pierwsza pomoc

Wystarczy jedna chwila nieuwagi, by stało się coś, co nie zawsze da się przewidzieć. Wtedy liczy się czas i nasza reakcja. Zasady pomocy mogą przydać się w okresie letnim. Pierwsza pomoc może uratować życie. Jak pomóc dzieciom w poszczególnych przypadkach, typowych dla wakacji?

Bezcenna pierwsza pomoc

Ludzkie życie nie ma swojej ceny. Jeden moment wystarczy, by doszło do zdarzenia czy wypadku, gdzie życie nasze lub naszych dzieci może być zagrożone. Pierwsza pomoc to wiedza połączona z praktyką, która ratuje ludzkie życie w odpowiedniej chwili. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia najpierw zabezpieczamy miejsce. Zarówno my jak i poszkodowane dziecko musi być bezpieczne. Warto krzyknąć o pomoc, nawet gdy jesteśmy sami. Przechodzący turyści czy mieszkańcy mogą nam usłyszeć i przybiec, by pomóc. Oceńmy stan dziecka i zastanówmy się jak pomóc, działają w stresie i emocjach możemy zaszkodzić poszkodowanemu. Zachowanie spokoju jest niezwykle trudne w takich sytuacjach, ale będąc niespokojni, możemy jeszcze bardziej przestraszyć dziecko. Nie każdy wypadek musi być dla malucha groźny, więc nie panikujmy. Poniżej przedstawiamy sytuacje, które mogą się wydarzyć. Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy dziecku?

Krwotok z nosa

Uderzenie czy upadek może przyczynić się do krwawienia z nosa. To nie koniec świata, nos wcale nie musiał ulec złamaniu. Nakażmy dziecku skierować głowę w dół i wydmucha nos. Możemy ucisnąć skrzydełka nosa na kilkanaście minut i schłodzić czoło oraz kark zimnym kompresem. W przypadku pojawienia się narastającej opuchlizny, zgłośmy się do lekarza.

Ciało obce w oku

Oczy są niezwykle wrażliwe. Dzieci łatwo mogą je podrażnić. Do oka może wpaść ciało obce. Wówczas płuczemy je wodą lub solą fizjologiczną. Gdy taka czynność nic nie pomaga, najlepiej wybrać się na ostry dyżur, gdzie przyjmuje okulista. Zadbajmy też o to, by dziecko absolutnie nie dotykało oczu.

Oparzenie

Energiczne dzieci nie zawsze zwracają uwagę na przedmioty wokół nich. Wystarczą sekundy, by filiżanka z kawą czy potrawy z grilla zostały przewrócone i wylądowały na skórze malca. Oparzone miejsca polewamy zimną wodą. Absolutnie nie zanurzamy miejsc w wodzie. Nie zdejmujemy przyklejonych do ciała części ubrań. Przy poważnych oparzeniach wzywamy pogotowie ratunkowe.

Tonięcie

Na wakacjach bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy dziecko zaczyna tonąć. Może dobrze pływać, ale woda to żywioł, który potrafi pokonać nawet dorosłego. Gdy zauważymy dziwne zachowanie w wodzie, odpłyńmy lub szybko wezwijmy ratownika. Dziecko po wydostaniu z wody może być nieprzytomne. Wtedy wykonujemy resuscytację. Po odzyskaniu przytomności układamy dziecko w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ może dojść do wymiotów. Po takim zdarzeniu lekarz musi zbadać topielca, nawet jeśli wypadek wydawał się nam błahy.

Złamanie

pomocGdy dochodzi do złamania zwykle słyszymy trzask. Dziecko nie będzie chciało ruszać kończyną, może pojawić się obrzęk i ból. Kończynę unieruchamiamy i jedziemy na pogotowie, by tam wykonać prześwietlenie i ocenić złamanie. Niektóre przypadki, na pierwszy rzut oka wyglądają niegroźnie, jak zwykłe stłuczenie, dlatego to lekarz powinien je ocenić. Kończynę unieruchamiamy za pomocą deseczki czy linijki i bandaży. Przy złamaniach otwartych przykrywamy ranę opatrunkiem lub chustą.

Katarzyna Antos