Życie z alergią

Kiedy powinnaś wyrzucić kosmetyk do kosza?

Kiedy powinnaś wyrzucić kosmetyk do kosza

Porządki robisz regularnie, ale rzadko zaglądasz do swojej toaletki, a tam można często znaleźć prawdziwe zabytki sztuki makijażowej. Kiedy powinnaś wyrzucić kosmetyk do kosza i definitywnie się z nim pożegnać.

Zjełczały krem

O ile większość z nas od razu pozbędzie się przeterminowanego, długo otwartego kremu, gdyż ten zwyczajnie jełczeje i daje nieprzyjemny zapach, o tyle mamy problem, aby rozstać się z kolorówką. Wiele z nas traktuje kosmetyki do makijażu jako coś wiecznego.

Kiedy wyrzucić tusz do rzęs?

Tusz do rzęs powinien wylądować w koszu najpóźniej w przeciągu sześciu miesięcy od otwarcia. W przeciwnym wypadku możesz wprowadzić do swojej gałki ocznej gronkowca, a nawet pałeczkę ropy błękitnej. Na dodatek stare maskary lubią podrażniać oczy i powodować reakcje alergiczne.

Kiedy pozbyć się podkładu?

Podkład może być otwarty przez 6-12 miesięcy. Wyrzucamy go także wtedy, gdy rozwarstwia się, zmienia zapach lub kolor. Pojawienie się w buteleczce podejrzanych nalotów może świadczyć o zainfekowaniu kosmetyku przez grzyby pleśniowe.

Stare cienie do powiek są niebezpieczne

Cienie do powiek to kosmetyki, które najdłużej bytują w naszej toaletce. Wiele z nas zakłada, że one się nie psują, bo są w kamieniu, kolor wciąż ten sam i nie śmierdzą. Tymczasem one długo mogą wyglądać okej, ale rozkładające się w nich konserwanty mogą działać drażniąco.

Jak długo są ważne szminki?

Szminki zazwyczaj jełczeją i wtedy je wyrzucamy, tymczasem na nich rozwija się mnóstwo bakterii, które pochodzą z naszej jamy ustnej i skóry. Nie zawsze nadkażona szminka wydaje nieprzyjemny zapach, posiada nalot czy zmienia kolor. Często nie dzieje się z nią nic podejrzanego. Dlatego przestrzegaj czasu podanego przez producenta. Niektóre szminki są ważne tylko 3 miesiące od otwarcia, inne 6, a jeszcze inne rok czy 2 lata.

Róże, rozświetlacze i bronzery także się starzeją, chociaż są wypiekane i wyglądają tak samo jak w dniu zakupu. Musisz się nauczyć, że nie zawsze oceniasz wizualnie stan kosmetyku. Czasem musisz po prostu uwierzyć producentowi, który nakazuje się z nim rozstać po upływie roku.