Histamina

Co to jest histamina?

Jest zasadowym związkiem magazynującym się w komórkach tucznych, działającym wówczas, gdy alergen jest oporny na działanie receptorów niszczących w naszym organizmie atakujące nas pyłki, zarazki, grzyby czy inne alergeny, również chemiczne, fizyczne, termalne.

Niedziałająca ochrona immunologiczna

Gdy ochrona immunologiczna nie zadziała wówczas układ immunologiczny alergika traktuje alergeny jako zagrożenie i wytwarza specjalne przeciwciała, uwalniając obfite ilości histaminy. Powstaje zaczerwienienie, miejscowe podniesienie temperatury i nabrzmiały stan zapalny, bardzo szkodliwy dla organizmu.

W poszerzonych naczyniach krwionośnych szybciej dociera tlen, co pomaga organizmowi wyzdrowieć, ale sama histamina działa bardzo silnie i różnokierunkowo w organizmie.

Wyzwala się w organizmie pod wpływem reakcji przeciwciała na alergen we wczesnej fazie alergii, a jej nadprodukcja powoduje silne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, którego efektem jest krwawienie wewnętrzne, powodujące duszności i bezdech, obrzęki płuc i tchawicy. Wpływając na ciśnienie krwi powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych i wzrost ich przepuszczalności.

Problem polega bowiem na tym, że histamina jest uwalniana nie tylko jako środek zaradczy przy ataku infekcji na organizm, ale wydziela się długotrwale, wydłużając stan zapalny. Drażniąc zakończenia nerwów czuciowych wywołuje świąd i uczulenie.

HistaminaNiestety receptory histaminowe są zlokalizowane w całym organizmie, także układzie nerwowym. Stąd pierwsze leki antyhistaminowe powodowały silną senność, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, co eliminowało możliwość prowadzenia po nich samochodu czy innych pojazdów, wywoływały także nietolerancję na alkohol, a nawet powodowały tycie. Źle wpływały na organizm w zestawieniu z innymi lekami, prowadząc do zaburzeń akcji serca.