KOSMETYKI Życie z alergią

Makijaż źródłem udręki

Makijaż źródłem udręki

Rozpoznanie oraz leczenie nadwrażliwości skóry to nie lada wyzwanie zarówno dla lekarza, jak i samego pacjenta. Jak zapewniają jednak specjaliści, istnieją pewne uniwersalne zalecenia, do których powinny się stosować osoby dotknięte tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Złota zasada? Unikać zagrożenia! – Winowajcą uczulających kosmetyków są często powszechnie występujące w kosmetykach substancje, których osoby cierpiące na nadwrażliwość powinny się wystrzegać – tłumaczą lekarze.

Czego unikać w kosmetykach?

Za większość przypadków świądu odpowiedzialne są znajdujące się w kosmetykach zapachy oraz środki chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Makijaż źródłem udręki

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z kosmetyków nie zawierających PABA, czyli kwasu paraminobenzoesowego. U około 7 proc. dorosłych osób obserwuje się bowiem różne objawy uboczne stosowania tego kwasu!

Kwas benzoesowy, bronopol, kwas cynamonowy, Dowicil 200, formaldehyd, kwas mlekowy, emulgatory niejonowe, glikol propylenowy, czwartorzędowe pochodne amonowe, sól sodowa siarzanu laurylowego, kwas sorbinowy oraz mocznik – to kolejne składniki odpowiedzialne za pojawienie się uczucia świądu i pieczenia, które można znaleźć w wielu popularnych kosmetykach.

– Sprawdzenie na etykiecie kosmetyku, czy zawiera którykolwiek z tych związków. Jeśli tak, warto sięgnąć po inny – mówią specjaliści.

Uczulające tusze do rzęs i cienie do powiek

Znalezienie odpowiedniego tuszu do rzęs może okazać się ogromnym wyzwaniem. Problemy stwarzają zwłaszcza tusze na bazie wodnej, które zawierają mydła i emulgatory.

– Przy zwiększonej wrażliwości skóry powiek warto sięgnąć po tusze wyprodukowane z wyrobów bezwodnych – zalecają specjaliści.

Podrażnienia mogą wywołać również cienie i kredki do oczu. Eksperci radzą, by unikać zwłaszcza produktów błyszczących, opalizujących i mieniących się, gdyż zawierają zwykle fragmenty rybich łusek, tlenochlorek bizmutu, mikę lub mikroskopijne ziarenka różnych metali.

– O wiele lepsze są cienie matowe – sugerują specjaliści. – Cienie do powiek w formie sproszkowanej są lepiej tolerowane od preparatów w postaci płynnej lub w kredce. To samo dotyczy kredek do oczu.

Makijaż źródłem udręki

Kosmetyki do ciała także uczulają

Gdy wrażliwość skóry nie ogranicza się jedynie do skóry powiek lub twarzy, należy używać łagodnych środków kosmetycznych, przeznaczonych do pielęgnacji całego ciała oraz niealergizujących preparatów nawilżających.

Czas trwania kąpieli pod prysznicem ogranicza się w takich przypadkach do dwóch-trzech minut, w celu uniknięcia nadmiernego wysuszenia skóry oraz skrócenia okresu styczności z czynnikami podrażniającymi.

Jeżeli ktoś woli kąpiele w wannie, powinien dodawać do wody niewielką ilość olejku do kąpieli zamiast płynów pieniących, działających wysuszająco. Wśród detergentów do prania należy używać tych, które nie zawierają barwników, środków enzymatycznych i zapachowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0