Erik Mclean z Unsplash

Myśląc o budowie wymarzonego domku drewnianego pierwsze, co przychodzi Ci na myśl to rustykalny dom z bali. Jednak prawda jest taka, że są różne odmiany konstrukcji drewnianych i kiedy zaczynasz planować i projektować swój własny dom, dobrze jest zrozumieć, jakie są trzy główne style i czym różnią się od siebie. Dlatego, w tym artykule znajdziesz porównanie trzech głównych stylów domków z drewna patrząc na cechy charakterystyczne oraz zarówno na plusy, jak i minusy każdego z nich. Dzięki temu, wybierzesz taką konstrukcję, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Wspomniane główne (trzy różne) rodzaje konstrukcji drewnianych to konstrukcja wieńcowa, sumikowo-łątkowa i przysłupowa. W tym artykule wyjaśnimy różnicę między tymi trzema strukturami, aby pomóc Ci wybrać odpowiedni styl dla Ciebie i Twojej rodziny.

Domki drewniane: konstrukcja wieńcowa

Możesz o tym nie wiedzieć, ale wyobrażając sobie wymarzony dom z drewna pierwsze, co przychodzi na myśl to struktura wieńcowa. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ jest to najbardziej tradycyjny styl domków drewnianych. Taka konstrukcja domu to bale, które są ułożone razem poziomo, tworząc ściany. Każda kłoda ma ręcznie wycięte wgłębienie na spodzie, dzięki czemu można ją dopasować i przymocować do kłody znajdującej się poniżej. Pełne domki drewniane o konstrukcji wieńcowej oferują niesamowite energooszczędne właściwości termiczne, podczas gdy masa fizyczna jest w stanie wytrzymać wszystko, czym może obdarować nas Matka Natura. To oznacza, że takie domy mogą wytrzymać nawet najbardziej ekstremalne warunki pogodowe – silny wiatr, ulewne deszcze. Jednak warto jest pamiętać, że w zależności od lokalizacji Twojego domu, należy wybrać odpowiedni rodzaj drewna, aby faktycznie wytrzymało negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Na przykład, jeśli znajdujesz się w bardzo wilgotnym środowisku lub takim, które jest znane z owadów drążących drewno, zaleca się budowę domu z zachodnich bali z czerwonego cedru.

Co jeszcze należy wiedzieć o domach drewnianych o konstrukcji wieńcowej? Oto kilka zalety i wady związanych z wyborem takiej struktury.

Zalety budynków o konstrukcji wieńcowej:

  • Wytrzymałość – mocna konstrukcja jest w stanie wytrzymać prawie wszystko, co może zaoferować Matka Natura.
  • Szybkość budowy – dom można bardzo szybko zmontować, może to zająć od 1-4 miesięcy, w zależności od projektu.

Wady budynków o konstrukcji wieńcowej:

  • W ciągu pierwszych kilku lat kłody będą musiały się ułożyć. Gdy wysychają, średnica bali kurczy się i należy zachować szczególną ostrożność i dokonać korekty, aby zachować szczelność stolarki.
  • Tradycyjnie, domy wieńcowe z bali są najdroższe w budowie ze względu na dodatkową pracę i potrzebne kłody.

Domki drewniane: konstrukcja sumikowo-łątkowa

Jeden z najpopularniejszych projektów domków z drewna to domy o konstrukcji sumikowo-łątkowej. Te domki drewniane wykorzystują pełne bale jako wsparcie konstrukcyjne, zapewniające naturalną powierzchnię bali wewnątrz i na zewnątrz domu. Przy budowie używa się mniejszej liczby kłód w porównaniu z budynkami o konstrukcji wieńcowej, co sprawia, że ​​domy te są świetną ekonomiczną alternatywą. Struktura sumikowo-łątkowa składa się z wielu pionowych słupów z bali, na których znajdują się duże poziome bale. Warto jest dodać, że ta konstrukcja to najbardziej elastyczny styl, jeśli chodzi o projektowanie. Jednak pamiętaj, że lokalizacja Twojego domu z pewnością wpłynie na projekt. Ponadto, domki drewniane sumikowo-łątkowe są bardzo energooszczędne, dlatego idealnie nadają się na domki drewniane całoroczne. Używane uszczelki o zamkniętych komórkach w wielu połączeniach bali podczas montażu, zapewniają, że nie będzie infiltracji powietrza po ukończeniu budowy – powietrze nie ma możliwości przedostania się do wnętrza budynku.

