Lifestyle

Materac z kokosem – czy sprawdzi się w twoim łóżku?

Materac z kokosem

Materac z kokosem. Jakie właściwości ma materac z wkładką kokosową? Czy kupno takiego materaca to dobry pomysł? Sprawdź nasze podpowiedzi!

 

1. Materac z kokosem

 Materac z kokosem

O materacach z wypełnieniem często bywa bardzo głośno. Czy to kokos czy gryka- często można usłyszeć opinie typu „Nie kupujcie, gromadzą się w nich robaki. Brzmi przerażająco, jednak czy jest w tym stwierdzeniu choć ziarnko prawdy? Czy materaców z kokosem rzeczywiście trzeba się bać? Jakie właściwości mają te owiane złą sławą materace?

 

2. Materace kokosowe- czy jest się czego obawiać?

 Materace kokosowe- czy jest się czego obawiać

Wszystko zaczęło się od jednego z wpisów na znanym serwisie społecznościowym. Pojawił się tam post matki, która znalazła robaki we wnętrzu swojego materaca. Nie trzeba było długo czekać aż ruszy prawdziwa lawina. Ludzie zaczęli masowo wyrzucać swoje często nowe i używane materace z wypełnieniem naturalnym. Zrobiła się z tego prawdziwa afera. Jaki był tego finał?

Jak się później okazało były to gryzki (Psocoptera), bardzo małe owady mające od 1,5 do 5mm długości. Możemy zapewnić od razu, że materaców z wypełnieniem kokosowym nie należy się obawiać. We włóknach kokosowych nie powstają robaki – winna jest niestety przeważnie gryka. Oczywiście – należy pamiętać – nie w każdym produkcie z gryką pojawią się owady, tu bardzo dużo zależy od tego, jakie są warunki przechowywania materaca u producenta, a także czy podczas użytkowania jest on narażony na regularne zawilgocenie. Łuski gryki chłoną wilgoć, dlatego mogą gnić lub pleśnieć oraz być jednocześnie bardzo dobrą pożywką dla drobnoustrojów i roztoczy. W nich również czasami lęgną się larwy wspomnianego wcześniej gryzka.

 

3. Materac z kokosem- właściwości

Materace kokosowe to tak naprawdę materace z pianki, lateksowe lub sprężynowe, które mają w swojej konstrukcji od jednego do kilku centymetrów matę kokosową. Włókna kokosowe z którego wykonany jest wierzch tego rodzaju materaców są prasowane i lateksowane. Poddawane specjalnym testom są wyselekcjonowane aby jakość finalnego materaca stałą na najwyższym poziomie. Kokos jest naturalny, antyalergiczny, ogranicza rozwój roztoczy oraz bakterii a także tworzy miłą dla kręgosłupa powłokę utwardzającą powierzchnię materaca. Cechy takie jak stabilność i stosunkowa twardość są istotne- zwłaszcza dla dzieci. Nie ulegną odkształceniu a jego cena nie nadwyręży kieszeni potencjalnych kupców.

 

 4. Czy materac z włókna kokosowego wymaga specjalnej troski?

 Czy materac z włókna kokosowego wymaga specjalnej troski

Czy musimy jakoś specjalnie przejmować się o pielęgnację takiego materaca? Odpowiedź jest krótka- nie. Wystarczy unikać zalania i regularnie go wietrzyć, aby nie narazić się na rozwój pleśni. Należy również prać pokrowiec – dlatego warto wybrać taki nadający się do prania w pralce, który jednocześnie łatwo będzie zdjąć.  Materac z kokosem jest jak widać łatwo utrzymać w nienagannym stanie przez wiele lat.

Czy kokos jest zdrowy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy materace z kokosem są antyalergiczne oraz utrudniają niepożądanym bakteriom rozwój. Jednak czy spanie na takim podłożu będzie dla nas zdrowe?

Nie trzymając was długo w napięciu odpowiemy- tak, będzie. Włókna kokosowe cechują się wysoką higieną, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza w trakcie snu oraz z racji na swoje właściwości chłonące- nie dopuszczają do zawilgocenia materaca. Dodatkowe usztywnienie także nie jest tutaj bez znaczenia. Taka warstwa stanowi podparcie kręgosłupa dzięki czemu nasze mięśnie mogą odpocząć w czasie snu.

