Życie z alergią

Ochraniacze na materac – faktyczna ochrona czy zbędny gadżet?

Ochraniacze na materac

Czy ochraniacze na materac zapewnią faktyczną ochronę naszemu materacowi? Jak zabezpieczyć materac przed zbyt szybkim zużyciem? Sprawdź!

 1. Ochraniacze na materac – czy warto?

To właśnie materac jest najbardziej narażoną na zabrudzenia częścią łóżka. Rozlane mleko, sok, wino czy przesiąkająca pieluszka – to kilka najczęstszych przypadków, które zdarzają się na naszych łóżkach.  Warto pamiętać, że rozlane płyny bardzo łatwo przesiąkają do wnętrza materaca znacząco skracając jego żywotność. W miejscu zalania często tworzy się pleśń a to zaś stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Ułatwieniem przy zachowaniu czystości jest na pewno zdejmowany pokrowiec który po ściągnięciu możemy w łatwy sposób wyprać. Choć jest to spore ułatwienie to nie rozwiązuje to w stu procentach problemu zalania. Aby całkowicie zabezpieczyć się przed wymienionymi wcześniej wypadkami i ich skutkami należy sięgnąć po sprawdzone zabezpieczenia jakimi są ochraniacze na materac.

Kupno materaca to spory wydatek sięgający nierzadko nawet kilku tysięcy złotych. Czy musi to oznaczać, że po zakupie musimy obchodzić się z naszym nowym podłożem snu jak z jajkiem? Oczywiście że nie! Dlaczego miałbyś odmawiać sobie kieliszka ulubionego wina bądź śniadania podanego do łóżka? W obawie przed ubrudzeniem?  W takich wypadkach świetnie sprawdzi się ochraniacz na materac.

  1. Ochraniacze na materac - czy warto

 2. Ochrona na materac i jej cechy

Przyjrzyjmy się teraz właściwościom które ma osłona na materac:

Wodoodporność

Ochraniacze na materac są przede wszystkim wodoodporne. Nie pozwolą, by ciecz wniknęła do wnętrza materaca, lecz by zatrzymała ją w swoich warstwach. Dzięki temu we wnętrzu nie będą zbierały się szkodliwe drobnoustroje oraz pleśń.

Wentylacja

W wysokiej jakości ochraniaczach dolna spodnia część została wykonana ze specjalnej włókniny, pozwalającej na pełną oddychalność. Nie blokuje ona przepływu powietrza, co nie doprowadzi do sytuacji w której budzimy się w środku nocy ze spoconymi przez brak dopływu powietrza plecami.

Prostota użytkowania

Osłona na materac posiada specjalne gumki na każdym ze swoich 4 rogów które odpowiadają za nałożenie podkładu na wierzch materaca. Sprawia to że założeniem go nie będzie miało problemów nawet dziecko, a ochraniacz nie zsunie się przypadkowo. Za sprawą gumeczek, pokrowiec bardzo także łatwo zdjąć.

Bezproblemowe czyszczenie

Ochraniacz na łóżko to niezwykle praktyczne rozwiązanie. W razie zabrudzenia ochraniacz można szybko zdjąć i uprać – nawet w pralce. Dzięki temu masz pewność, że pokrowiec zostanie dokładnie oczyszczony i pozbawiony wszelkich śladów po wylanych płynach.

Lepsza ochrona przed przemakaniem

Ochraniacze na materac nie dopuszczają do szybkiego wchłaniania płynów. Są dodatkową warstwą, która zmniejsza przemakanie materaca. Dzięki temu rozlany płyn nie wnika w całości do wnętrza materaca, co zapobiega rozwojowi drobnoustrojów.

 3. Jak dbać o pokrowiec na materac?

Ważną kwestią jest również utrzymanie w czystości naszego pokrowca. Dużo zależy od materiału, z jakiego został wykonany. Możliwość prania ochraniacza na materac w wysokiej temperaturze jest ważną rzeczą, na które trzeba zwrócić uwagę przez zakupem. W wysokich temperaturach sięgających 90 stopni Celsjusza ginie większość bakterii i roztoczy. W tej temperaturze łatwo również doprać np. plamy z moczu. Pranie na mokro nie jest jednak regułą. Niektóre ochraniacze na materac wymagają prania chemicznego.

jak dbać o pokrowiec na materac
Źródło zdjęcia: https://sellyhomeas.slack.com/archives/DNH0LGAF4

 

4. Jakie ochraniacze na materac wybrać?

Przy wyborze  pokrowca powinniśmy sugerować się przede wszystkim jego właściwościom. Zwracanie uwagi na markę w tym przypadku mija się z celem. Modele znanych firm potrafią kosztować często sporo więcej od tych mniej znanych. Czy jest sens przepłacać za ten sam produkt w innym opakowaniu? Oczywiście że nie. Zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć możemy na nową poduszkę, piżamę czy szlafrok, bądź też dołożyć do lepszego materaca. Ochraniacz wodoodporny na materac powinien być także dostępny w każdym możliwym rozmiarze odpowiadającemu naszemu materacowi.

 

Podkłady na materac- warto czy nie?

 

podkłady na materac warto czy nie
Źródło zdjęcia: https://sellyhomeas.slack.com/archives/D014R7BPD42

 

Praktyka pokazuje, że pokrowiec na łóżko nie jest zbędnym gadżetem. To niezwykle przydatne rozwiązanie, o czym przekonało się już wielu jego użytkowników. Ważnym jest aby zapytać o nieprzemakalność ponieważ nie każdy ochraniacz na materac takową posiada.

Urządzając sypialnię, nie zawsze w pierwszej chwili dostrzegamy konieczność zakupu ochraniacza na materac. Jest to jednak wydatek, który się opłaca. Dzięki niemu materac dłużej pozostanie czysty i świeży, zapewniając nam miły i spokojny sen.

Komentarze (12)

tycjana

12 miesięcy temu

Materac trzeba chronić przed plamami, dziećmi i zwierzakami, więc takie pokrowce to świetna sprawa. Ważne, aby były wodoodporne.

gosia

12 miesięcy temu

Takie wodoodporne ochraniacze na materac to świetna inwestycja:)

ines

12 miesięcy temu

Jak kupujemy nowy materac, to od razu powinniśmy się rozejrzeć za stosownym pokrowcem.

graża

12 miesięcy temu

Super, że są wodoodporne ochraniacze na materac:)

kinia

12 miesięcy temu

Ochraniacz zawsze można uprać, pozbywając się z niego kurzu. Z praniem materaca jest już nieco gorzej.

iza

12 miesięcy temu

Dobry ochraniacz na materac wydłuży jego żywot.

fiona

12 miesięcy temu

Ja mam zwierzaki, więc bez takiego pokrowca na materac ani rusz. Ciągle byłby brudny, gdyby nie ochraniacz.

kalina

12 miesięcy temu

Ja zawsze kupuję komplet – materac plus ochraniacz:)

christina

12 miesięcy temu

Dobry, solidny ochraniacz na materac to świetna sprawa. Łatwiej go wyprać niż wywabić plamę z samego materaca.

marisol

12 miesięcy temu

Dla mnie ochraniacz to podstawa, bo dzieci i pies zabrudziłyby materac.

doris

12 miesięcy temu

Ja zawsze coś wyleję, więc bez ochraniacza na materac ani rusz.

donia

1 rok temu

Taki ochraniacz to świetna sprawa, chroni materac przed trudnymi do wywabienia plamami:)

Zostaw komentarz