Życie z alergią

Praktyczne porady w walce z koronawirusem

Praktyczne porady w walce z koronawirusem

Minister zdrowia twierdzi, że w tym tygodniu liczba zakażonych koronawirusem będzie czterocyfrowa. Na dodatek do Polski masowo powracają obywatele, którzy przebywali za granicą. Wielu z nich przekroczyło granicę jeszcze  w sobotę, by uniknąć kwarantanny. Ci, którzy powrócą, mają być poddani kwarantannie domowej. Jednak w takiej sytuacji i przy takiej liczbie powracających istnieje ryzyko, że część z nich wyjdzie na zakupy lub spotka się ze znajomymi. Policja z wojskiem nie jest bowiem w stanie wszystkich upilnować. Wystarczy kilka niesubordynowanych osób, by koronawirus dalej rozprzestrzeniał się na masową, nieznaną dotąd skalę.  Przedstawiamy praktyczne porady w walce z koronawirusem.

Po pierwsze, nie wychodź z domu, gdy nie musisz

Jeśli możesz wykonywać swoje obowiązki zdalnie, to korzystaj z tej możliwości. Nie wychodź z domu, gdy naprawdę nie musisz tego robić. Nie wykupuj pół sklepu, ale staraj się kupić jednorazowo rzeczy na kilka dni, aby jak najrzadziej chodzić do supermarketów, w których mogły przebywać osoby zakażone koronawirusem.

Po drugie, ogranicz kontakty do najbliższych osób

Wiemy, że bez znajomych jest smutno, ale jeśli będziecie się nawzajem odwiedzać, robić domówki, to możecie się nawzajem czymś zarazić. Możesz mieć bardzo odpowiedzialnych kolegów, ale wystarczy, że żona jednego z nich spotkała w swojej pracy osobę zakażoną koronawirusem i przyniosła go ze sobą do domu. Dlatego też ogranicz kontakty do najbliższych osób – rodziców, rodzeństwa, swojego chłopaka.

Po trzecie, rób zakupy w mało zatłoczonych galeriach handlowych

Jeśli brakuje ci jedzenia lub środków czystości, możesz zrobić zakupy. Jednak zamiast do sklepu osiedlowego, który jest dość zatłoczony i mały czy wolno stojącego supermarketu, w którym to czujesz na swojej szyi oddech kolejnego klienta, lepiej udać się do galerii handlowej. Wiele z nich opustoszało, a firmy sprzątające nieustannie wszystko dezynfekują, włączają ozonowanie powietrza i uruchamiają oczyszczacze powietrza.

Po czwarte, myj często ręce

Staraj się myć ręce po każdym wyjściu ze sklepu, odbiorze paczki ze sklepu online, dotykaniu klamek. Dezynfekować należy też swojego smartfona, gdyż podczas sprawdzania godziny czy odbierania połączeń, gdy przebywamy na zewnątrz, możemy dotykać go brudnymi dłońmi.

Po piąte, płać kartą

Nie chodzi o to, że odgórnie w ogóle nie można płacić gotówką. Rząd tego nie zakazał. Zachęcamy jednak do przejścia na płatności elektroniczne. Im więcej z nas będzie płaciło kartą bezdotykowo, tym mniej z nas zarazi się koronawirusem. Niestety, patogen ten przenosi się także na banknotach oraz monetach.

Po szóste, korzystaj z kas samoobsługowych

Choć kasy samoobsługowe mogą wydawać się mało higienicznym rozwiązaniem, to w rzeczywistości sytuacja wygląda dużo lepiej. W Rossmannie pracownicy regularnie je dezynfekują. Przy kasach samoobsługowych nie ma kolejek, sama dotykasz swoje zakupy, nikt na ciebie nie kaszle, płacisz kartą i wychodzisz ze sklepu.

Po siódme, rób zakupy przez internet

Zakupy przez internet stwarzają dużo mniejsze zagrożenie od zakupów w sklepie stacjonarnym. Wybierasz produkty, płacisz szybkim przelewem, kurier dostarcza ci paczkę, podpisujesz odbiór, myjesz ręce i rozpakowujesz.

Po ósme, zdrowo się odżywiaj i wysypiaj

Musisz zdrowo się odżywiać, bo osoby niedojedzone częściej zapadają na różnego rodzaju infekcje. Poza tym niezwykle ważna jest odpowiednia dawka snu, która zapewnia regenerację całemu organizmowi.

Po dziewiąte, jeśli czujesz się znudzony, pójdź na spacer

Nie umawiaj się ze znajomymi w domu, nie rób domówki, lepiej wyjdź na spacer w mało uczęszczane miejsce i porozmawiaj z nimi przez telefon. To pomoże ci zachować kontakt z kolegami, a jednocześnie wpłynie pozytywnie na twoją kondycję i uchroni cię przed koronawirusem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *