komplikacje podczas cesarskiego cięcia

Kobieta planująca dziecko pragnie, by ciąża oraz sam poród przebiegał bez żadnych komplikacji. Takowe mogą się jednak pojawić, również przy cesarskim cięciu. Jakie powikłania zdarzają się podczas cesarki?

Ryzyko przy cesarskim cięciu

Każdy zabieg wiąże się z ryzykiem. W końcu lekarz ingeruje bezpośrednio w nasze ciało, w którym znajduje się dziecko. Cesarskie cięcie to operacja brzuszna, dlatego nie wykonuje się jej tak często, jak chociażby wycięcia woreczka żółciowego czy migdałów. Decyzja o cesarce musi być uzasadniona medycznie. W innym wypadku, jeśli nie ma potrzeby wykonywania takiego zabiegu, zwyczajnie się go odmawia. Cesarskie cięcie to rozwiązanie ciąży, jeśli poród naturalny nie jest możliwy, co może nastąpić z różnych względów. Ryzyko powikłań jest duże. Ciąża to kwestia dość indywidualna i może przebiegać różnorako, więc zawsze należy pamiętać o dbaniu o zdrowie, także po jej zakończeniu. Wszelkie niepokojące sygnały należy zgłosić lekarzowi.

Komplikacje

W skrajnych przypadkach może dojść do tragicznego zakończenia ciąży. Już podczas samego zabiegu mogą wystąpić pewne komplikacje, które utrudnią pracę lekarzy. Podczas cesarki chirurg wykonuje cięcie, co wiąże się z utratą krwi. Gdy dojdzie do krwotoku, pacjentka straci zbyt dużą ilość krwi, więc konieczna może okazać się jej transfuzja. Zdarzyć się może, że krwotok będzie tak silny, iż konieczne będzie usunięcie macicy. Przy kolejnych cesarkach wzrasta ryzyko tego typu powikłań. W czasie operacji może dojść do uszkodzenia pęcherza moczowego, co częściej obserwuje się przy kolejnych ciążach. Jak wiemy, po zabiegach tworzą się blizny, Przy cesarce są to blizny wewnątrzotrzewnowe, czyli zrosty macicy z tkankami. Od indywidualnych predyspozycji zależy, jaki będzie ich stopień.

Częste powikłania po cesarce

Istnieje szereg powikłań, które mogą pojawić się po cesarskim cięciu. Lekarz ma za zadnie poinformować o nich kobietę, która będzie takiej operacji poddana. Przyszła mama decyduje, czy zgadza się na cesarskie cięcie, jeśli tak zalecił lekarz. W życiu mogą wystąpić sytuacje, w których cesarka będzie konieczna dla ratowania życia dziecka czy matki. Wśród powikłań może pojawić się przepuklina brzuszna, czego przyczyną są rozciągnięte tkanki. Kobiety po cesarskim cieciu, mogą mieć problemy podczas kolejnej ciąży. Przy licznych cesarkach zwiększa się także ryzyko rozejścia się blizny. W tym miejscu tkanki zrastają się dłużej, co może być bolesne tuż po zabiegu.

cesarskie cięcieKobiety bardzo często decydują się na cesarskie cięcie, jeśli wcześniej rodziły taką metodą. Lekarze zalecają jednak poród siłami natury, który nie niesie ze sobą tyle komplikacji i ryzyka. Życie matki i dziecka jest bezcenne, dlatego nieuzasadniona cesarka jest nieodpowiedzialnym krokiem. Panie obawiają się bólu, stąd takie decyzje. Bez wątpienia każda kobieta, która przeszła cesarskie ciecie powinna pozostać pod kontrolą lekarza. Następne ciąże powinny być konsultowane z lekarzem, ponieważ tak poważna operacja jak cesarskie ciecie ma w tym przypadku ogromne znaczenie Przejście cesarki nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z porodu naturalnego przy kolejnej ciąży.

Katarzyna Antos