rośliny z resztek

Wyrzucamy bardzo duże ilości produktów, które w jakiś sposób można jeszcze wykorzystać. I wcale nie myślimy o ich ugotowaniu, ale o czymś zupełnie innym. Jak wyhodować rośliny z resztek?

Rośliny na śmietnik

Zauważmy pewną różnicę między mieszkaniem na wsi a w mieście. Mamy na myśli gospodarstwa. W nich nic się nie marnuje. Resztki z obiadu trafiają często do misek zwierząt pilnujących posesji, a wszelkie roślinne, czyli naturalne odpadki na kompost, który następnie staje się w pełni ekologicznym nawozem do innych roślin. I tak, nic w przyrodzie nie ginie, koło się zamyka. Mieszkając w mieście, produkujemy tony śmieci. Wyrzucamy ogromne ilości jedzenia, w tym także fragmenty bądź całe rośliny. Nadgniłe jabłko czy dwudniowe truskawki lądują w koszu, a tymczasem wystarczyłoby odkroić zepsutą część, a z truskawek przygotować koktajl lub ciasto. Wiele resztek roślin nadaje się do ponownego wyhodowania. Być może nie posiadaliście wcześniej takiej wiedzy, jednak warto poświęcić chwilę, by po jakimś czasie cieszyć się własnym ogródkiem owocowo-warzywnym.

Ananas

Egzotyczny owoc raczej nie rośnie w Polsce, co nie oznacza, że nie wyhodujemy go w warunkach domowych. Zawsze warto próbować. Po zakupie świeżego ananasa okręcamy pióropusz, oczyszczamy końcówkę z miąższu i okrajmy tak, by dostrzec małe kropeczki. Końcówkę zanurzamy w szklance z wodą i czekamy ok. 3 tygodni na pojawienie się korzeni. Co dwa dni wymieniamy wodę w szklance. Następnie wsadzamy ananasa do doniczki z ziemią i regularnie podlewamy. Najlepiej by stał w nasłonecznionym miejscu. Na owoc będziemy musieli trochę poczekać, gdyż te wyrastają po ok. 2 latach. Mimo wszystko w prosty sposób możemy wyhodować swojego ananasa.

Imbir

Kłącze imbiru jest dość drogie, a ma wiele właściwości zdrowotnych. Możemy zaoszczędzić i taki imbir samodzielnie wyhodować. Imbir umieszczamy w naczyniu z wodą i przesadzamy potem do doniczki z ziemią. Podlewamy ją, ale nie za rzadko, by imbir nam nie usechł. Po ok 10 miesiącach imbir będzie gotowy do zbioru. Część możemy ponownie umieścić w ziemi. I tym prostym sposobem m zawsze będziemy mieć pod ręką świeży imbir.

Awokado

owocKolejną egzotyczną rośliną jest awokado. Owoc możemy wyhodować z pestki, którą zwykle wyrzucamy. Ponoć jej środek nawet nadaje się do spożycia, po wcześniejszym upieczeniu. Awokado powinno być bez skazy, czyli żadnych przebarwień. W pestkę wbijamy wykałaczki i zanurzamy ją w wodzie, by tylko dolna część była pokryta wodą. Po wykiełkowaniu, wsadzamy awokado w ziemię i podlewamy roślinę 2 razy w tygodniu. Na owoce będziemy musieli poczekać nawet 6 lat, ale zapewniamy, że zdecydowanie warto.

Katarzyna Antos