Alergie skórne

Dlaczego tabletki i maści na trądzik rzadko pomagają?

Dlaczego tabletki i maści na trądzik rzadko pomagają

Osoby, które borykają się z trądzikiem, często narzekają na to, że odwiedziły gabinety wielu dermatologów, ale żaden z lekarzy im nie pomógł. Ludzie ci mogą pochwalić się długą listą leków przeciwtrądzikowych, które okazały się nieskuteczne. Dlaczego tabletki i maści na trądzik rzadko pomagają?

Trądzik u dorosłych to nie to samo co u nastolatków

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na pewien błąd, który popełnia wiele dorosłych kobiet. Zakładamy, że nasze zmiany skórne są tym samym, co spotyka nastolatków. Niestety, to nie ma nic wspólnego z pokwitaniem i w rezultacie maść cynkowa, maseczka z płatków owsianych czy żel antybakteryjny na niewiele się zdadzą. Podobnie jak maści czy tabletki na trądzik, bo one bazują na antybiotykach, a  to nie infekcja jest źródłem problemów ze skórą w dorosłym życiu.

Odwiedź endokrynologa lub ginekologa, nie dermatologa

Jeśli masz dwadzieścia parę lat wzwyż i wciąż masz trądzik lub ten dopiero niedawno zagościł na twojej twarzy, odwiedź endokrynologa lub ginekologa. Dermatolog niewiele ci pomoże, bo u dorosłych trądzik ma podłoże hormonalne lub kosmetyczne.

Zaburzenia hormonalne a trądzik

Zmiany skórne mogą być objawem zespołu policystycznych jajników, problemów z tarczycą, cukrzycy oraz zaburzeń w żeńskiej gospodarce hormonalnej.  Bardzo często trądzik ustępuje całkowicie i nie pozostawia po sobie żadnej blizny, gdy przystępujemy do zażywania tabletek antykoncepcyjnych o odpowiednio dobranym składzie.  One regulują pracę gospodarki hormonalnej oraz wyrównują niedobór pewnych substancji w organizmie. W rezultacie skóra prezentuje się dużo lepiej, pory stają się obkurczone, strefa T przestaje się przetłuszczać.

Trądzik kosmetyczny

Może się też okazać, że przesadzasz z kosmetykami. Wystarczy odstawić większość z nich i używać trzech kosmetyków – żelu do mycia twarzy o odpowiednio dobranym składzie, podkładu mineralnego i peelingu dostosowanego do potrzeb twojej cery. Wiele z nas obrosło w kosmetyki, mamy jeden krem na dzień, drugi na noc, do tego serum, drugie serum, maseczki, kilka peelingów etc. Wiele z nich zawiera parafinę i inne komedogenne substancje, które zapychają naszą buzię. W takiej sytuacji wystarczy przemyślany dobór kosmetyków i zwalczenie w sobie pokusy do ciągłego eksperymentowania z nowościami.

Dla kogo maści przeciwtrądzikowe?

Jeśli jesteś nastolatką, pójdź z trądzikiem do dermatologa, maści i tabletki, które ci przepisze, prawdopodobnie ci pomogą. Dość oryginalnym rozwiązaniem jest jednak przepisywanie antybiotyków bez zrobienia wymazu i antybiogramu. Jest to bowiem walka w ciemno. Może się okazać, że zniszczysz sobie całą mikroflorę jelitową, a problem nie ustąpi, tylko się zaostrzy.  Radzimy zatem poprosić lekarza o pobranie wymazu i jego wysyłkę do laboratorium mikrobiologicznego.

Dla kogo tabletki antykoncepcyjne?

Jeśli jesteś dorosłą kobietą i wciąż dręczy ci trądzik, pomoże ci ginekolog lub endokrynolog, bo twoje problemy z dużym prawdopodobieństwem mają podłoże hormonalne. Przy okazji lekarz może wykryć u ciebie poważniejszą chorobę i od razu przystąpić do jej leczenia.