Co jeszcze należy wiedzieć o domach drewnianych o konstrukcji sumikowo-łątkowej? Oto kilka zalety i wady związanych z wyborem takiej struktury.

Zalety budynków o konstrukcji sumikowo-łątkowej:

  • Elastyczność – domki drewniane o konstrukcji sumikowo-łątkowej mają bardzo elastyczne opcje projektowe.
  • Energooszczędność – grube bale zapewniają niezwykłe właściwości termoizolacyjne, co sprawia, że rachunki za ogrzewanie i chłodzenie budynku są mniejsze.

Wady budynków o konstrukcji sumikowo-łątkowej:

  • Tak naprawdę, to nie ma żadnych wad w wyborze domu z drewna o strukturze sumikowo-łątkowej. Wszystko sprowadza się do osobistego stylu i preferencji.

Domki drewniane: konstrukcja przysłupowa

Domki drewniane o konstrukcji przysłupowej są bardzo podobne do tych o strukturze sumikowo-łątkowej, w których główna pozioma konstrukcja jest podtrzymywana przez wiele drewnianych słupów. Natomiast, największą różnicą jest to, że belki są precyzyjnie przycięte w profil kwadratowy, gdzie słupek i belka są profilem okrągłym. Zwykle na zewnątrz domu widoczne są belki z tradycyjnymi opcjami bocznicy. W zależności od stylu domu o konstrukcji przysłupowej, który wybierzesz, koszt jest porównywalny do sumikowo-łątkowej metody budowy. Jednak należy pamiętać, że rozmiar i szczegóły określą ostateczny koszt. Domki drewniane o tej strukturze są również bardzo energooszczędne, z racji tego, że cała konstrukcja jest bardzo szczelna i nie przepuszcza powietrza do wnętrza budynku. Co więcej, struktura przysłupowa jest również bardzo elastycznym stylem, jeśli chodzi o projektowanie i konstrukcję. Domki drewniane mogą być zaprojektowane tak, aby pasowały do każdego rodzaju nieruchomości. Jednak, jak w każdym innym przypadku, lokalizacja Twojego domu z pewnością wpłynie na projekt, a także na wybór drewna. Należy pamiętać, że w bardzo wilgotnym środowisko najlepszym wyborem wciąż pozostaje cedr czerwony.

Co jeszcze należy wiedzieć o domach drewnianych o konstrukcji przysłupowej? Oto kilka zalety i wady związanych z wyborem takiej struktury.

Zalety budynków o konstrukcji przysłupowej:

  • Konserwacja – w porównaniu z budynkiem o konstrukcji wieńcowej, domki drewniane o strukturze przysłupowej wymagają mniejszej konserwacji.
  • Szybkość budowy – budowa domu drewnianego o tej konstrukcji może zająć od 1-2 miesięcy w zależności od projektu.

Wady budynków o konstrukcji przysłupowej:

  • Tak jak w przypadku domu o konstrukcji sumikowo-łątkowej nie ma żadnych wad, jeśli chodzi o strukturę przysłupową.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o zdecydowanie, który typ domu z drewna jest dla Ciebie najlepszy, oto krótkie podsumowanie, które może okazać się pomocne. Jeśli chcesz mieć tradycyjny dom z bali to warto jest wybrać konstrukcję wieńcową, ale musisz mieć na uwadze to, że będzie on wymagał konserwacji, aby zapewnić prawidłowe osiedlenie się budynku. Natomiast, domki drewniane o strukturze sumikowo-łątkowej są odpowiednie dla tych, którzy potrzebują połączenia akcentów nowoczesnych, jak i tradycyjnych domów z bali, oraz chcą większej elastyczności w projektowaniu. Jeśli chodzi o domy z drewna o konstrukcji przysłupowej to mogą je wybrać osoby, które chcą mieć tylko akcenty drewniane w swoim domu i mają niewielki budżet. Jeśli nadal nie masz pewności, jakiego stylu i projektu domu z bali szukasz, to warto jest skonsultować swoje obawy, pragnienia i pomysły z profesjonalistą.