Alergia u dzieci POKÓJ I ZABAWKI

Jak ulżyć małemu alergikowi? – porady dla rodziców

Jak ulżyć małemu alergikowi? – porady dla rodziców

Pixabay

Aby skutecznie walczyć z alergią, musimy znać jej przyczynę.  Na ciele malucha pojawiła się wysypka, a jego oczy są zaczerwienione i łzawią? Poproś lekarza rodzinnego o skierowanie do poradni alergologicznej. Specjalista zleci badania, które pomogą ustalić przyczynę choroby, wcześniej jednak przeprowadzi szczegółowy wywiad z rodzicami. Przed zaplanowaną wizytą u lekarza dokładnie obserwuj swoją pociechę i opisuj w specjalnym zeszycie okoliczności poprzedzające wystąpienie odpowiedzi alergicznej.  Na ich podstawie lekarz wytypuje potencjalne alergeny i  skieruje małego pacjenta na szczegółowe badania.

Uwolnij pokój dziecięcy od alergenów!

Jeśli wiesz już, co uczula twoją pociechę, powinieneś przystąpić do eliminacji alergenu z otoczenia dziecka.  Przyczyną uciążliwych dolegliwości jest kurz, a dokładnie obecne w nim odchody roztoczy, niewielkich pajęczaków, które dobrze rozwijają się  w ciepłych, rzadko wietrzonych pomieszczeniach? Aby złagodzić objawy alergii u dziecka należy regularnie sprzątać mieszkanie. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż wielu rodziców popełnia błąd, sięgając po tradycyjne szczotki i szmatki, ponieważ powodują one, iż w powietrzu unosi się kurz.  Mieszkanie alergika, a szczególnie jego pokój, należy sprzątać na mokro.  W związku z tym warto zaopatrzyć się w specjalne mopy i zamienić wykładzinę na wodoodporne panele lub kafelki.

Jak ulżyć małemu alergikowi? – porady dla rodziców
Pixabay, jarmoluk

Dywany, firanki, zasłony, suszone kwiaty i sprzęt RTV stanowią rezerwuar roztoczy.  W związku z tym w  pokoju małego alergika liczbę dekoracji warto ograniczyć do minimum, a maskotki i zabawki przechowywać na oszklonych półkach. Wybierając pluszaka dla pociechy, warto zwrócić uwagę na informacje  zamieszczone na metce, kupujmy tylko te, które można wyprać.  Firanki i zasłony, na których gromadzi się kurz, zastąp roletami.  Te ostatnie można przetrzeć się mokrą szmatką bez szkody dla materiału, z którego zostały wykonane.

Na rynku pojawiły się specjalne preparaty do czyszczenia mebli, które nie tylko pozwalają pozbyć się zalegającego kurzu, ale też zapobiegają jego osadzaniu się.  Pamiętaj o tym, iż dla dobra małego alergika należy systematycznie czyścić każdy zakamarek, w tym ramy obrazów i figurki.


Zadbaj o skórę małego alergika!

Alergia manifestuje się zmianami na skórze? Musisz zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury w pokoju, z którego korzysta twoja pociecha.  Gorące powietrze dodatkowo wysusza skórę i przyczynia się do jej podrażnienia i zaczerwienienia.  Temperatura  wewnątrz mieszkania  nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza, warto też zainwestować w nawilżacz powietrza.  Choć tego typu urządzenia nie należą do najtańszych, służą nam przez lata. Jeśli chwilowo nie możemy sobie pozwolić na zakup nawilżacza, połóżmy na kaloryferze mokry ręcznik.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry małego alergika, nie używaj przypadkowych kosmetyków, postaw na emolienty dostosowane do potrzeb suchej, wrażliwej skóry. Otulają one ciało dziecka filmem ochronnym, które zapobiega przeznaskórkowej utracie wody i tym samym wykazuje pośrednie działanie nawilżające. Aby emolienty przyniosły ulgę maluszkowi, należy stosować je regularnie.  Mydła  i żele do mycia ciała warto zastąpić emulsją do kąpieli, która jest wolna od silnych detergentów.  Rodzice małego alergika powinni unikać kosmetyków perfumowanych, zawierających sztuczne barwniki i liczne konserwanty.

Postaw na odzież z naturalnych włókien!

Twój maluszek boryka się z uczuleniem?  Zadbaj o to, aby w jego szafie nie zabrakło ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, w miarę możliwości wybieraj odzież uszytą z bawełny organicznej,  która posiada specjalne certyfikaty.  Zanim założysz dziecku nową bluzkę, wypierz ją, korzystając z hipoalergicznych proszków do prania.  Nawet jeśli ubranie nie jest pogniecione, warto je wyprasować, ponieważ wysoka temperatura eliminuje bakterie, które mogą zainfekować podrażnioną skórę.

Jak ulżyć małemu alergikowi? – porady dla rodziców
Pixabay, lavaki

Gdy uczula sierść czworonoga…

Co zrobić, gdy  sierść ukochanego zwierzaka, który od kilkunastu lat jest członkiem rodziny,  alergizuje dziecko? Trudno rozstać się ze zwierzakiem, do którego zdążyliśmy się przywiązać, ale musimy ograniczyć kontakt pociechy z czworonogiem. Jeśli alergia przybiera łagodny charakter, wystarczy zabrać klatkę ze świnką morską z pokoju dziecka i umieścić ją w pomieszczeniu, z którego maluch korzysta najrzadziej.  Warto również pamiętać, iż nie zawsze za dokuczliwe dolegliwości odpowiada sierść zwierzaka, czasem winowajcą jest kurz, który osadza się na jego futrze czy piórach.

Alergia to nie wyrok, możemy złagodzić jej przebieg, ograniczając kontakt dziecka z alergenami i podając mu leki antyhistaminowe przepisane przez lekarza. Warto zastanowić się również nad odczulaniem,  które wywołuje tolerancję na alergeny, które odpowiadają za uciążliwe dolegliwości naszej pociechy.

Irmina