Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Mama plus, czyli nowy pomysł polskiego rządu

mama plus

Po sukcesie programu Rodzina 500+ polski rząd postanowił pójść o krok dalej. Pro socjalna Polska to najwyraźniej cel ówcześnie rządzących. I choć brakuje pieniędzy na emerytury, pojawił się pomysł na kolejny program, tym razem dotyczący mam. Co zakłada Mama plus?

Mama plus, czyli jak zachęcić kobiety do rodzenia

Nie wiemy do końca, czy nowy program miałby zachęcić czy może raczej zniechęcić kobiety do rodzenia dzieci. Jeśli panie nie przekonuje program 500+, to czy Mama+ pomoże? Program zakłada świadczenie, jakim miałaby być emerytura dla matek, nawet tych kobiet, które nigdy nie pracowały i urodziły minimum czwórkę dzieci. Rząd mami także dostępem przedszkoli dla wszystkich dzieci czy stypendiami dla matek studiujących. Ale to nie koniec propozycji. W programie znajdziemy także premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka. A przecież urodzenie dziecka jedno po drugim, to duże obciążenie dla organizmu. Zbyt szybka ciąża może grozić wypadaniem macicy czy innymi komplikacjami.

Darmowe leki dla kobiet w ciąży

Innym bonusem programu Mama plus mają być darmowe leki na dla kobiet ciężarnych. Rząd podkreślił, że będą to leki, a nie suplementy diety. Zaznaczmy jednak, że w ciąży bierze się głównie kwas foliowy i inne witaminy, które należą do grupy suplementów. Chorujące na cukrzycę biorą leki, ale są one stosunkowo niedrogie, zaś pompy i cały sprzęt jest bezpłatnie wypożyczany ciężarnym w wielu placówkach w kraju. Darmowe leki mogą okazać się tylko przedwyborczym wabikiem.

Przywileje nie tylko dla ciężarnych

To nie koniec propozycji rządu. Władze postanowiły wesprzeć także młodzież niepracującą, czyli ich zdaniem osoby w wieku 16-20 lat. Doskonale wiemy, że bardzo dużo osób już od 18 roku życia rozpoczyna pracę, choćby dorywczą, by mieć na swoje wydatki czy nadchodzące studia. Zgodnie z polskim prawem, rodzice mają obowiązek utrzymywać dziecko, póki to studiuje i nie jest gotowe do podjęcia pracy w zawodzie. Rząd proponuje bon na sport i kulturę. Jaką miałby formę? Tego nie wiemy, ale pomysł ten jest dyskryminujący dla innych osób, które też chciałaby korzystać z oferty kulturalno-sportowej. W końcu młodzież ma zniżki szkolne, studenci także, seniorzy również, a tylko dorosłe osoby z innych grupo pozostają bez żadnego wsparcia. mama+Nie licząc rodzin, którzy korzystają z tzw. karty dużej rodziny.

Mama+ wzbudza wiele skrajnych opinii. Państwo chce, by program wszedł w życie jeszcze w tym roku. Co sądzicie o nowym projekcie i jego założeniach?

Katarzyna Antos