Jak ulżyć małemu alergikowi? – porady dla rodziców
Pixabay

Zadbaj o skórę małego alergika!

Alergia manifestuje się zmianami na skórze? Musisz zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury w pokoju, z którego korzysta twoja pociecha.  Gorące powietrze dodatkowo wysusza skórę i przyczynia się do jej podrażnienia i zaczerwienienia.  Temperatura  wewnątrz mieszkania  nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza, warto też zainwestować w nawilżacz powietrza.  Choć tego typu urządzenia nie należą do najtańszych, służą nam przez lata. Jeśli chwilowo nie możemy sobie pozwolić na zakup nawilżacza, połóżmy na kaloryferze mokry ręcznik.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry małego alergika, nie używaj przypadkowych kosmetyków, postaw na emolienty dostosowane do potrzeb suchej, wrażliwej skóry. Otulają one ciało dziecka filmem ochronnym, które zapobiega przeznaskórkowej utracie wody i tym samym wykazuje pośrednie działanie nawilżające. Aby emolienty przyniosły ulgę maluszkowi, należy stosować je regularnie.  Mydła  i żele do mycia ciała warto zastąpić emulsją do kąpieli, która jest wolna od silnych detergentów.  Rodzice małego alergika powinni unikać kosmetyków perfumowanych, zawierających sztuczne barwniki i liczne konserwanty.

Postaw na odzież z naturalnych włókien!

Twój maluszek boryka się z uczuleniem?  Zadbaj o to, aby w jego szafie nie zabrakło ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, w miarę możliwości wybieraj odzież uszytą z bawełny organicznej,  która posiada specjalne certyfikaty.  Zanim założysz dziecku nową bluzkę, wypierz ją, korzystając z hipoalergicznych proszków do prania.  Nawet jeśli ubranie nie jest pogniecione, warto je wyprasować, ponieważ wysoka temperatura eliminuje bakterie, które mogą zainfekować podrażnioną skórę.

Jak ulżyć małemu alergikowi? – porady dla rodziców

Pixabay, lavaki

Gdy uczula sierść czworonoga…

Co zrobić, gdy  sierść ukochanego zwierzaka, który od kilkunastu lat jest członkiem rodziny,  alergizuje dziecko? Trudno rozstać się ze zwierzakiem, do którego zdążyliśmy się przywiązać, ale musimy ograniczyć kontakt pociechy z czworonogiem. Jeśli alergia przybiera łagodny charakter, wystarczy zabrać klatkę ze świnką morską z pokoju dziecka i umieścić ją w pomieszczeniu, z którego maluch korzysta najrzadziej.  Warto również pamiętać, iż nie zawsze za dokuczliwe dolegliwości odpowiada sierść zwierzaka, czasem winowajcą jest kurz, który osadza się na jego futrze czy piórach.

Alergia to nie wyrok, możemy złagodzić jej przebieg, ograniczając kontakt dziecka z alergenami i podając mu leki antyhistaminowe przepisane przez lekarza. Warto zastanowić się również nad odczulaniem,  które wywołuje tolerancję na alergeny, które odpowiadają za uciążliwe dolegliwości naszej pociechy.

Irmina