ABC alergii LECZENIE ALERGII

Jak pozbyć się nieżytu nosa?

Jak pozbyć się nieżytu nosa?

U wszystkich cierpiących z powodu niedrożności nosa wynikającej z alergii występuje przerost tzw. małżowin nosowych, które blokują przepływ powietrza. Dodatkowym czynnikiem jest przekrwienie i podrażnienie błony śluzowej nosa alergika i zalegająca w nim wydzielina.

Każdy alergik, żeby ulżyć sobie w niedoli, jest wyposażony w leki zalecone przez lekarza. Przyzwyczaja się i godzi ze swoją chorobą.

Zatkany nos to nie jest jednak coś, z czym normalnie można żyć, a przede wszystkim nie jest to bezpieczne. Wymusza oddychanie przez usta.

Powietrze wdychane przez nos, nawet bardzo zimne, zanim dotrze do płuc ogrzewa się do temperatury ciała. Zimne powietrze wdychane ustami dociera nieogrzane do płuc. Jakie mogą być tego skutki, tłumaczyć nie trzeba.

Jak pozbyć się nieżytu nosa?

Termoterapia bipolarna Celon

Trudna, obco brzmiąca nazwa oznacza bezkrwawy prosty zabieg, który udrażnia zatkany nos i czasem powala aż do końca życia cieszyć się pełnym oddechem. Przeprowadza się go po uprzednim wywiadzie lekarskim i badaniach laryngologicznych.

Potem pacjent dostaje miejscowe znieczulenie, więc nic go nie boli. Zabieg można wykonywać w warunkach laboratoryjnych.

Jak wygląda zabieg?

Przez dziurkę nosową lekarz wprowadza bardzo cienką sondę pod błonę śluzową małżowiny nosowej i tam pozostawia ją na kilka sekund. Przez sondę przepływają fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości, które ją rozgrzewają do temp. 70-80°C. Małżowinę nakłuwa się sondą od 1 do 3 razy. Trwa to około 20- 40 min., a potem przez 5 tygodni małżowiny przebudowują się pod wpływem ciepła.

Bezpośrednio po zabiegu trzeba unikać wysiłku fizycznego. Przez około 5 dni przyjmuje się delikatne środki przeciwbólowe, a przez 2 tygodnie nawilża się śluzówkę nosa.

Po 5-6 tygodniach trzeba udać się do kontroli. A potem można oddychać pełną piersią, bez względu na jakąkolwiek alergię.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do powtórzenia zabiegu, gdyby było to konieczne. Zwykle nie ma takiej potrzeby.

Inne zastosowanie

Ta precyzyjna metoda leczenia zabiegowego termoterapii bipolarnej Celon ma szerokie zastosowanie w problemach z chrapaniem i Zespole Obturacyjnych Bezdechów Sennych.

Leczenie chrapania tą metodą jest mało inwazyjnym i bezkrwawym zabiegiem wykonywanym ambulatoryjnie. Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt koagulacji niskotemperaturowej falami wysokiej częstotliwości o precyzyjnie ustalanym zakresie.

Zabiegi wykonuje się  po wcześniejszym miejscowym znieczuleniu podniebienia miękkiego, wprowadzając w nie kilkakrotnie specjalną końcówkę i pozostawiając ją na kilka sekund.

Jedyną wadą zabiegu jest to, że jak na razie nie jest refundowany przez NFZ, a jego koszt to ok. 1200 zł.
MF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *