KOSMETYKI Życie z alergią

Kosmetyki bezpieczne dla alergików

Kosmetyki bezpieczne dla alergików

Skóra alergików jest wrażliwa na działanie wielu czynników, o których istnieniu często nie mamy nawet pojęcia.

Jak rozpoznać, że dany kosmetyk nas uczula?

Otóż oznaki tego mogą być dwojakie: wewnętrzne i zewnętrzne. Typowymi objawami uczulenia są uczucie kłucia, swędzenia, pieczenia oraz naprężenia skóry, w wyniku których możemy zaobserwować na ciele zmiany takie jak rumień, trądzik, suchość, a nawet pęknięcia naskórka.

Kosmetyki bezpieczne dla alergików

Według najnowszych statystyk każdy z nas używa w ciągu dnia 6-8 kosmetyków. Biorąc pod uwagą, że jeden produkt zawiera od kilku- do kilkudziesięciu składników, powstaje w ten sposób zawrotna suma nawet kilkuset czynników, będących potencjalnymi alergenami, na które jesteśmy narażeni każdego dnia.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie substancje, które działają negatywnie na naszą skórę, faktycznie uczulają. Czasem zaczerwienienie jest tylko objawem wrażliwości naskórka. Jak rozpoznać różnicę? Jeżeli bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku zauważymy na skórze zmiany, świadczy to wyłącznie o jej wrażliwości. Jeśli jednak reakcja nie zniknie lub zaobserwujemy ją po dłuższym czasie (od kilku godzin do kilku dni) po użyciu kosmetyku, będzie to znaczyło, iż prawdopodobnie któryś jego składnik nas uczula.

Co może być przyczyną reakcji alergicznej na kosmetyki?

Nie tylko skład produktu może stać się powodem uczulenia – mogą za tym stać również nieodpowiednie warunki jego produkcji oraz złe dobranie kremu do rodzaju skóry. Z grupy produktów upiększających, podrażnienia powodują głównie lakiery przeznaczone do paznokci i do włosów, farby do włosów (przede wszystkim te zawierające utleniacze oraz amoniak), płyny do trwałej ondulacji, szampony, mydła, środki higieny intymnej, a nawet tusze do rzęs.

Osoby o skórze wrażliwej powinny także ostrożnie podchodzić do preparatów zawierających w swoim składzie alkohol etylowy oraz kwasy owocowe.

Kosmetyki bezpieczne dla alergików

Alergie i podrażnienia może powodować również lanolina oraz tzw. oleje mineralne, które są pochodnymi ropy naftowej. Tych ostatnich należy wystrzegać się nie tylko dlatego, że zanieczyszczają środowisko, ale przede wszystkim z powodu powierzchowności ich działania, bez faktycznego wpływu na cerę. Olej mineralny wszak wcale nie odżywia skóry, a jedynie osadza się na niej w postaci nieprzepuszczającej powietrze warstwy, co powoduje złudne wrażenie gładkości.

Mając świadomość, że bogate w składniki produkty nie kuszą osób ze skórą wrażliwą i skłonną do uczuleń, coraz więcej firm kosmetycznych decyduje się wypuszczać serie hipoalergiczne. W tego rodzaju produktach generalnie (bo nie zawsze, niestety) nie stosuje się substancji zapachowych, barwników, konserwantów czy stabilizatorów, ograniczając maksymalnie bazę kosmetyku do składu, który jest niezbędny, by dany krem czy balsam miał pozytywne działanie dla skóry.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając kosmetyk?

  • w jego składzie nie może znaleźć się żaden czynnik, o którym wiemy, że wywołuje u nas reakcję alergiczną. W przypadku tego rodzaju wyrobów nawet śladowe ilości substancji mogą być groźne, gdy zostaną zaaplikowane naszej skórze w postaci łatwo wchłaniającej się emulsji.
  • musi zapewniać skórze odpowiednią wilgotność i natłuszczenie.
  • powinien zostać maksymalnie pozbawiony substancji zapachowych, konserwujących i barwiących. One nie są niezbędne do zapewnienia produktowi skuteczności.

W przypadku, gdy w grę wchodzi ciężki rodzaj alergii o niebezpiecznych dla życia objawach, powinniśmy też przed stosowaniem każdego nowego produktu wykonywać na skórze próbę. Wystarczy nałożyć niewielką ilość kosmetyku i obserwować reakcje naszego ciała na tym obszarze przez najbliższą dobę. Jeżeli pojawi się jakiekolwiek zaczerwienienie lub choćby uczucie swędzenia, z produktu należy zrezygnować. Nasze zdrowie jest przecież tylko jedno, a żaden kosmetyk nie jest niezastąpiony.

AZ