dziecko-na-lace

Wiosna to okres w ciągu roku podczas którego powietrze jest wypełnione duża ilością pyłków pochodzących z drzew, traw, roślin oraz krzewów które akurat w tym czasie kwitną.  W głównej mierze one odpowiedzialne są za wszelakiego rodzaju reakcje alergiczne naszych  organizmów.

Organizm każdego alergika traktuje pyłki jako swoich potencjalnych wrogów. Osoba uczulona na pyłki roślin powinna zauważyć pierwsze objawy alergii już w okolicach stycznia lub lutego, natomiast w maju i kwietniu uczulenie zacznie jej doskwierać w większym stopniu, a jego objawy mogą nie ustępować do września lub października.

Alergie – typowe objawy

Jednym z najbardziej popularnych objawów alergii jest katar, jeśli występuje on dłużej niż 7 dni to możemy być prawie pewni że nie jest spowodowany przeziębieniem, a zwykłą alergią.  Uciążliwemu katarowi towarzyszy dodatkowo nieustanne kichanie, utrata węchu oraz zaczerwienienie śluzówki nosa. Objawy alergii dotyczą również oczu, które w tym okresie są intensywnie załzawione, zaczerwienione oraz piekące. Czasami podczas alergii towarzyszyć nam może również uczucie swędzenia występujące w głównej mierze w kącikach oczu, ponieważ właśnie w tym miejscu znajduje się najwięcej pyłków.

Zasady postępowania

Jeśli rok temu w miesiącach takich jak kwiecień i maj towarzyszyły tobie takie same objawy udaj się do lekarza. W sytuacji, gdy masz taką możliwość skieruj się od razu do alergologa. Jeśli lekarz potwierdzi Twoje objawy będziesz musiał przyjąć odpowiednie leki, a następnie przystąpić do testów skórnych, aby od razu sprawdzić na jakiego rodzaju pyłki jesteś uczulony. Testy skórne są najlepszym sposobem na wykrycie alergii wziewnych, tydzień przed ich wykonaniem należy odłożyć wszystkie leki przeciwalergiczne, gdyż właśnie one mogą w znaczny sposób zafałszować wynik badania.

Kodeks postępowania alergika

Jeśli chcesz bezboleśnie przejść przez okres największego pylenia roślin musisz zastosować się do kilku zasad. Pierwszą z nich jest systematyczne śledzenie kalendarza pyleń, w momencie gdy zauważysz, że stężenie pyłku na który jesteś uczulony jest w danym okresie wysokie postaraj się zrezygnować z częstego wychodzenia na zewnątrz, ponadto staraj się w tym czasie nie wietrzyć mieszkania, w takiej sytuacji zamknięte okna są Twoim sprzymierzeńcem. Z domu możesz swobodnie wychodzi wieczorami lub po deszczu, to właśnie wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest najmniejsze. Staraj się nie spędzać czasu w ogrodach i parkach, pamiętaj że bardziej bezpieczne dla Ciebie jest towarzystwo drzew iglastych niż liściastych. Urlop zaplanuj nad jeziorem, morzem, lub rzeką, unikaj wypoczynku w obszarach wiejskich oraz pasm górskich w których znajduje się dużo traw, drzew oraz krzewów. Podczas wakacji zawsze pamiętaj o okularach przeciwsłoneczny! To właśnie one ochronią twoje wrażliwe oczy przed łzawieniem.