Masz alergię? Oto 5 domowych sprzętów AGD, które ułatwią ci codzienne funkcjonowanie!

Alergia dotyczy coraz większej liczby osób. Nic dziwnego, że coraz popularniejsze stają się sprzęty AGD dla alergików, które pozwalają w szybki i prosty sposób pozbyć się roztoczy, bakterii i nadmiaru pyłków z naszego mieszkania.

Życie z alergią – jak sobie radzić?

Alergia to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu na czynniki, które u większości osób nie wywołują żadnej reakcji układu immunologicznego. W momencie, gdy układ odpornościowy jest osłabiony, a jego działanie zaburzone, zaczyna traktować zwykłe cząsteczki (np. pyłki traw) jako coś wrogiego. Zaczyna więc wysyłać w kierunku pyłków limfocyty typu TH2, mastocyty, eozynofile oraz immunoglobuliny klasy E (IgE). Rozpoczyna się wtedy proces zapalny, który ma na celu zniwelowanie ciał obcych. Towarzyszą temu takie objawy jak swędzenie oczu, uczucie zatkanego nosa, nadmierna ilość wydzieliny z nosa, kichanie, uczucie duszności.

Życie z alergią nie jest proste. Zwykle bowiem nie zmagamy się z jednym rodzajem alergii, ale kilkoma jednocześnie, co dodatkowo komplikuje nasze życie. Jeśli uwolnimy się od pylącej i uczulającej nas bylicy, to często mamy też do czynienia z zatkanym nosem z powodu nadmiaru kurzu. Gdy posiadamy zwierzaka, to samo zwierzę staje się też przyczyną kolejnej alergii. Trudno jednak pozbyć się ukochanego pupila tylko dlatego, że jego naskórek nas uczula, a gnieżdżąca się pod kanapą sierść wywołuje kichanie. Warto wtedy sięgnąć po sprzęt AGD, który dokładnie usunie naskórek wraz z sierścią z podłogi i przy okazji pozwoli pozbyć się roztoczy kurzu. Tylko wtedy mamy szansę na normalne życie z alergią.

Odkurzacze pionowe z filtrem HEPA

Wbrew pozorom, alergia na psa, czy kota, nie przydarza się tak rzadko. Wiele osób ma objawy alergii takie jak zapalenie spojówek czy ciągły katar, ale nie zdaje sobie sprawy, że ich organizm jest wrażliwy właśnie na naskórek czy ślinę ukochanego zwierzaka. A to właśnie w ślinie zwierzęcia znajduje się większość alergizujących białek, które powodują nadreaktywność układu immunologicznego. Aby zminimalizować liczbę alergenów w domu, których źródłem jest ukochany pupil, warto zainteresować się takim sprzętem jak odkurzacz pionowy Flexo ProAnimal marki Bosch. Jego elektroszczotka posiada dodatkowy wałek do zbierania sierści zwierząt, co pozwala na jeszcze dokładniejsze sprzątnięcie podłogi i dywanu i zminimalizowanie liczby alergenów.

To, co niewątpliwie pomaga oczyścić dom alergika, to sprzęty, które ułatwiają pozbycie się roztoczy. Należą do nich m.in. odkurzacze posiadające specjalny filtr HEPA. Ten rodzaj filtru, jaki znajdziemy w odkurzaczu Bosch BBH214LA z linii Readyy’y, potrafi zatrzymać tego typu zanieczyszczenia. Wyłapuje on najmniejsze drobinki roztoczy powodując, że nie rozprzestrzeniają się one po naszym domu. Oprócz roztoczy taki filtr potrafi zatrzymać również sierść zwierząt, pyłki roślin, zarodniki grzybów czy pleśń. Jest nieoceniony w domu każdego alergika.

Pralki z programem dla alergików

Duża część alergików ma problemy ze skórą, u części chorych występuje skóra atopowa. Dlatego też muszą oni, bardziej niż inne osoby, dbać o to, jakie noszą ubrania i  w czym je piorą. Zwykłe proszki mogą wywoływać alergie, gdyż zawierają toksyczne fosforany, fosforaty, jak również polikarboksylaty. Z tego też powodu dla alergików polecane są przede wszystkim delikatne i hipoalergiczne płyny do prania ubrań z odpowiednim atestem lub certyfikatem. Mogą oni również sięgać po delikatne płyny dla niemowląt albo płatki mydlane. Dobrym rozwiązaniem okazać się też mogą proszki ekologiczne lub specjalne kule piorące bez detergentów.

Najistotniejsze jednak, w przypadku prania rzeczy alergika, jest dobre ich wypłukanie. A to dlatego, że na źle wypłukanych rzeczach zostają nie tylko resztki proszku, ale również pyłki traw, czy drzew, na które jest się uczulonym. Jeśli na poważnie zamierzamy walczyć z alergią, zainteresujmy się zakupem pralki ze specjalnym programem dla alergików. Program ten zapewnia kilkukrotne przepłukanie ubrań i w ten sposób pozbycie się alergizujących czynników. Dodatkowo, dzięki wysokiej temperaturze prania, pralka pomaga pozbyć się roztoczy, na które tak wiele osób jest teraz uczulona.

