Masz problemy ze skórą? Powodem może być dieta!

Problemy ze skórą w dzisiejszych czasach stanowią dość powszechny problem. Jak temu zapobiec? W pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się swojej codziennej diecie, ponieważ koreluje ona ze stanem naszej skóry. Co może jej zaszkodzić, a co poprawić wygląd? Sprawdź poniżej. 

Spożywane posiłki w połączeniu z nawykami żywieniowymi wpływają na samopoczucie, zdrowie, a także na utrzymanie stanu skóry w odpowiedniej kondycji. Źle zbilansowane posiłki, niedobory składników odżywczych, duże ilości soli, cukru, kwasów tłuszczowych nasyconych i trans mogą przekładać się na pojawianie niedoskonałości i powodować problemy skórne. Jakie zmiany wprowadzić, aby pomóc swojej skórze?

  • warzywa i owoce każdego dnia – minimalna ilość warzyw i owoców to 400g, ale im jest ich więcej tym lepiej. Stosunek owoców do warzyw powinien stanowić 1/3 do 2/3. Ważne jest, aby bazować na sezonowych produktach, aby były one różnorodne i podawane zarówno w formie surowej, jak i poddane obróbce termicznej. 

warzywa i owoce każdego dnia

  • odpowiednie źródła tłuszczów – codzienna dieta powinna opierać się na tłuszczach roślinnych bogatych w kwasy tłuszczowe wielonienasycone. Kwasy tłuszczowe omega-3, jak i omega-6 wspomagają leczenie np. atopowego zapalenia skóry (AZS) i trądziku. Produkty zawierające kwasy omega-3 (ryby, siemię lniane, olej rzepakowy, orzechy włoskie) wzmagają elastyczność skóry i wykazują właściwości przeciwzapalne. 

odpowiednie źródła tłuszczów

  • wprowadzenie superfoods – są to produkty, które wykazują wysoką wartość odżywczą, a na rynku dostępna jest duża gama tych składników, a w nich między innymi – nasiona chia, jagody goi, chlorella, jagody acai. Wzbogacą one dietę w wiele składników odżywczych, których potrzebuje nasza skóra.

wprowadzenie superfoods

  • odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych – na kondycję skóry wpływa witamina C, która bierze udział w syntezie kolagenu, likwiduje przebarwienia skóry. Wśród najbogatszych źródeł tej witaminy wymienia się porzeczki, natkę pietruszki, paprykę i jarmuż. Witamina A zmniejsza ilość wydzielanego łoju oraz reguluje odpowiednie nawilżenie skóry. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do zmian skórnych, jej suchości i nieprawidłowego rogowacenia komórek i złuszczania naskórka. Źródłem są: marchew, suszone morele, tuńczyk i szpinak. Witamina D także zmniejsza produkcję sebum, a dla osób z problemami skórnymi szczególnie polecane będą ryby (np. pstrąg, łosoś, makrela, tuńczyk), które jednocześnie będą dostarczać niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz witaminy E. Witamina PP wykazuje właściwości złuszczające i przeciwzapalne. Składnikami mineralnymi, które mogą wspomagać leczenie trądziku są cynk, selen, krzem oraz siarka. Cynk wykazuje działanie bakteriostatyczne, absorbuje nadmiar serum, a selen jest substancją antyseptyczną, przeciwutleniającą oraz przeciwzapalną. Krzem i siarka odpowiadają na złuszczanie naskórka. Wydaje Ci się, że odpowiednie zbilansowanie posiłków w wymienione składniki jest niemożliwe? Catering dietetyczny Pomelo zadba o to za Ciebie. 

odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych

  • dbanie o niski ładunek glikemiczny posiłków i ich odpowiednie zbilansowanie – ładunek glikemiczny mówi nam o tym, jak bardzo wzrośnie poziom glukozy we krwi po spożyciu danego posiłku, a odpowiednie ich zbilansowanie powoduje, że ŁG jest niższy. Najważniejszą zasadą jest to, aby posiłek składał się z węglowodanów pełnoziarnistych, dodatku białka, zdrowych tłuszczów i dużej ilości warzyw bądź owoców. Ładunek glikemiczny jest tym niższy im więcej jest w daniach błonnika oraz im są one mniej rozgotowane.

dbanie o niski ładunek glikemiczny posiłków i ich odpowiednie zbilansowanie

  • ograniczenie cukru i soli  cukier, syrop z agawy, miód niszczą włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za jędrność skóry, a także zapycha pory, co skutkuje pojawieniem się wyprysków. Cukier można śmiało wymienić na daktyle, suszone owoce czy nawet ksylitol. Sód działa prozapalnie, a dodatkowo może wpływać na homeostazę płynów w skórze, a to zaostrza problemy z cerą. Podczas przygotowywania posiłków warto zrezygnować z dodatku soli zamieniając ją na aromatyczne zioła.

ograniczenie cukru i soli

  • dbanie o odpowiednie nawodnienie – dzięki temu sebum nie będzie wydzielało się w nadmiernych ilościach, ponieważ skóra będzie odpowiednio nawilżona.
  • rezygnacja z alkoholu i nikotyny –  napoje wysokoprocentowe pogarszają nawodnienie skóry, a tym samym pory i zmarszczki stają się bardziej widoczne. Alkohol sprzyja także stanom zapalnym, co pogarsza jej kondycję. Nikotyna ogranicza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, prawidłowe dotlenienie i odżywienie tkanek skóry.

Zbilansowana i wysokoodżywcza dieta wzbogacona w składniki korzystnie wpływające na stan skóry to idealny sposób na zdrową i zadbaną cerę, a także jako pomoc przy leczeniu trądziku. Założenia takiej diety spełniają diety dostępne w ofercie cateringu dietetycznego Pomelo.