okresy-pylen

Okres pyleń bywa prawdziwą zmora dla alergików. Unoszące się w powietrzu pyłki roślin potrafią zepsuć każdy, piękny dzień. A przyroda, która budzi się do życia nie jest łaskawa dla wszystkich.

Okres pyleń – trudny czas dla alergika

Nawet zimą mogą uczulać nas drzewa takie jak olcha, leszczyna czy cis. Wiosna zaś to pora roku, gdzie wszystko rozkwita. W ten piękny okres alergicy zmagają się z wieloma uciążliwymi objawami uczuleń. Także latem i jesienią dokuczliwe pyłki traw i zbóż mogą bardzo przeszkadzać. Katar, duszności czy wysypki skórne to tylko niektóre z częstych objawów alergii. Aby ograniczyć skutki uczuleń najlepiej unikać kontaktu z alergenami. W powietrzu unosi się w tym okresie wiele pyłków różnych roślin, drzew i traw.

Sposoby walki z alergenami

Aby ograniczyć wdychanie pyłków należy unikać przebywania na świeżym powietrzu w okresach największego ich stężenia. Największe stężenie występuje we wczesnych godzinach porannych oraz popołudniowych. Nie oznacza to jednak konieczności zamykania się w domu. Spacerować można w trakcie opadów deszczu lub zaraz po nich. Wtedy stężenie pyłków jest znacznie mniejsze.

Gęste firanki nie pozwolą na przedostanie się wszystkich pyłków do naszego domu. Nie można zapomnieć również o wietrzeniu pomieszczeń. W przypadku alergików najlepiej robić to w nocy. Wyjazdów do lasu czy na łąkę też lepiej unikać, ponieważ w tym miejscach nasilenie pyłków jest największe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wypad w góry czy nad morze.

alergie-sezonowe

Alergicy powinni dokładnie myć twarz i ręce po każdej wizycie na dworze. Ubrania najlepiej prać i suszyć w domu.

Środki przeciwalergiczne pomogą w walce z uciążliwymi objawami. Dostępne bez recepty specyfiki przyniosą szybką ulgę przy uporczywym katarze i kaszlu. Przy długo utrzymujących się i silnych objawach pomóc może odczulanie.

Stosowanie powyższych rad pozwoli na przetrwanie najgorszych okresów pylenia roślin. Ułatwiając tym samym życie i pozwalając na swobodniejsze korzystanie z uroków natury.