Kopalnia soli w Bochni
A. Brzoza

770 lat historii

Najstarszą Kopalnią soli kamiennej w Polsce jest Kopalnia Soli Bochnia. Jest to również najstarszy, nieprzerwanie od 1248 r. działający zakład górniczy. Ten niezwykły, zabytkowy obiekt w 2013 roku dołączył do prestiżowej Listy Światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2000 r. jest również Pomnikiem Historii.

Zdrowy skarb ukryty 250 m pod ziemią

Od początku lat 90 XX w. w bocheńskiej kopalni nie wydobywa się już soli, swoją działalność zakład górniczy poprowadził w kierunku rozwoju ruchu turystycznego i udostępnił najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska, tworząc  trasę turystyczną. Z czasem podstawowa trasa turystyczna została wzbogacona o unikalną  Ekspozycję Multimedialną, która na tle wydarzeń historycznych, prezentuje rozwój górnictwa, zagrożenia, walkę z żywiołami oraz piękno podziemnej natury.

Kopalnia Soli Bochnia

A. Brzoza

Unikalny mikroklimat

Największym skarbem bocheńskiej kopalni jest panujący w niej mikroklimat, w skład którego wchodzą : stała temperatura 14-17 st C, wysoka wilgotność ( 70 – 90 %), oraz duża zawartość chlorku sodu. Dzięki tym czynnikom powietrze w kopalni jest wolne od bakterii, wirusów i zanieczyszczeń występujących na powierzchni. Wysoka wilgotność powietrza i wysokie w nim stężenie chlorku sodu powodują łatwiejsze oczyszczanie dróg oddechowych . Jak to możliwe ? Powietrze wpadające do kopalni przechodząc przez solne wyrobiska, pod wpływem dużej wilgotności i różnicy temperatury, wytrąca z solnych skał duże ilości chlorku sodu oraz innych cennych mikroelementów . Ten proces nazywany jest ługowaniem.

Obecność jonów ujemnych w mikroklimacie kopalni,  korzystnie działa na ludzi zdrowych ale przede wszystkim chorych na nadciśnienie, wpływając na znaczne obniżenie ciśnienia krwi.

Powietrze zawierające jony ujemne powoduje wrażenie świeżości, zwiększa zdolność koncentracji. Przebywając w podziemiach solnych komór, odczuwalna staje się ogólna poprawa nastroju.

Kopalnia soli w Bochni

A. Curyło

Atrakcja turystyczna także dla alergików

Walory mikroklimatyczne, gwarancja stałej w ciągu roku temperatury i niezmienność pogody, oraz możliwość spędzenia w atrakcyjnym miejscu czasu , powoduje że kopalnię odwiedzają chętnie osoby z problemami górnych dróg oddechowych, oraz schorzeniami alergicznymi.

Bocheńska kopalnia to wiele możliwości i atrakcji. W  podziemnym labiryncie solnych korytarzy, czeka na odwiedzających wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni jest wielkim przeżyciem. Do solnego, podziemnego miasta zjeżdża się prawdziwą windą górniczą. Przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze to kolejna unikalna atrakcja, gwarantująca wiele niezapomnianych wrażeń, dzięki którym poznajemy piękno i unikalność bocheńskiej kopalni. Zjazd 140 m zjeżdżalnią po pochylni łączącej dwa poziomy kopalni to atrakcja dla dorosłych i dla dzieci.

Kopalnia Soli Bochnia to również trasy tematyczne, o charakterze specjalistycznym. Trasa przyrodnicza prezentuje niezwykłe zjawisko, jakim jest świecenie kryształów halitu, natomiast trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry” przeznaczona jest dla osób lubiących szczyptę adrenaliny i odrobinę wysiłku fizycznego połączonego ze zwiedzaniem niezwykłych miejsc.

Oferta bocheńskiej kopalni zawiera propozycję zarówno dla osób indywidualnych, jak i rodzin z dziećmi, dla grup zorganizowanych szkolnych i grup osób dorosłych.

Nie lada przeżyciem jest organizowany również dla osób indywidualnych pobyt nocny. To połączenie zwiedzania kopalni i noclegu w nietypowym miejscu. Pobyt nocny pozwala na spędzenie maksymalnie długiego czasu w podziemiach kopalni. Przy mniejszej ilości wolnego czasu, można korzystać z codziennych, 3 godzinnych zjazdów do komory Ważyn, gdzie można aktywnie spędzić czas korzystając z podziemnego boiska, 140 m zjeżdżalni, spacerując po największej podziemnej komorze bocheńskiej kopalni.

Kopalnia soli w Bochni

A. Brzoza

Najlepsza wycieczka bez względu na porę roku i pogodę

W żadnym miejscu nie otrzymamy gwarancji dobrej pogody i stałej przez cały rok temperatury. W lecie odczuwalny jest przyjemny chłód, chroniący przed upałem, w zimie zwiedzanie odbywa się w  wiosennej temperaturze. Zwiedzanie trasy turystycznej jest świetnym rozwiązaniem na wspólne spędzenie czasu podczas weekendu, wakacji , ferii. Wycieczka po podziemiach kopalni łączy aktywność fizyczną z elementami poznawczymi, wzbudza w dzieciach ciekawość , stymuluje wyobraźnię, integruje i buduje wzajemne więzi. Dorosłym pozwala na relaks i oderwanie od problemów dnia codziennego. To niezwykła, podziemna przygoda dla całej rodziny.

Chociaż w bocheńskiej kopalni nie odbywają się wczasy zdrowotne, czy typowe turnusy rehabilitacyjne, zjazd na wycieczkę, pobyt 3 godzinny, lub pobyt nocny pozwala w pełni skorzystać                z dobrodziejstw mikroklimatu  bocheńskiej kopalni, łącząc przyjemność przebywania w miejscu nietypowym, ze zdrową aktywnością fizyczną.

 

Zjazd do kopalni odbywa się szybem Campi, ul. Campi 15, współrzędne GPS: 49°58’08.9″N 20°25’02.6″E

Kopalnia Soli Bochnia sp. z o.o.

  1. Campi 15, 32-700 Bochnia (tutaj znajduje się szyb zjazdowy i siedziba kopalni)

Telefon do Biura Obsługi Klienta: 14 6926752, 14 6926754,  biuro@kopalnia-bochnia.pl

https://bit.ly/2MxiaFP