prezerwatywy

Prezerwatywa to najbardziej popularna metoda antykoncepcji. Co jeśli pojawia się alergia na prezerwatywę – jak zabezpieczać się przed ciążą?

Prezerwatywa i jej historia

Historia powstania prezerwatywy sięga XVII wieku. Już w epoce baroku powstał pierwszy prototyp znanego dziś zabezpieczenia przed ciążą i różnymi choroba wenerycznymi. Wraz z upływem lat i rozwoje technologii, przedmiot ten uległ różnym przeobrażeniom i udoskonaleniom. Miał bowiem nie tylko pełnić rolę skutecznej antykoncepcji ale także zapewniać komfort partnerem podczas stosunku. I tak w czasach obecnych mamy pod dostatkiem prezerwatyw w różnych kolorach, rozmiarach, smakach czy zapachach.

Alergia na prezerwatywę

Niestety nie każdy może bezpiecznie używać prezerwatyw. Wszystko zależy od tworzywa z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejszym materiałem jest lateks i to właśnie on jest częstą przyczyną uczuleń. Objawy alergii na lateks mogą wystąpić zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Reakcje skórne zwykle charakteryzują się w tym przypadku swędzeniem, pieczeniem czy bólem w miejscach intymnych. Takie problemy mogą obniżyć poziom zadowolenia z seksu lub całkowicie zniechęcić do zbliżenia.

Jak zabezpieczać się przed ciążą?

alergia

Jeśli mowa o alergii na prezerwatywę, czyli ściślej mówiąc lateks, wystarczy wybrać inne tworzywo. Na rynku dostępne są prezerwatywy nielateksowe, które być może nie wywołają niepokojących reakcji skórnych. Syntetyczne tworzywa czy żywice mogą okazać się bezpieczniejsze dla alergików. Istnieją także inne metody zabezpieczania się przed ciążą. Zamiast po prezerwatywy, możemy sięgnąć po tabletki antykoncepcyjne. Pigułki są równie popularne. To skuteczna metoda antykoncepcji, o ile kobieta przyjmuje tabletki według określonych zaleceń. W tym przypadku zdarzają się skutki uboczne, na które panie narzekają. Nie ma jednej reguły co do takich objawów, dlatego wszystko zależy od reakcji organizmu na dany środek. Alternatywą dla pigułek są plastry antykoncepcyjne, które bezpośrednio wydzielają hormony przez skórę do krwi. To wygodniejsza forma niż tradycyjne tabletki. Mamy także spirale, czyli wkładki wewnątrzmaciczne, które stosuje się u kobiet. Takie zabezpieczenie musi być wcześniej skonsultowane przez ginekologa.

Alergia na prezerwatywę może być kłopotliwa, ale istnieją inne, skuteczne metody zabezpieczania się przed ciążą i chorobami. Wybierajmy więc takie, które nie wywołają żadnych reakcji alergicznych, będą bezpieczne dla partnera i nas samych.

Katarzyna Antos