Żywność

Jajka jak malowane, czyli uczulenie na pisanki

pisanki

Pisanki są wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu. Dzieci chętnie angażują się w ich przygotowanie. Ale podczas ich malowania może ujawnić się uczulenie na pisanki. Co może wywołać alergię?

Uczulenie na jajka

Wiemy, że wśród alergii pokarmowych wyróżniamy także uczulenie na jajka. Substancją alergizującą jest białko jaja kurzego, którego związki mogą być traktowane przez organizm jak ciało obce. Uczulenie na jajka występuje u dzieci i osób dorosłych. Objawy alergii obejmują problemy układu pokarmowego, oddechowego lub skóry. Uczuleni są wtedy zmuszeni do unikania nie tylko jedzenia samych jajek, ale także potraw, z ich dodatkiem.

Uczulenie na pisanki

Uczulenie na pisanki to nieco inny temat. Nasz organizm może tolerować jajka, ale niekoniecznie to, co znalazło się na jego skorupce i przeniknęło do białka. Do malowania jajek używamy różnych barwników, farbek czy innych substancji. Powinno być one przeznaczone do spożycia, ale nie zawsze zwracamy na to uwagę. Barwniki spożywcze są na ogół bezpieczne i nie powinny nas uczulić, ale zdarzają się przypadki osób, które mogą zaobserwować reakcje organizmu, po zjedzeniu zarabowanego jajka. Sztuczne barwniki mogą zawierać chemiczne związki, co daje nam ryzyko alergii. Uczulenie na pisanki może pojawić się, jeśli do malowania użyjemy zwykłych farbek szkolnych, pisaków czy kredek. Tego typu substancje nie są przeznaczone do spożycia, więc zwróćmy uwagę, czym nasze dzieci będą w tym roku malowały pisanki. Nawet barwniki roślinne mogą zaszkodzić, o ile mamy do czynienia z alergikiem, uczulonym na daną roślinę.

Naturalne farbowanie

uczulenie na pisankiUważajmy także na wszelkiego rodzaju kleje oraz ozdoby plastikowe. Samo dotknięcie takich pisanek może wywołać niepokojące reakcje skórne czyli objawy alergii kontaktowej. Wosk także może okazać się nie do końca bezpieczny. Alergikom polecamy rezygnację z malowania jajek chemicznymi barwnikami. Zdecydowanie lepiej wybrać te naturalne. Sok z buraka czy wywar z łupinek cebuli zapewni nam piękny kolor jajek. Możemy całkowicie zrezygnować z farbowania jajek, pozostawiając je w naturalnej formie.

Uczulenie na pisanki może pojawić się, jeśli do malowania jajek użyjemy niewłaściwych produktów. Farby olejne czy lakier do paznokci to nieodpowiednie barwniki do zdobienia jajek, które później zamierzamy zjeść. Pozostawmy je raczej do ozdobienia wydmuszek, a do tradycyjnych pisanek użyjmy bezpiecznych barwników, które nie zaszkodzą alergikom.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *