SPORT Życie z alergią

Którzy z astmatyków mogą nurkować?

Którzy z astmatyków mogą nurkować?

Obecny stan wiedzy, a także rozwój w zakresie medykamentów pozwala astmatykom o łagodnym przebiegu choroby na korzystanie z przyjemności pływania z butlą.

Chcesz nurkować – przebadaj się

Na początku należy zaznaczyć, że pływanie w masce i z rurką do oddychania przy powierzchni wody nie ma żadnych przeciwwskazań dla chorych na astmę, niezależnie od stopnia jej zaawansowania. Jednak już nurkowanie głębinowe z butlą nie jest ofertą dla wszystkich.

Obecnie wzrosła liczba lekarzy współpracujących z grupami nurkowymi – zajmują się dokładnym badaniem osób przed zejściem pod wodę. Równocześnie, dzięki zmianom prawnym, znacznie więcej jest lekarzy, którzy mogą orzekać o zdolności do nurkowania.

Nie znaczy to jednak, że każdy z nich posiada wystarczającą wiedzę, aby doradzać nurkom-astmatykom. Najlepiej skontaktować się za pośrednictwem którejś z grup nurkowych ze specjalistą, który przeprowadzi niezbędne badania. Te właściwe – czyli jakie?

Badania oddechowe

Którzy z astmatyków mogą nurkować?Realnym zagrożenie dla zdrowia i życia chorującego, gdy już zejdzie pod wodę jest napad astmy, który może doprowadzić m.in. do barotraumy czyli uszkodzenia miąższu płuca. Zwiększony wysiłek w połączeniu z oddychaniem zimnym i suchym powietrzem z butli tworzy takie zagrożenie. Aby go uniknąć trzeba przejść testy wysiłkowe pod okiem lekarza. Zalicza się do nich badania czynnościowe płuc, takie jak pomiar przepływu i objętości powietrza wydychanego i wdychanego.

Jeśli wyniki utrzymują się powyżej 85% normy to uznaje się je za wystarczające do klasyfikacji danej osoby do nurkowania. To jednak nie wszystko – powinno się również przejść test prowokacyjny, którym może być męczący bieg w zimnym powietrzu. Oczywiście nadzoruje go lekarz, dokonujący jednocześnie pomiarów spirometrycznych.

Jeśli wyniki są tylko trochę poniżej normy nie zrażaj się! Lekarz może zaproponować Ci inne leczenie i powtórzyć badanie. Gdy zimne lub suche powietrze albo wysiłek fizyczny sprawiają Ci większe trudności niż zwykle, nie lekceważ ich i skonsultuj się z lekarzem.

Partnerzy muszą wiedzieć

Pamiętaj, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nurkujący wspólnie z Tobą nie będą wiedzieli o Twojej astmie – jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa. Lekarze wciąż zaznaczają, że nurkowanie jest tylko dla osób zdrowych i wytrenowanych.

Podwodne akweny są dostępne dla chorujących na lekką astmę tylko w przypadku, gdy są to przeszkoleni nurkowie bez objawów i tacy, którzy nie cierpią na przewlekłą astmę.

dreamstime_7403580Ciągły monitoring

Chodzi tu o monitorowanie własnego ciała, ewentualnych nawrotów choroby, napadów duszności czy innych dolegliwości, które mogą obniżyć przepływ powietrza przez płuca.

Jeśli tylko masz jakieś wątpliwości, co do stanu swojego zdrowia lub miałeś napad astmy, odpuść sobie nurkowanie tego dnia, a przed kolejnym zejściem pod wodę koniecznie sprawdź swoją spirometrię, aby mieć pewność, że jesteś przygotowany.