odczulanie podjęzykowe

Jednym ze sposobów leczenia alergii jest odczulanie. Czym charakteryzuje się odczulanie podjęzykowe i kiedy warto je zastosować?

Leczenie alergii

Leczenie alergii ogranicza się do kilku metod. Pierwszą z nich jest unikanie alergenu, co nie zawsze jest łatwe, szczególnie kiedy pracujemy w określonych warunkach czy mieszkamy w danym środowisku. Przez alergie przecież nie będziemy zmieniać pracy czy miejsca zamieszkania. Są inne, skuteczne formy leczenia. W leczeniu alergii stosuje się leki przeciwalergiczne, które hamują wydzielanie histaminy i łagodzą objawy uczulenia takie jak katar, duszności czy obrzęk skórny. Niestety tego typu środki działają tylko na objawy a nie samą przyczynę alergii. Inną metodą leczenia, którą stosuje się przy alergiach pokarmowych jest dieta eliminacyjna. Wyklucza się z jadłospisu uczulające produkty. Najskuteczniejszym sposobem walki z alergią jest jednak odczulanie. To uderzenie w stronę układu immunologicznego. Immunoterapia polega na podawaniu określonej dawki alergenów, co ma uodpornić nasz układ odpornościowy na dany alergen. W rezultacie objawy uczulenia mają się zmniejszyć lub całkowicie zniknąć.

Odczulanie podjęzykowe

Najpopularniejszą formą odczulania są szczepionki. Zastrzyk dawki alergenu wygląda tak samo jak przy tradycyjnych sczepieniach, z tym, że czynność należy powtórzyć kilkakrotnie. W rezultacie odczulanie trwa kilka miesięcy a nawet kilka lat. Nieleczona alergia może prowadzić do poważnych problemów związanych z układem oddechowym czy całym naszym zdrowiem. W alternatywie do iniekcji przychodzą tabletki czy krople, które aplikuje się pod język. Odczulanie podjęzykowe to duże ułatwienie, szczególnie dla rodziców. Dzieci zwykle boją się zastrzyków. Strach i stres nie jest im potrzebny. Inna forma podania rozwiązuje problem. Pacjent nie wymaga wizyty u alergologa, nie musi zwalniać się ze szkoły czy z pracy by wybrać się na szczepienie. Tego typu odczulanie jest droższe, ale za to równie skuteczne. Alergik sam aplikuje sobie szczepionkę, lekarz tylko kontroluje przebieg odczulania. To bezpieczna i praktyczna metoda. Odczulanie podjęzykowe sprawdza się u osób z alergią na pyłki roślin, co potwierdzają lekarze pracujący na tej formie. Metody językowe są popularne w wielu krajach europejskich.

odczulanie podjęzykoweSkoro mamy możliwość oszczędzenia sobie czy dziecku z alergia bólu i stresu, warto skorzystać z takiego leczenia alergii jakim jest odczulanie podjęzykowe. Jego skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania to przeważające argumenty, na które powinien zwrócić uwagę alergik. Gdy objawy uczulenia są szczególnie uciążliwe, pogarszając nasz komfort życia, przemyślmy decyzję o odczulaniu, które może okazać się zbawiennym ratunkiem.

Katarzyna Antos