Jak ulżyć małemu alergikowi? – porady dla rodziców
Pixabay

Aby skutecznie walczyć z alergią, musimy znać jej przyczynę.  Na ciele malucha pojawiła się wysypka, a jego oczy są zaczerwienione i łzawią? Poproś lekarza rodzinnego o skierowanie do poradni alergologicznej. Specjalista zleci badania, które pomogą ustalić przyczynę choroby, wcześniej jednak przeprowadzi szczegółowy wywiad z rodzicami. Przed zaplanowaną wizytą u lekarza dokładnie obserwuj swoją pociechę i opisuj w specjalnym zeszycie okoliczności poprzedzające wystąpienie odpowiedzi alergicznej.  Na ich podstawie lekarz wytypuje potencjalne alergeny i  skieruje małego pacjenta na szczegółowe badania.

Uwolnij pokój dziecięcy od alergenów!

Jeśli wiesz już, co uczula twoją pociechę, powinieneś przystąpić do eliminacji alergenu z otoczenia dziecka.  Przyczyną uciążliwych dolegliwości jest kurz, a dokładnie obecne w nim odchody roztoczy, niewielkich pajęczaków, które dobrze rozwijają się  w ciepłych, rzadko wietrzonych pomieszczeniach? Aby złagodzić objawy alergii u dziecka należy regularnie sprzątać mieszkanie. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż wielu rodziców popełnia błąd, sięgając po tradycyjne szczotki i szmatki, ponieważ powodują one, iż w powietrzu unosi się kurz.  Mieszkanie alergika, a szczególnie jego pokój, należy sprzątać na mokro.  W związku z tym warto zaopatrzyć się w specjalne mopy i zamienić wykładzinę na wodoodporne panele lub kafelki.

REKLAMA
Jak ulżyć małemu alergikowi? – porady dla rodziców
Pixabay, jarmoluk

Dywany, firanki, zasłony, suszone kwiaty i sprzęt RTV stanowią rezerwuar roztoczy.  W związku z tym w  pokoju małego alergika liczbę dekoracji warto ograniczyć do minimum, a maskotki i zabawki przechowywać na oszklonych półkach. Wybierając pluszaka dla pociechy, warto zwrócić uwagę na informacje  zamieszczone na metce, kupujmy tylko te, które można wyprać.  Firanki i zasłony, na których gromadzi się kurz, zastąp roletami.  Te ostatnie można przetrzeć się mokrą szmatką bez szkody dla materiału, z którego zostały wykonane.

Na rynku pojawiły się specjalne preparaty do czyszczenia mebli, które nie tylko pozwalają pozbyć się zalegającego kurzu, ale też zapobiegają jego osadzaniu się.  Pamiętaj o tym, iż dla dobra małego alergika należy systematycznie czyścić każdy zakamarek, w tym ramy obrazów i figurki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here