Co warto wiedzieć o farbie do włosów

Farba do włosów to najlepszy przyjaciel każdej kobiety, pozwala w chwilę odmienić nasz wygląd, ukryć siwe włosy etc. Wiele z nas korzysta z usług  profesjonalisty i to w jego ręce oddaje swoją fryzurę. Niestety, od 1 kwietnia salony fryzjerskie zostały zamknięte w związku z walką z koronawirusem. Musimy sobie zatem radzić same. Co warto wiedzieć o farbie do włosów?

Istnieją farby bez amoniaku

Nie musisz niszczyć włosów, stosując tradycyjne farby na bazie amoniaku. Wiele firm kosmetycznych opracowało innowacyjne formuły, które nie odbijają się negatywnie na stanie naszych pukli. Warto je wypróbować, ponieważ pod względem trwałości koloryzacji nie odbiegają one niczym od tradycyjnych farb do włosów.

Naturalne farby

Od pewnego czasu mamy do czynienia z trendem eko, który zatacza coraz szersze kręgi. W rezultacie firmy oferują także naturalne farby, np. na bazie łupin orzecha włoskiego. Co ciekawe, są one nierzadko trwalsze od chemicznych farb do włosów, które znamy z drogerii.

Trwałe szampony koloryzujące

Jeśli chcesz zafarbować włosy na czarno, to możesz śmiało sięgnąć po szampon koloryzujących do 24 myć. Z naszego doświadczenia wynika bowiem, że czarny pigment pozostaje we włosach na stałe, a szampon koloryzujący zawsze ma łagodniejszą formułę od samej farby. Dużo łatwiej się też go aplikuje.

Brązy i rudości to najmniej trwałe kolory

Jeśli planujesz koloryzację, musisz wiedzieć, że blond i czerń to najtrwalsze kolory. Rudości oraz brązy okropnie się wypłukują, często już po kilku myciach głowy kolor staje się wyraźnie spłowiały. Nie wygląda to estetycznie, a ponowne farbowanie w krótkim odstępie czasu wywiera silnie negatywny wpływ na kondycję naszych pukli.

Czarne farby mogą powodować wypadanie włosów

Czy wiesz, że czarny pigment wykorzystywany w farbach do włosów może powodować ich gwałtowne wypadanie? Trzeba to mieć na uwadze, decydując się na ten kolor.  Warto wzmacniać włosy od środka, przyjmując lek OTC z biotyną i zdrowo się odżywiając (orzechy, jaja, produkty pełnoziarniste).

Farba może się początkowo wypłukiwać

Musisz mieć na uwadze, że przy pierwszych kilku myciach farba będzie się wypłukiwać. W rezultacie uzyskany odcień okaże się mniej intensywny, wanna może być brudna, a na czas suszenia włosów, lepiej nie zakładać białych rzeczy, aby ich nie pobrudzić.

Tuż po farbowaniu włosy są szorstkie i wymagają emolientów

Każda farba, nawet ta najlepsza, w jakimś stopniu wysusza włosy. Te należy regularnie odżywiać dobrymi kosmetykami na bazie emolientów i silikonów. Z ich pomocą szybko przywrócisz puklom gładkość i miękkość. Usprawnisz też rozczesywanie i zapobiegniesz powstawaniu kołtunów.

Po farbowaniu warto podciąć końcówki

Gdy zobaczysz, że końcówki włosów uległy zniszczeniu w wyniku farbowania albo okropnie się plączą, to znak, że warto je podciąć za pomocą specjalnych nożyczek fryzjerskich, które bez problemu kupisz w drogerii.