Jak radzić sobie z bólem mięśni i stawów
Kindel Media z Pexels

Ból mięśni i stawów może być wynikiem przeciążenia lub stanu zapalnego, ale też objawem toczącej się w organizmie choroby. Pacjenci często zgłaszają się z dolegliwościami o charakterze przewlekłym, których podłożem są choroby układu nerwowego czy schorzenia ogólnoustrojowe.

Możliwe przyczyny bólu mięśni i stawów

Najczęstszymi przyczynami bólu mięśni lub stawów są urazy i przeciążenia. Zbyt obciążony aparat ruchu manifestuje gorszą kondycję właśnie dolegliwościami bólowymi. Nadmierne napięcie struktur mięśniowych i urazy sprawiają, że dolegliwości są uporczywe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Przyczyną bólu mogą być choroby, m.in.: schorzenia układu nerwowego, infekcje wirusowe (np. grypa), schorzenia ogólnoustrojowe. Ból mięśniowy pojawia się również w przebiegu nerwicy czy z powodu przewlekłego stresu. Dolegliwości mogą obejmować zarówno jeden mięsień, jak i całą grupę mięśniową. 

Ból stawów najczęściej jest wynikiem rozwijającego się stanu zapalnego, a charakterystycznymi objawami mu towarzyszącymi są: obrzęk, zaczerwienienie i miejscowe ocieplenie skóry. Może też nastąpić upośledzenie lub zmniejszenie ruchomości stawu, a z czasem pojawić się zwyrodnienie.

Bóle tego typu są częste we wspomnianych już chorobach wirusowych, m.in.:

  • w przebiegu grypy są intensywne i towarzyszy im ogólne osłabienie mięśni, które potrafi utrudniać wykonywanie nawet prostych czynności;
  • występują w różyczce, która zaczyna się podobnie jak grypa i objawia się pogorszeniem ogólnego samopoczucia, bólem głowy i mięśni, który utrzymuje się nawet do kilku dni;
  • są charakterystyczne dla ospy wietrznej – bólom mięśni towarzyszą wówczas wysypka, złe samopoczucie i gorączka.

Stawy i mięśnie szczególnie dokuczają w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych, takich jak: zapalenie wielomięśniowe, fibromialgia, polimialgia reumatyczna, borelioza czy reumatoidalne zapalenie stawów. Często na pierwszym etapie schorzenia te z racji objawów mylone są z grypą. Dolegliwości tego typu często diagnozuje się w przewlekłym przemęczeniu, w niedoczynności tarczycy czy w zespole bólu mięśniowo-powięziowego. Do ich powstania mogą prowadzić też niedobory potasu w organizmie.

Jak można radzić sobie z bólem mięśni i stawów?

Jeśli zastanawiamy się, co na ból mięśni i stawów sprawdzi się najlepiej, to dolegliwości należy leczyć przyczynowo, dlatego zawsze warto skorzystać ze specjalistycznej konsultacji. Doraźnie można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W minimalizowaniu objawów ze strony aparatu ruchu skuteczne są środki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które zawierają np. ketoprofen. W przypadku konkretnego urazu warto miejscowo zastosować maści i zimne okłady, które zmniejszają opuchliznę i łagodzą stan zapalny.

Na ból o charakterze przewlekłym pomaga fizjoterapia. Skuteczne są zwłaszcza masaże rozluźniające mięśnie i przywracające im elastyczność, a także ćwiczenia poprawiające ruchomość stawów.