Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA NAJNOWSZE

Jak uspokoić niemowlę?

niemowlę

Niemowlęta często płaczą, a rodzicom opadają ręce z bezradności i braku pomysłów na uspokojenie pociechy. Podpowiadamy jak uspokoić niemowlę.

Niespokojny maluch

Płacz to naturalny odruch człowieka, który pojawia się w związku z emocjami, To również forma ochronna naszych oczu. Dzieci mogą być niespokojne z różnych przyczyn, dlatego płaczą czy budzą się w nocy. Najlepiej znaleźć przyczynę takiego zachowania. Być może pociecha jest głodna, coś ją boli, trzeba ją przewinąć. Opcje mogą być wszelakie. Problemem jest często uspokojenie dziecka.

Jak uspokoić niemowlę?

Gdy wyeliminujemy wszelkie przyczyny niepokoju naszego malucha, pora na zastosowanie sprawdzonych metod uspokajających. Chcemy, aby niemowlę przestało płakać i spokojnie zasnęło. Początkowe miesiące życia dziecka są często trudne dla młodych rodziców, którzy do końca nie wiedzą jak postępować w takiej sytuacji. Nie należy jednak panikować, tylko zachować spokój. Z naszymi poradami szybko położymy maluszka do łóżeczka.

Muzykoterapia dla niemowlaka

Muzyka jest ukojeniem dla duszy. Odpowiednio dobrana, pozwala się zrelaksować i odprężyć a nawet ułatwia zasypianie. Skoro muzyka ma tka ogromną moc, warto ją wykorzystać. Małe dzieci lubią delikatne dźwięki pozytywki czy muzyki klasycznej lub relaksacyjnej. Niektórzy rodzice już w trakcie ciąży starają się często słuchać danej muzyki, która po urodzeniu dziecka, działa na niego jak środek uspokajający. Wystarczy więc włączyć muzykę a dziecko przestaje płakać.

Nietypowe dźwięki

Dobrym sposobem są także dość nietypowe dźwięki jak na metody uspokajające. Mowa o suszarce do włosów, pralce czy odkurzaczu. Dźwięk takich urządzeń może pomóc uśpić niemowlę. Dzieje się tak, ponieważ te przedmioty wydają dźwięki podobne dla dziecka do tych, które słyszało w brzuchu mamy. Wszelkie szumy mogą więc szybko uspokoić maluszka.

Wibracje

niemowlę

Niektóre dzieci zasypiają tylko w ruchu. Delikatne kołysanie czy jazda w wózku to doskonała metoda na uspokojenie niemowlaka. Do tych bardziej nietypowych możemy zaliczyć samochód czy pralkę. Z pewnością wiele rodziców potwierdzi to, że ich dzieci w pierwszych miesiącach życia dały się uspokoić tylko w taki sposób.

Nocny klimat

Cisza, spokój a za oknami ciemna noc – to idealne warunki aby spokojnie zasnąć. Jeśli nasze dziecko ciągle płacze, jest niespokojne i za każdy razem, gdy położymy go do łóżeczka się wierci, stwórzmy właściwe warunki. Zasłońmy zasłony, zgaśmy światło i przede wszystkim zadbajmy o ciszę. Połóżmy dziecko do łóżeczka i przykryjmy je. Spokojna atmosfera udzieli się malcowi, dzięki czemu zaśnie szybciej niż myślimy.

Katarzyna Antos