Alergie skórne PRZYCZYNY
Lanolina wśród alergenów

Zmiany mogą wystąpić na rękach, twarzy i tułowiu. Na dłoniach – mogą być efektem prac porządkowych z użyciem specyfików z lanoliną (alergia jest diagnozowana u sprzątaczek) – stosowaniem detergentów i innych środków czystości.
Występuje często w kremach dla dzieci i maściach robionych w aptece (np. b.b).
Warto powtarzać próby płatkowe – rumień może wystąpić po kilku dniach po próbie ekspozycyjnej. Stosowanie parabenów i kremów do twarzy uaktywnia alergię na lanolinę.
Egzemy i grudki wysiękowe mogą wystąpić u osób stosujących maści na żylaki, w których może być średnie lub duże stężenie parabenów, tetracykliny, neomycyny, gentamycyny, które zaostrzają alergię na lanolinę.
Podobnie przy alergii na kosmetyki zaostrzenia są przy reakcjach na kremy do twarzy czy rąk. U nastolatków zdarza się, gdy w okresie wczesnego dzieciństwa przechodzili problemy z atopowym zapaleniem skóry.
Alergia a kosmetyki
Nierzadko zatem ten typ alergii jest związany ze stosowaniem kosmetyków (najczęsciej wystepował z tego powodu 20 lat temu, szczególnie u kobiet), szczególnie, gdy kremy używane są w nadmiarze, albo do zamaskowania wyprysku alergicznego i długofalowo. Kobiety mają wysypkę alergiczną stosując kosmetyki do higieny intymnej – alergia występuje wówczas w okolicach warg sromowych.
Oczywiście nadwrażliwość szybciej powstaje u osób ze zmianami przewlekłymi, często u osób z wypryskiem podudzi, u których powoduje wysiew zmian w innych partiach ciała. Dlatego jest znacznie częstsza u dorosłych – osób starszych niż dzieci i młodzieży. U osób z AZS ten rodzaj alergii jest rzadszy, a najrzadziej występuje u osób z długotrwałym wypryskiem.
Szczególnie narażone są osoby z nadwrażliwością na neomycynę i tetracyklinę (głównie po stosowaniu takich specyfików jak maść Oxycort), także wtedy, gdy stosują balsam peruwiański i przy nadwrażliwości na parabeny.
Ukryte źródła lanoliny
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, gdzie jeszcze czyha na nas lanolina – jest składnikiem olejów przemysłowych, smarów do nart i wielu mydeł. Alergeny lanoliny do dziś nie zostały wykryte, alkohole alifatyczne w składzie lanoliny, kwasy tłuszczowe, mieszanka steroli.
Nie bez znaczenia może okazać się pozyskiwanie lanoliny z sierści owiec – nie sposób zatem wyprodukować wciąż hipoalergicznej lanoliny. Reakcje uczuleniowe są różne w zależności od wieku i płci chorych, choć częściej występują u kobiet niż mężczyzn (przez stosowanie kosmetyków).
Uczulenie wykrywane jest po zastosowaniu gotowego preparatu z alkoholi wełny owczej, które mają bardziej stężone alergeny lanoliny niż czysta lanolina, ale są drogie i rzadko w Polsce dostępne. Druga metoda to tradycyjna próba z lanoliną z 5% kwasem salicylowym, zwiększającym przenikanie alergenu przez naskórek (np. kontrolnie wazelina z kwasem salicylowym).
(MCN)
Czytaj więcej w książce Alergeny prof. E.Rudzkiego
« Śliwki z kruszonką