swedzenie

AZS to przewlekła choroba skóry, której jednym z objawów jest świąd. Jak uporać się z dokuczliwym swędzeniem skóry?

Zmiany pojawiające się na atopowej skórze są bolesne i swędzące. Drapanie się może tylko pogorszyć ich stan.  Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą złagodzić dokuczliwe dolegliwości AZS.

Używaj tylko dermokosmetyków

Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne. Niektóre kosmetyki mogą mieć w składzie substancje, które tylko pogorszą jej stan i spowodują jeszcze większe uczucie swędzenia. Atopicy powinni stosować dermokosmetyki. Takie produkty, dostępne w aptekach, są przeznaczone do określonych typów i problemów skórnych. Nie uczulają i co najważniejsze, mają zwykle bardzo krótki skład. Im mniej  substancji dodatkowych w kosmetyku, tym lepiej dla naszej skóry.

Regularnie nawilżaj skórę

Atopowe zapalenie skóry związane jest z jej wysuszeniem. Sucha i zaczerwieniona skóra swędzi, a my mamy ochotę tylko na jej drapanie. W celu zmniejszenia tego uczucia zastosujmy preparaty nawilżające w postaci specjalnych kremów czy balsamów. Odpowiednie nawilżenie to poprawa stanu naszej skóry, a co za tym idzie, także złagodzenie objawów atopii.

Stosuj chłodzące okłady

Na swędzącą skórę pomogą chłodne okłady. Ukoją ciało i zmniejszą choć na chwilę uczucie swędzenia. Taki kompres możemy przyłożyć na wrażliwe miejsca. Skóra atopowa, swędzi najbardziej gdy jest rozgrzana. Unikajmy więc gorących i długich kąpieli. Zdecydowanie lepszy będzie chłodny prysznic.

Często zmieniaj pościel

Wrażliwa skóra ma codzienny kontakt z pościelą. Alergicy, szczególnie ci z atopią, powinni zmieniać ją raz w tygodniu. Na pościeli osadzają się roztocza kurzu, które mogą nasilać objawy choroby. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny spać w pościeli antyalergicznej, wykonanej z przepuszczających powietrze materiałów. Delikatne tkaniny nie podrażnią skóry i nie spowodują nadmiernego pocenia, które tylko nasiliłoby uporczywe swędzenie.

Przy bardzo dokuczliwym swędzeniu udaj się do lekarza

skora

Gdy domowe sposoby zawodzą, a swędzenie spędza nam sen z powiek, najlepiej udać się do lekarza. Dermatolog przepisze nam leki dostępne na receptę, które złagodzą objawy choroby. Spróbować możemy także popularnych kuracji, polecanych na schorzenia skórne, takich jak fototerapia.

Swędzenie skóry to najczęstszy objaw atopii. Odpowiednie sposoby walki pozwolą na zmniejszenie tego problemu. Szybko zapomnimy o drapaniu, oddając się ze spokojem codziennym obowiązkom.

 

Zapraszamy do lektury!

Czy preparaty z dziegciem mogą wspomóc leczenie łuszczycy?