Mastocytoza a alergia

Prawidłowo działające mastocyty uwalniają między innymi histaminę, której zadaniem jest bronić organizmu poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych, przyspieszenie tętna, zwiększenie wydajności serca. Mastocyty wywołują przede wszystkim lokalne stany zapalne, które mają na zadanie zgromadzenie w jednym miejscu jak największej ilości komórek, które będą walczyć z zagrożeniem (stąd obrzęki, nagromadzenie płynów, zwiększona przepustowość naczynek krwionośnych).

Co to jest mastocytoza?

Mastocytoza to choroba polegająca na patologicznym przyroście mastocytów. Jest ich o wiele za dużo, niż potrzeba, dlatego nasz organizm zaczyna reagować nieprawidłowo nawet na najmniejsze zagrożenie. To tak, jakby zapałkę gasić wiadrem wody. Wydziela się zbyt dużo histaminy oraz innych substancji, które dają objawy tożsame z reakcjami alergicznymi.

Oznacza to, że przy mastocytozie będziemy mieć reakcje alergiczne nawet wtedy, gdy nie jesteśmy na nic uczuleni (na przykład z powodu stresu, urazów mechanicznych), a jeśli jesteśmy – reakcje będą o wiele poważniejsze: istnieje bardzo duże ryzyko wstrząsu anafilaktycznego.

Rozróżnia się kilka rodzajów mastocytozy, ale najczęściej występują dwa jej rodzaje:

  • skórna, gdy komórki tuczne gromadzą się tylko w skórze
  • układowa – kiedy rozrost mastocytów ma miejsce w szpiku kostnym.

Mastocytoza a alergiaTen drugi przypadek dotyczy prawie tylko osób dorosłych, przerost mastocytów ma miejsce w jednym lub kilku organach i prowadzi do ich gromadzenia się w narządach. Natomiast skórna odmiana choroby dotyka najczęściej dzieci, przebiega raczej łagodnie i większość po prostu z niej wyrasta.

W mastocytozie dziecięcej wyróżnia się trzy typy choroby:

  • pokrzywkę barwnikową,
  • rozlaną mastocytozę skórną
  • mastocytomę skóry.