Atopowe Zapalenie Skóry

Kompleksowe wsparcie dla skóry atopowej

Kompleksowe wsparcie dla skóry atopowej

Z przeprowadzonych badań wynika, iż częstość występowania atopowego zapalenia skóry w ostatnich 30 latach wzrosła nawet 2-3-krotnie.  Choroba ta częściej dotyka mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych, szacuje się, że w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej z AZS boryka się 10-20% dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (Ewa Teresiak i in. 2006).

AZS – choroba o podłożu alergicznym

Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj ujawnia się we wczesnym dzieciństwie, chorobie tej często towarzyszy nasilony świąd, który utrudnia normalne funkcjonowanie i przyczynia się do wystąpienia zaburzeń snu. Wykazano, iż AZS jest chorobą uwarunkowaną genetycznie o podłożu alergicznym.  Wśród czynników, które mogą wywołać stan zapalny skóry wymienia się alergeny wziewne,  pokarmowe, substancje drażniące oraz  drobnoustroje  takie jak gronkowiec złocisty czy grzyby z rodzaju Malassezia (Silny i in. 2010).

Suchość i świąd – główne problemy skóry atopowej

Skóra, która funkcjonuje prawidłowo, stanowi barierę ochronną, która zabezpiecza organizm przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, w tym mikroorganizmów chorobotwórczych.  W przypadku skóry atopowej obserwuje się defekt bariery naskórkowej, który przyczynia się do przeznaskórkowej utraty wody i zmniejszenia ilości lipidów międzykomórkowych.  Deficyt wspomnianych substancji sprawia, iż skóra staje się sucha i pojawia się dokuczliwy świąd, który pogarsza jakość życia chorych.

Kompleksowe wsparcie dla skóry atopowej

Suchość stanowi główny symptom atopowego zapalenia skóry. Może być ona spowodowana niewłaściwym metabolizmem lipidów naskórkowych,  nieprawidłowościami w syntezie białek strukturalnych naskórka i zmniejszeniem ilości naturalnego czynnika nawilżającego.

Powyższe procesy prowadzą do uszkodzenia bariery naskórka, skóra traci wodę i staje się sucha, w jej obrębie powstają pęknięcia i szczeliny.  Suchości towarzyszy dokuczliwy świąd, który zmusza chorego do drapania, co z kolei prowadzi do powstania dodatkowych uszkodzeń w obrębie skóry, przez które mogą przenikać bakterie chorobotwórcze, w tym gronkowiec złocisty, i substancje drażniące.  Drażnienie mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne takie jak mikroorganizmy czy alergeny nasilają stan zapalny, a skóra staje się nadmiernie reaktywna.  W następstwie opisanych zjawisk powstaje błędne koło napędu AZS.

Gronkowiec złocisty – zagrożenie dla skóry atopowej

Przebieg  AZS może ulec zaostrzeniu wskutek kolonizacji zmienionej chorobowo skóry przez gronkowca złocistego. Przeprowadzono badania, które wykazały, iż jego przyleganie do skóry suchej jest 20-krotnie większe niż do skóry prawidłowej.  Naukowcy zauważyli również, iż w przypadku skóry ze zmianami chorobowymi gęstość kolonizacji tą bakterią zwiększa się aż tysiąckrotnie.

Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszy świąd, który prowokuje chorego do drapania, wskutek drażnienia mechanicznego powstają uszkodzenia stwarzające dogodne warunki do namnażania gronkowca złocistego. To z kolei może  doprowadzić do wtórnej infekcji bakteryjnej skóry, która manifestuje się miodowo-żółtymi strupami oraz nasilonym sączeniem zmian wypryskowych.

Kluczową rolę w walce z AZS odgrywa przerwanie błędnego koła napędu atopowego zapalenia skóry.  Aby tego dokonać należy wyeliminować  dwie przyczyny: świąd oraz zmniejszyć przyleganie gronkowca złocistego.

kompleksowe wsparcie dla skóry atopowej

Emolienty – działamy od zewnątrz na objawy AZS

Skóra atopowa, pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej, jest niezwykle wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, toteż wymaga szczególnej pielęgnacji.  Odpowiednio dobrane specyfiki stosowane regularnie łagodzą dokuczliwe objawy AZS, w tym świąd i pieczenie.  W związku z tym, iż przywracają skórze optymalny poziom nawilżenia, przyczyniają się do zmniejszenia przylegania gronkowca złocistego.  W pielęgnacji skóry atopowej kluczową rolę odgrywają emolienty, czyli specyfiki natłuszczające skórę, które pozostawiają na jej powierzchni film, który chroni skórę przed utratą wody i tym samym pośrednio ją nawilża. Tego typu preparaty zapobiegają również wnikaniu niepożądanych substancji z zewnątrz i przyczyniają się do regeneracji naskórka.

Specjalistyczna linia emolientów Latopic®, opracowana z myślą o pielęgnacji skóry atopowej, suchej i skłonnej do podrażnień, działa na objawy AZS. Preparaty, które wchodzą w jej skład, można stosować już od 1. dnia życia.   Emolienty Latopic® zwalczają od zewnątrz objawy alergii, szybko łagodzą dokuczliwy świąd, działają przeciwdrobnoustrojowo, odbudowują uszkodzoną barierę naskórka i przywracają jej naturalną funkcję.

