Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA

Jak zapobiegać alergiom dziecięcym?

Jak zapobiegać alergii u dzieci

To dlatego tak ciężko radzić sobie z alergią, w każdym przypadku bowiem specjalista powinien opracować indywidualny tryb leczenia dla pacjenta.

Da się jednak wyodrębnić kilka zaleceń i sposobów, mogących zapobiec uczuleniu u większości dzieci.

Profilaktyka czyli jak zapobiegać alergiom dziecięcym?

Wiedząc, że nasze dziecko może mieć dziedziczne skłonności do alergii proces zapobiegania należy rozpocząć jeszcze przed narodzinami, kiedy kobieta jest w ciąży.

Dzięki odpowiednio dobranej diecie, eliminującej pro-alergiczne składniki, zyskujemy pewność, że bezbronne maleństwo w brzuchu nie zostanie narażone na nadmiar substancji, które w efekcie mogą okazać się uczulające.

Jak zapobiegać alergii u dzieciZa takie pokarmy uważa się na na przykład owoce cytrusowe, czekolady oraz orzechy. Kwestia zdrowego odżywiania jest również ważna dla kobiet karmiących piersią, których skład mleka zależny jest od tego, co same zjedzą.

Należy przy tym zauważyć, że karmienie noworodka wyłącznie pokarmem matki i to przez jak najdłuższy okres, stanowi podstawę w zapobieganiu alergiom u niemowląt.

Karmienie piersią

Dziecko, które ze względu na predyspozycje genetyczne jest szczególnie narażone na dolegliwości uczuleniowe, powinno jak najdłużej otrzymywać pokarm z piersi. Specjaliści zalecają, by karmienie wyłącznie matczynym mlekiem trwało przez około 6 miesięcy od narodzin.

Po tym okresie zaleca się kontynuację takiego karmienia przez pierwszy rok (a nawet 2 lata) życia przy jednoczesnym wzbogacaniu diety o inne składniki. Zazwyczaj takimi pokarmami uzupełniającymi w pierwszym roku są papki, zupki jarzynowe, soki, przeciery owocowo-warzywne, produkty zbożowe bezglutenowe, jaja, twarogi czy delikatne mięso.

Jak zapobiegać alergii u dzieciNowe pokarmy należy wprowadzać stopniowo do diety maluszka, najlepiej pojedynczo. W ten sposób będziemy mogli łatwo stwierdzić, jak organizm dziecka toleruje nowy składnik oraz wykryć ewentualne reakcje alergiczne. Ta wiedza będzie nam potrzebna również w późniejszych latach, gdy przyjdzie nam komponować codziennie posiłki.

Odczulanie

Skuteczną formą zapobiegania alergii jest immunoterapia, którą nazywa się zwyczajowo odczulaniem. Kuracja ta ma na celu oswojenie organizmu z czynnikiem uczulającym oraz nauczenie go, jak sobie z nim radzić.

Na czym polega odczulanie? Jest to nic innego, jak podanie alergikowi niewielkiej dawki alergenu, który go uczula normalnie. Proces ten powtarza się, a dawkę odpowiednio zwiększa. Alergen jest podawany w postaci podskórnego zastrzyku, kropli lub tabletki zażywanej doustnie. Kuracja niestety wymaga systematyczności, trwa też długo: od 3 do 5 lat.

Immunoterapia nie jest jednak wskazana dla wszystkich. Po pierwsze można ją przeprowadzać tylko u osób między 5 a 50 rokiem życia. Po drugie niektóre rodzaje alergii nie są podatne na kurację odczulającą. Wśród nich znajdują się alergie pokarmowe, atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz pokrzywka. Immunoterapia jest również przeciwwskazana u dzieci cierpiących na nadczynność tarczycy, choroby autoimmunizacyjne czy nowotwory złośliwe.

W jakich przypadkach odczulanie sprawdza się?

Jak zapobiegać alergii u dzieci

Są to:

  • alergiczny nieżyt nosa (katar sienny)
  • astma
  • alergia na owady
  • alergia na pleśń
  • alergia na roztocza

Decydując się jednak na rozpoczęcie immunoterapii musimy pamiętać, że nigdy nie ma 100% pewności, iż zabieg uodporni naszą pociechę na dany alergen. Przyjmuje się, że wymienione powyżej rodzaje uczuleń można wyleczyć tą metodą w 80-90% przypadkach. Jest to więc szansa dla małego alergika na normalne życie, lecz niestety, pewnego lekarstwa na tę przypadłość wciąż nie wynaleziono.