Alergie skórne ŻYCIE Z ALERGIĄ SKÓRNĄ

Jak się uchronić przed fotoalergią?

Jak się uchronić przed fotoalergią?

Ta odmiana alergii na ogół powtarza się przy kolejnych naszych wystawianiach skóry na słońce.

Najsilniejsza reakcja fotoalergiczna zachodzi na ogół, gdy słońce wyzwala w organizmie fotoaktywne cząsteczki

  • leków (ulfonamidy np. Biseptol), sulfonamidowe środki przeciwcukrzycowe jak Diabetol, Chloropropamid, niektóre środki moczopędne czy uspokajające)
  • lub kosmetyków w skórze (m.in. zawierających olejki eteryczne np. bergamutowy, występujacy w składzie perfum, olejek z dziurawca lub arcydzięgla),

a te przekształcają się w nowe substancje, łączące się z białkami komórek skóry. Tak powstają aktywne alergeny. Po kontakcie skóry z promieniami słonecznymi zostaje uruchomiona reakcja obronna układu odpornościowego, który myli reakcje fotoalergiczne z atakiem zarazków, wywołując ostry miejscowy stan zapalny skóry, a w konsekwencji pokrzywkę i obrzęk. Mogą one wystąpić nawet do 48 godzin po ekspozycji ciała na słońce.

Jak się uchronić przed fotoalergią?Fotoalergia szkodzi nie tylko skórze
Wystawianie się na słońce prowadzi także do uaktywnienia się wirusa opryszczki zwykłej wirusowej, ale również do bakteryjnego i wirusowego – opryszczkowego zapalenia spojówek, przed którym nie zawsze uda się uchronić okularami z filtrem anty-UV.

Opryszczkowe zapalenie spojówek nie musi być dolegliwością nawrotową, występuje jednak zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Objawia się przekrwieniem, lepką wydzieliną zaklejającą powieki i często wykwitami opryszczkowymi na brzegach powiek oraz wokół oczu. Choć na ogół nie jest dokuczliwe i samoistnie ustępuje po kilku dniach to czasem zmiany przenoszą się na rogówkę w postaci pęcherzyków i owrzodzeń, co jest niebezpieczne i długotrwałe w leczeniu i może prowadzić do głębokiego zniszczenia tkanek oka. W tym przypadku kortykosterydy mogą znacznie pogorszyć przebieg choroby. Zmianom towarzyszy powiększenie węzłów przedusznych.

Jak pomóc skórze?
Trzeba niezwłocznie złagodzić pieczenie, stosując kilkakrotnie piankę na podrażnioną skórę, podobnie jak przy oparzeniu słonecznym, a przy silniejszej reakcji skórnej – udać się do lekarza po leki przeciwzapalne.

Czy można uniknąć fotoalergii?
Tak naprawdę należy przy takich skłonnościach unikać słońca (latem i zimą) oraz solarium, bo stosowanie na skórę kremu z filtrem anty-UV niekoniecznie zapobiega wysypce fotoalergicznej. Pamiętać trzeba, by osłaniać skórę ciała przewiewną odzieżą z długimi rękawami i długimi spodniami, a twarz ochraniać szerokim kapeluszem lub czapką z dużym daszkiem lub rondkiem, które ochroni przed promieniowaniem słonecznym również kark.

Jak się uchronić przed fotoalergią?Kosmetyki przy fotoalergii
Poza filtrami anty-UVA i anty-UVB kosmetyki zapobiegające fotoalergii powinny zawierać w swoim składzie np.

  • tlenek cynku, który pomaga zmniejszyć np. ryzyko przebarwień skóry
  • wzmocnioną ochronę przed promieniami UVA dzięki nowemu systemowi filtrów np. łączącą Mexoryl, olejek fotostabilizujący oraz ekstrakt z Senna Alata, chroniący DNA komórkowe
  • składniki chroniące przed plamami pigmentowymi
  • nie powinny zawierać parabenów.

Dobrze dobrane kosmetyki nie tylko zapobiegają zmianom skórnym, ale też mogą pomóc w regeneracji uszkodzeń. Filtry ochronne są pomocne, szczególnie po odstawieniu leku wywołującego fotoreakcję.
(AC)