szczepić

Szczepienia ochronne są ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej, zwłaszcza najmłodszych. Istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają szczepienie w danym momencie. Kiedy nie można szczepić dziecka?

Obowiązek szczepień

W Polsce, jak w wielu innych krajach obowiązują bezpłatne szczepienia ochronne, które wykonuje się według szczegółowego kalendarza szczepień. Zawiera on informację o rodzajach szczepionki i wieku dziecka, w którym należy ją zaaplikować. Szczepienia są obowiązkowe, co oznacza, że prawny opiekun dziecka jest zobowiązany do poddania malucha szczepieniu. Uchylenie się od takich czynności grozi karą grzywny. Na przestrzeni ostatnich lat zawiązały się ruchy antyszczepionkowe. Właśnie im przyczynia się w pewnym stopniu zwiększoną zachorowalność na choroby wieku dziecięcego. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że szczepionki są w pełni bezpieczne. Ich skuteczność jest niezwykle wysoko, więc odgrywają one wielką rolę w profilaktyce. Decyzja o ustąpieniu od szczepień jest nieodpowiedzialnym krokiem rodziców, którzy narażają życie i zdrowie swoich dzieci.

Kiedy nie szczepić?

Zdrowie to kwestia indywidualna, dlatego przed każdym szczepieniem lekarz musi zbadać pacjenta i określić jego aktualny stan zdrowia. Może się okazać, że nie będzie on pozwalał na wykonanie szczepienia w danym terminie. Przeciwwskazaniem do szczepienia będzie ostra infekcja z gorączką czy też bez. Dziecko z anginą czy zapaleniem układu moczowego nie zostanie zaszczepione. Podobnie jest z ospą czy mononukleozą zakaźną. Przy zaostrzeniach astmy także nie wolno szczepić pacjentów. Ograniczenia dotyczą również kobiet w ciąży, W okresie ciąży nie wszystkie szczepionki są zalecane. Dane szczepionki aplikuje się w określonych terminach, których należy przestrzegać. Niektóre z nich mają kilka dawek, co także związane jest z konkretnymi odstępami czasowymi.

Alergia także może być wskaźnikiem, istotnym w przypadku szczepień. Mowa o alergii na białko jaja kurzego. Alergen jest obecny w szczepionce przeciwko odrze, różyczce, śwince i kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jednak przeciwwskazania dotyczą głównie bardzo silnych reakcji na białko. Lekarz zawsze pyta o występujące choroby i alergie u pacjenta, więc takie informacje należy podać. Wówczas zadecyduje, czy szczepionka nie zagraża dziecku i można ja podać. W przypadku wątpliwości, lekarz zleci wykonanie testów alergicznych.

Gdy nasze dziecko było chore i nie mogło zostać zaszczepione w terminie, musimy dopilnować, by szczepionka została zaaplikowana jak najszybciej po przebytej infekcji. Każdy organizm zachowuje się inaczej w sytuacji choroby, dlatego nie ma odgórnych terminów, dotyczących sczepienia po infekcji. Lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta. Jeśli uzna, że jest na tyle dobry, by podać szczepionkę, nie ma najmniejszego problemu. Nawet antybiotykoterapia nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, więc warto o tym pamiętać.

dzieckoŚwiadomi rodzice powinni wiedzieć, że szczepienia są potrzebne, by dzieci mogły zdrowo rosnąć. Powikłania chorób takich jak koklusz, odra czy różyczka są poważne, mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian a nawet śmierci. Dbajmy więc o rozwój naszych pociech i ich przyszłość.

Katarzyna Antos