Emolienty Latopic® jako jedyne zawierają metabolity Lactobacillus sp., które w naturalny sposób działają przeciwdrobnoustrojowo i tym samym ograniczają rozwój gronkowca złocistego.  Za działanie przeciwświądowe specyfików odpowiadają dwie substancje, które szybko łagodzą świąd.   Emolienty Latopic® skutecznie nawilżają,  natłuszczają  i odżywiają skórę, chronią ją przed utratą wody oraz uzupełniają lipidy międzykomórkowe dzięki składnikom takim jak masło shea, olej z nasion bawełny,  oliwa z oliwek, olej canola, lanolina, alantonina, olej parafinowy, witamina E, trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego.

W skład linii emolientów Latopic® wchodzą następujące produkty:

  • krem do twarzy i ciała (75 ml), który pielęgnuje twarz oraz miejsca szczególnie suche i podrażnione
  • emulsja do ciała (200 ml), która kompleksowo pielęgnuje całe ciało
  • emulsja do kąpieli (200 ml), która oczyszcza i kompleksowo pielęgnuje skórę w trakcie i po kąpieli.

Bakterie kwasu mlekowego – działamy od wewnątrz na przyczyny alergii

Aby leczenie atopowego zapalenia skóry przebiegało pomyślnie, należy podejść do problemu w sposób kompleksowy. Specjaliści oprócz systematycznego stosowania emolientów zalecają eliminację alergenu, zażywanie leków przeciwhistaminowych i probiotyków.  Emolienty działają od zewnątrz, łagodząc objawy AZS, z kolei wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych działają od wewnątrz na przyczyny choroby.

Przykładem preparatu zawierającego bakterie kwasu mlekowego, który działa od wewnątrz na przyczyny alergii, jest Latopic® doustny.  Wpływ bakterii kwasu mlekowego na organizm polega na hamowaniu odpowiedzi alergicznej i łagodzeniu objawów. Skuteczność działania doustnego preparatu Latopic® obejmuje również  eliminację bakterii chorobotwórczych i „uszczelnienie” ściany jelita. Badania naukowe wykazały, iż modyfikacja składu mikroflory jelitowej może odgrywać kluczową rolę w leczeniu alergii.  Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w okresie,  gdy kształtowaniu ulega ekosystem jelitowy, czyli w pierwszych dwóch latach życia.

Przy wyborze probiotyku warto pamiętać, iż preparaty przynoszące świetne rezultaty w innych krajach nie muszą wykazywać efektów klinicznych w Polsce.  W związku z tym przed zakupem probiotyku należy upewnić się, czy zawiera polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego i czy ich skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych na polskich dzieciach.

Więcej informacji na temat preparatów Latopic®, o sposobie dawkowania oraz efektach stosowania znajdziesz na stronie www.latopic.pl

Kompleksowe wsparcie dla skóry atopowej

  1. Teresiak E., Czarnecka-Operacz M. i Jenerowicz D., Wpływ nasilenia stanu zapalnego skóry na jakość życia rodzinnego chorych na atopowe zapalenie skóry, 2006, Post Dermatol Alergol, XXIII, 6: 249-257
  2. Silny W., Czarnecka-Operacz M., Gliński W., Samochocki Z., Jenerowicz D., Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, 2010, Post Dermatol Alergol, XXVII, 5: 365-383

Komentarze (6)

Marcelina Domagała

8 lat temu

Czytając artykuł przekonuje się, że bardzo mało wiem jeszcze w tematyce alergii. U mojej kilkumiesięcznej córeczki wykryto niedawno AZS. Widzę że będę musiała doszkolić się w tej tematyce, aby pomóc mojemu dziecku

Matylda Dąbkowska

8 lat temu

Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł, ponieważ nie przypuszczałam, że alergia mojego synka może mieć związek z mikroflorą jelitową. Na szczęście Bartek ma dopiero roczek, więc możemy próbować coś zdziałać przy pomocy probiotyków.

Amelia Roteczko

8 lat temu

Widzę, że nie każda bakteria kwasu mlekowego jest równie korzystna dla małego alergika, zatem nie wystarczy podawać mu jogurt, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie probiotyki.

Joanna Szczepanik

8 lat temu

Innymi słowy, atopicy powinni działać dwutorowo, z jednej strony łagodzić objawy choroby, stosując emolienty, z drugiej uderzać w jej źródło, modyfikując skład mikroflory przewodu pokarmowego.

Marzena Malicka

8 lat temu

AZS to bardzo nieprzyjemna choroba, moje dziecko też cierpi na tą przypadłość, na szczęście nie objawy nie są bardzo poważne i jakoś dajemy sobie radę.

Aneta Kaczmarczyk

8 lat temu

Produkty Latopic stopniowo zaczynają szturmować rynek dla alergików. Coraz bardziej zaczynają mnie interesować, ciekawe kiedy będzie można dostać je stacjonarnie. W moim mieście jeszcze ich nie widziałam.

Komentarze są wyłączone.