Materiały budowlane – gdzie i jak kupować

Każdy chciałby kupić materiały budowlane najlepiej w miarę szybko i po rozsądniej cenie. W dodatku, w jak najlepszej jakości! Okazuje się jednak, że w praktyce bardzo ciężko połączyć ze sobą wszystkie te trzy cechy materiałów. Należy więc wiedzieć gdzie i jak je kupować, aby… zachować rozwagę!

Kupowanie materiałów – ważne zasady

Kupowanie budowlanych materiałów wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba liczyć się z zainwestowaniem w nie mniejszej lub większej kwoty i zrobić to… rozsądnie. Musisz wiedzieć przede wszystkim o tym, że:

  1. a) powinieneś uzyskać gwarancję na zakupione materiały,
    b) musisz rozróżniać polecane produkty na rynku,
    c) powinieneś poznać warunki dostawy materiałów,
    d) nie zawsze droższy budulec będzie oznaczał, że jest… solidniejszy,
    e) lepiej nie kupować budulca z niesprawdzonych źródeł i od mało znanych producentów.

Skąd wiedzieć, ile materiału będzie potrzeba?

Dobór ilości potrzebnego materiału wyliczyć będzie można na podstawie projektu domu. Możesz również przeliczyć ilość materiału, jaki konieczny będzie do budowy, szacując powierzchnię m.in.:

– dachu,
– okien,
– przegród,
– słupów,
– itd.

Rzecz jasna, nie w każdym przypadku okazuje się to konieczne. Jeśli kupisz bowiem gotowy projekt, w nim dostaniesz także szacunkowy kosztorys. Znajdziesz więc zestawienie robocizny, materiału czy budowlanego sprzętu. Na jego podstawie łatwiej będzie zatem obliczyć koszta. Możesz również zamówić kosztorys inwestorski z profesjonalnie wypisanym zestawieniem ilości i cen materiałów, a także robocizny oraz wynajmu sprzętu pod budowę domu. Uwzględnione w nim ceny są uśrednione w skali Polski i aktualizowane co kwartał.

Materiały budowlane

Lepiej kupować samodzielnie czy z fachowcem?

Warto będzie kupować materiały budowlane z fachowcem, który będzie remontował dom. Oczywiście pod warunkiem, że jest to osoba zaufana i będzie potrafiła fachowo doradzić w doborze budulca! Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie ekipy budowlanej, jeszcze zanim zdecydujesz się na konkretne materiały do budowy domu. Jeśli wybór materiałów do budowy pozostawi się profesjonalnemu wykonawcy, zwiększysz szansę na dobry efekt końcowy! Jednak, dobry projekt domu również będzie zawierał pewne rozwiązania materiałowe. Jeśli zdecydujesz się coś w nim zmienić możesz przypadkiem spowodować, że niektóre detale będą wymagać gruntownych zmian.

Jeśli chcesz zlecić zakupy fachowcom, zawsze żądaj od nich faktur i pamiętaj o podatku VAT! Pamiętaj też – gdy kupisz materiał w składzie budowlanym, zapłacisz jego pełną stawkę. Jeżeli zapłacisz za usługę, stawka podatkowa będzie niższa.

Gdzie kupować – w Internecie czy w składzie budowlanym?

Materiały budowlane posiadają swoją specyfikę – niestety, są to dość wysokie koszty transportu. Jeżeli chcesz więc zaopatrzyć się w Internecie, należy zwrócić szczególną uwagę na lokalizację składu Sprzedawcy. Na koszty materiałów mają także wpływ opakowania zwrotne, czyli palety. Jeśli kupisz bloczki betonowe na paletach przez Internet, to gdzie je później oddasz? A co ze zwrotem niewykorzystanych materiałów? Te kupione przez Internet na pewno będą zalegać na działce – zwłaszcza, że ich odsyłanie będzie zwyczajnie… nieopłacalne.

Zawsze sprawdzaj więc oferty w sieci. Łatwo dziś można oszacować, czy transport jest kłopotliwy, czy też nie. Można też zrobić jeszcze inaczej – sprawdzić daną rzecz w sklepie stacjonarnie i następnie w Internecie. Czasem zdarza się bowiem, że sklepie internetowym ten sam model jest… dużo tańszy. Chyba, że kupujesz taki budulec, który musisz obejrzeć przed zakupem, żeby ocenić jego jakość. Wówczas lepiej będzie rozejrzeć się w pobliskim składzie budowlanym, a już najlepiej w tym samym powiecie. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że doradca może się zaopiekować Tobą na terenie składu, a nawet przyjechać na budowę o dogodnej dla Ciebie godzinie i przygotować zamówienie potrzebnych materiałów.

Systemy, oferowane przez producentów

Większość dużych producentów oferuje nie tylko pojedyncze produkty, ale również ich grupy, dzięki którym prawidłowo wykonasz wszystkie potrzebne prace. Możesz np. kupić cały system elewacji – może będzie on nieco droższy niż pojedyncze elementy elewacyjne od różnych firm. Jednak, zyskasz wtedy poczucie bezpieczeństwa i wiedzę, co z czym możesz połączyć! Producenci często gwarantują jakość swoich produktów, zwłaszcza w zestawach. A więc, naprawdę zainwestować w cały system i nie oszczędzać na zakupie!

Nietypowe materiały – o czym pamiętać?

Budując dom weź pod uwagę nie tylko koszt budowy, ale także utrzymania i remontów. Po co inwestować w coś, co może być ładne, ale… zupełnie niepraktyczne? Np., taka hiszpańska dachówka – kiedy uderzy w nią ciężkie drzewo, będziesz musiał czekać na załatanie dziury w dachu… przynajmniej dwa miesiące. Trzeba będzie bowiem ściągnąć odpowiedni i rzadki materiał, a także odszukać wykonawcę tego nietypowego dachu. O ile dany produkt jest nadal… produkowany przez egzotycznego producenta. Podobnie rzecz ma się z innymi elementami domu. Bo co z tego, że będą nietuzinkowe, skoro będą jednocześnie… problematyczne?