Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA NAJNOWSZE

Malujemy pisanki

malujemy pisanki

Malowanie jajek ma długoletnią historię, która jest wielkanocną tradycją. Co roku tuż przed świętami farbujemy jajka, które będziemy święcić i spożywać w Wielkanoc. Malujemy pisanki, by prezentowały się wyjątkowo kolorowo. Jak pomalować jajka, nawet jeśli nie posiadamy zdolności plastycznych?

Wielkanocne pisanki

Zdobione jajka pojawiły się już w starożytności. Archeolodzy wielokrotnie odnajdywali malowane skorupki jaj. Samo jajko, w tradycji chrześcijańskiej jest symbolem nowego życia i zmartwychwstania. W tradycji pogańskiej nawiązywały do wiosny, stąd motywy roślinne na barwnych pisankach. Dziś jajka malujemy według swojego uznania, wykorzystując przeróżne farbki, barwniki i inne elementy dekoracyjne. Ogranicza nas tylko kreatywność. Z łatwością przygotujemy piękne pisanki, które będą ozdobą naszych koszyczków i stołów. Potrzebujemy tylko kilku akcesoriów i chwili wolnego czasu. Do malowania warto zachęcić dzieci, które będą mogły wyczarować własnoręcznie kolorowe pisanki, oczywiście pod nadzorem dorosłych.

Malujemy pisanki na święta

Pierwszą z metod jest użycie barwników. Kolorowe farbki w proszku lub płynie są dostępne w sklepach spożywczych i papierniczych. Jednak jedno opakowanie to za mało, by uzyskać z nich intensywny kolor, dlatego polecamy zakup kilku paczek z farbkami. Im więcej barwnika wykorzystamy, tym głębszą barwę uzyskamy. Do tradycyjnego farbowania potrzebny nam będzie ocet, szklanki lub puszki, patyczki do szaszłyków, łyżka, wytłoczki na jajka i ręcznik papierowy. Niezbędne będą także rękawiczki, które ochronią naszą skórę przed zafarbowaniem. Jajka wcześniej gotujemy. By uzyskać ładniejsze pisanki, polecamy wykorzystanie białych jajek. Farbki rozpuszczamy w gorącej wodzie z dodatkiem octu. Do naczynia wkładamy jajko, odczekujemy ok. 1-2 minut i wyciągamy na ręcznik papierowy czy wytłoczki. Identycznie postępujemy z każdym kolorem barwnika. Pamiętajmy, że kolory możemy tworzyć sami, przez ich mieszanie. I tak z połączenia niebieskiego oraz czerwonego otrzymamy fiolet. Po wyschnięciu najlepiej wypolerować jajka odrobiną oleju, by pięknie błyszczały w koszyku.

Prostszą formą farbowania jajek będą barwniki w nabojach, które nie wymagają zabawy z rozrabianiem ich w wodzie. Barwniki tego typu dostępne są w supermarketach, drogeriach i dobrych sklepach papierniczych. Ich cena jest wyższa niż tych zwykłych, za to efekt jest powalający. Do malowania potrzebujemy tylko kubek z odrobiną gorącej wody i wytłoczki czy kieliszki, gdzie będziemy mogli odstawić gotowe pisanki. Naboje przecinamy i umieszczamy w gorącej wodzie, by barwnik mógł się dobrze rozpuścić. Następnie odcinamy końcówkę i kilka kropel wylewamy na dłoń, z wcześnie założonymi rękawiczkami ochronnymi. Dłońmi rozprowadzamy barwnik na jajku. Tego typy farbki występują w różnych odsłonach. Pozwolą nam przygotować jajka metaliczne, brokatowe czy matowe. Do takiego malowania warto zaangażować najmłodszych.

jajkaNajbezpieczniejszą metodą malowania pisanek dla dzieci będzie użycie flamastrów. W sklepach plastycznych czy papierniczych zajdziemy mnóstwo flamastrów, nawet o metalicznym czy neonowym wykończeniu. Na jajkach możemy namalować dowolne wzory. Tak przygotowane pisanki zrobią na wszystkich ogromne wrażenie, nawet jeśli będą czarno-białe, w interesujące, graficzne kształty. Inspiracji szukajmy w swoim otoczeniu i oczywiście wyobraźni. W przypadku alergii zadbajmy o produkty hipoalergiczne, które będą bezpieczne dla dużych i małych alergików.

Katarzyna Antos