Materace kokosowe nawierzchniowe – zamiast nowego materaca

Materace nawierzchniowe przeznaczone są do układania podsiadanych już przez was materacach lub wersalkach. Jest to świetna opcja dla osób, którym odpowiada materac który mają a chcą jedynie dodatkowo go usztywnić i dodać stabilności.

Materac nawierzchniowy z matą kokosową to świetny wybór wtedy, gdy nie możemy pozwolić sobie na wymianę materaca na inny albo wtedy, gdy nasz obecny materac wgniótł się za bardzo albo po prostu był za miękki od początku. Świetnie sprawdzi się też jako nakładka na niewygodną sofę lub wersalkę lub do mieszkania na wynajem

 

5. Dla kogo materac z kokosem?

 Dla kogo materac z kokosem

Materac z kokosowym wkładem sprawdzi się zarówno u najbardziej wymagających osób, jak i tych bez szczególnych oczekiwań wobec podłoża. Zastosowanie dodatkowej maty jest odpowiednie dla ludzi w każdym wieku. Dla kogo więc sprawdzi się takie rozwiązanie:

-Dzieci u których od początku życia do 5 roku kształtuje się kręgosłup, dlatego jednym z najważniejszych wyborów przyszłych rodziców jest właśnie wybór odpowiedniego materaca. Dodatkowo, dzięki użytecznym podłożu u dzieci często zanika nadmierne nocne budzenie się. Dla kogo jeszcze można polecić modele z wkładką kokosową?

-Seniorzy bardzo często skarżą się na krótki, przerywany sen, dlatego mata kokosowa będzie dla nich dobrym wyborem i przepustką do wysokiej jakości wypoczynku. Starsze osoby zapewne polubią jego twardość, która pomaga w zmniejszeniu napięcia mięśniowego, co z kolei pozytywnie wpływa na jakość i długość snu.

-Alergicy, astmatycy oraz osoby z problemami górnych dróg oddechowych. Dzięki zastosowaniu składników pochodzenia naturalnego, posiada on właściwości antyalergiczne.

-Użytkownicy o większej wadze, która przekracza 80 kilogramów. Dzięki naturalnej twardości podłoża, ciało nie będzie zapadać się w materacu, co mogłoby powodować liczne napięcia mięśniowe, doprowadzając w konsekwencji do stałych zmian w budowie kręgosłupa..

Niewielkim nakładem sił w bardzo prosty sposób można poprawić komfort i higienę snu. Materac z kokosem ma wiele zalet, a wkładka kokosowa w połączeniu z ulubionym materacem może okazać się najlepszym rozwiązaniem, które przebije dotychczasowe doświadczenia w odczuwalnej wygodzie snu.

Komentarze (11)

dolores

4 lata temu

Ja mam całkiem fajny tapczan, ale materac nawierzchniowy mógłby przynieść mi większy komfort snu.

tycjana

4 lata temu

To świetna wiadomość dla alergika, którym jestem, ze materace kokosowe wykazują działanie antyalergiczne.

gosia

4 lata temu

Nie wiedziałam, że mata kokosowa może poprawić jakość snu.

graża

4 lata temu

Bardzo zaintrygował mnie materac kokosowy. Lubię rozwiązania ekologiczne, które jednocześnie niosą ze sobą aspekt praktyczny.

kinia

4 lata temu

Super, ze materace kokosowe tak dobrze przepuszczają powietrze:)

iza

4 lata temu

Nie wiedziałam, że materac kokosowy ma tyle zalet i jest dobry dla alergików.

fiona

4 lata temu

Widzę, że materac z kokosa jest bardzo zdrowy.

kalina

4 lata temu

Super, że mamy ekologiczne i bezpieczne dla alergików rozwiązanie w postaci materacy z kokosa:)

christina

4 lata temu

Może kiedyś skuszę się na materac z kokosem, bo mój mąż to alergik:)

marisol

4 lata temu

Nie wiedziałam, że materace z kokosem są antyalergiczne.

donia

4 lata temu

Nie wiedziałam, że istnieją materace z kokosem.

Komentarze są wyłączone.