lagodzenie-objawow-alergii

Leki zwalczające dokuczliwe dolegliwości towarzyszące uczuleniu ogólnie dzielimy na dwie grupy: dostępne bez recepty i przepisywane przez lekarzy.  Mogłoby się wydawać, że pierwsze z nich są w pełni bezpieczne dla chorego, wszak ich stosowanie nie wymaga konsultacji ze specjalistą. W rzeczywistości nawet leki antyhistaminowe dostępne w Polsce bez recepty mogą wywołać skutki uboczne takie jak senność, zwiększone łaknienie lub utrata apetytu. Po niektórych preparatach nie wolno prowadzić samochodu, warto o tym pamiętać, zanim siądziemy za kółkiem.

Leki antyhistaminowe, czyli działamy na objawy alergii

Największą popularnością wśród leków łagodzących objawy alergii cieszą się preparaty antyhistaminowe.  Ich działanie polega na hamowaniu uwalniania histaminy, czyli mediatora stanów zapalnych, który odgrywa kluczową rolę w odpowiedzi alergicznej. Po zażyciu leków  dokuczliwe dolegliwości takie jak katar sienny, zapalenie spojówek czy kaszel ustępują. Warto jednak pamiętać, iż tego typu medykamenty nie rozwiązują problemu, jedynie zwalczają jego symptomy.

katar-sienny

Leki antyhistaminowe występują w różnych postaciach, na rynku dostępne są krople do oczu, tabletki, aerozole, maści, żele do nosa. Dobiera się je, uwzględniając rodzaj dolegliwości,  z jakimi boryka się chory.   Farmaceutyki o działaniu przeciwhistaminowym stosunkowo szybko przynoszą ulgę,  przed ich użyciem warto jednak dokładnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na ulotce.  Zdarza się, iż niewinnie wyglądające krople wpływają negatywnie na koncentrację i tym samym uniemożliwiają prowadzenie pojazdów mechanicznych.  Niezwykle istotne są również  informacje dotyczące dawkowania i czasu zażywania produktu. Niektóre krople udrażniające nos mogą być stosowane maksymalnie przez  10-14 dni, ponieważ wykazują działanie uzależniające.

Alergiku, pamiętaj o regularnym przyjmowaniu leków!

Osoby, które stosują leki dostępne na receptę, powinny ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Nie należy na własną rękę zmieniać dawki. Jeśli zdarza ci się zapomnieć o zażyciu medykamentu i w rezultacie sięgasz po niego o różnych porach, skorzystaj z pomocy telefonu, niemal każdy aparat posiada funkcję przypomnienia. Od regularnego przyjmowania leków zależy ich skuteczność działania.