Osiadające podczas suszenia na dworze pyłki roślin to kolejny problem dla alergika. Wraz z czystym i suchym praniem przynosimy bowiem do domu kolejne źródła alergenów, które powodują kichanie i świąd nosa. Rozwiązaniem dla osób, które nie powinny suszyć rzeczy na dworze, jest pralko-suszarka Bosch. Wysuszy ona nasze ubrania, pozbawiając zagrożeń od strony pyłków. Taka pralko-suszarka jest też doskonałym rozwiązaniem dla osób uczulonych na pleśń. Wiszące w domu pranie bardzo często powoduje nadmiar wilgotności w pomieszczeniach. Bardzo łatwo wtedy o pojawienie się pleśni. Dzięki korzystaniu z suszarki nie mamy już tego problemu.

Oczyszczacz powietrza

Zanieczyszczenia powietrza coraz częściej przyczyniają się do zaostrzenia alergii oraz astmy. A to dlatego, że uszkadzają nabłonek dróg oddechowych. Tak dzieje się w przypadku pyłów zawieszonych, których średnica nie przekracza 2,5 mm. Bez problemu przedostają się one z górnych do dolnych dróg oddechowych, uszkadzają nabłonek oskrzeli i płuc, powodując stany zapalne układu oddechowego. Na zaostrzenie objawów alergii mają wpływ również pyłki roślinne przedostające się przez otwarte okna do naszego mieszkania, które intensyfikują alergiczny nieżyt nosa czy alergiczne zapalenie spojówek. Aby oczyścić nasze mieszkanie ze smogu czy pyłków, niezbędny będzie oczyszczacz powietrza. Jest to urządzenie, które posiada specjalne filtry HEPA albo ULPA, które wspomagane mogą być przez jonizatory, czy lampy UV. Sposób działania oczyszczacza polega na tym, że powietrze zasysane jest środka urządzenia i oczyszczane ze szkodliwych cząsteczek. Następnie czyste zostaje oddane do otoczenia.

Reduktor UPR

Alergia na roztocza jest najczęstszą przyczyną występowania całorocznego alergicznego nieżytu nosa. Szacuje się, że nawet co trzeci Polak może cierpieć z powodu alergii. Roztocza to drobne organizmy należące do pajęczaków, które występują w każdym domu, bo są głównym składnikiem kurzu. Są tak małe, że trudno je dostrzec gołym okiem. Żywią się złuszczonym naskórkiem zwierząt i ludzi. Roztoczy nie da się całkowicie usunąć z domu, jednakże można znacznie ograniczyć ich rozrost. Na przykład przy pomocy Ultradźwiękowego Profesjonalnego Reduktora roztoczy kurzu domowego (UPR), który emituje impulsy ultradźwiękowe zaburzające cykl rozrodczy, jak również cykl żywienia roztoczy. Niszczy też białka odpowiedzialne za alergię. Dzięki niemu można ograniczyć liczbę roztoczy oraz ich wpływ na człowieka. Reduktor UPR można zamontować w odkurzaczach, zarówno tradycyjnych, jak i wersjach pionowych.

Kompaktowe generatory pary

Sposoby na alergię i zminimalizowanie związanych z nią dolegliwości mogą być różne. Jednym z nich jest dbałość o to, co na sobie nosimy i bezpośrednio dotyka nasze ciało. Idealne ubranie dla alergika to takie, które zostało wyprane w pralce w programie przeznaczonym dla alergików przy użyciu hipoalergicznych płynów, wysuszone w pralko-suszarce i wyprasowane żelazkiem zaopatrzonym w generator pary. Kompaktowe generatory pary Bosch pozwalają nam nie tylko dokładnie wyprasować ubranie, ale również, za sprawą pary i wysokiej temperatury, pozbyć się roztoczy, bakterii i zarazków. Przydadzą się w domu każdego alergika i wszędzie tam, gdzie są małe dzieci, których układ immunologiczny nie działa jeszcze tak sprawnie, jak u osoby dorosłej.

Źródła:

  • Walka z kurzem, „Szkoła przetrwania dla alergika” 2017, nr 1, s.87
  • Zdrowe pranie, „Mały alergik. Superporadnik” 2019, nr 2, s.52-53
  • Roztocza to problem całoroczny, „Informator Alergika”, wydanie wiosna/lato 2015, s. 12
  • L. Korzon, M. L. Kowalski, Alergie na zwierzęta, „Alergia Astma Immunologia” 1998, nr 3, s. 125-134. Dostęp online 19 lutego 2020 www.mediton.nazwa.pl › library › aai_volume-3_issue-3_article-201
  •  P. Rapiejko, A. Lipiec Zmiany klimatu i zanieczyszczenie powietrza a ANN, „Alergia” 2018, nr 2, s. 5-8. Dostęp online 19 lutego 2020  http://alergia.org.pl/index.php/2018/10/22/zmiany-klimatu-i-zanieczyszczenie-powietrza-a-ann/