Jak pokonać kompleksy
Andrey Zvyagintsev z Unsplash

Czy wiesz, że kompleksy zatruwają życie większości ludzi na całym świecie? Dotyczą różnych aspektów naszego życia. Jedni czują się nieatrakcyjni towarzysko. Drudzy uważają, że brakuje im wiedzy i inteligencji. Jeszcze inni mają kompleksy związane z wyglądem. Co je łączy? Silne emocje, jakie wywołują oraz fakt, że zostały w nas przez kogoś zaszczepione, zazwyczaj przez bliską osobę. W naszym artykule podpowiadamy, jak pokonać kompleksy.

Spis treści:

  1. Kompleksy to przekonania emocjonalne zaszczepione w nas przez innych
  2. Krytyczna postawa rodziców jako źródło kompleksów
  3. Jak działają kompleksy?
  4. Jak ograniczają nas kompleksy?
  5. Osoby zakompleksione przez niskie poczucie własnej wartości gonią za perfekcją
  6. Jak pokonać kompleksy?
  7. Jak walczyć z kompleksami? Technika ekspozycji

Kompleksy to przekonania emocjonalne zaszczepione w nas przez innych

Kompleksy to negatywne przekonania emocjonalne na nasz temat. Nikt z nas nie przyszedł z nimi na świat. Kilkuletnie dziecko nie przejmuje się tym, że jest za pulchne, za niskie, ma zbyt rzadkie włosy lub zbyt niską erudycję. Takie przeświadczenia zaszczepia w nas otoczenie. To ono próbuje nam wmówić, że mamy za szerokie biodra lub ramiona, zbyt małe piersi, brzydki kształt nosa, zbyt krótkie nogi etc. Zawsze znajdzie się coś, co komuś się nie spodoba lub taka rzecz, której inni nam zazdroszczą, przez co próbują nam dokopać. Np. koleżanka może zazdrościć nam długich nóg, więc wmawia nam, że są krzywe lub zbyt kościste. Same nigdy tak nie pomyślałybyśmy na ich temat. Niemniej przez jej kąśliwe uwagi zaczynamy mieć zastrzeżenia do swoich nóg. W ten oto sposób rodzą się kompleksy.

Krytyczna postawa rodziców jako źródło kompleksów

Co powoduje kompleksy? Także postawa rodziców, która jest bardzo krytyczna i nieprzyjazna młodemu człowiekowi. Jeśli ojciec nas zawstydza – jak ty poskładałaś tę pościel, do niczego się nie nadajesz, to zaszczepia w nas niskie poczucie własnej wartości. Osoby, którym brakuje pewności siebie, łatwiej pozwalają sobie wmówić kompleksy. Natomiast ludzie, którzy zaznali ze strony matki bezwarunkowej akceptacji i miłości, przyjrzą się opiniom innych. Kobieta, która lubi swoje nogi, jest pewna siebie, gdy usłyszy, że wyglądają na krzywe, uzna, że osoba, która to mówi, sama ma kompleksy związane ze swoimi dolnymi kończynami. Np. jest niska i gruba, przez co nogi nie prezentują się u niej zbyt atrakcyjnie.

Jak działają kompleksy?

Zatruwają nasze życie każdego dnia. Nie pozwalają nam sięgać po to, czego pragniemy. Utrudniają realizację marzeń. Np. inteligentna kobieta, która świetnie radzi sobie w pracy, każdego dnia po przebudzeniu odczuwa lęk, że nie sprosta jakiemuś zadaniu. Empatyczna dziewczyna, którą wszyscy lubią, boi się, że ludzie negatywnie ją oceniają, gdyż jest za mało przebojowa.  Osoby zakompleksione nie tylko mają fałszywy obraz rzeczywistości. Bardzo często też lekceważą pozytywne komunikaty płynące z otoczenia.

Jak ograniczają nas kompleksy?

Kompleksy sprawiają, że nie wierzymy w siebie, chociaż wszyscy twierdzą, że świetnie pracujemy i są z nas bardzo zadowoleni.  Uruchamia się w nas syndrom oszusta. Uważamy, że nie zasługujemy na ich uznanie, że za chwilę wydarzy się coś, co pogrąży nas w ich oczach. Boimy się kompromitacji, dlatego trwamy w nieustannej pogoni za perfekcjonizmem, okropnie się przy tym stresując. Także osoba, która jest lubiana, często może zamykać się w sobie z powodu kompleksów i nie wychodzić do ludzi lub nie proponować im spotkań w obawie przed odrzuceniem.

Osoby zakompleksione przez niskie poczucie własnej wartości gonią za perfekcją

Osoby zakompleksione często też reagują nieadekwatnie do sytuacji. Zbyt mocno biorą wszystko do siebie, także rzeczy, które ich nie dotyczą. Np. wchodzą do restauracji, gdzie już czekają dwie koleżanki. Są one pogrążone w niezwykle cichej dyskusji. Osoba zakompleksiona wychodzi z przekonania, że ją obgadują. Tymczasem one po prostu dzielą się ze sobą jakimś sekretem.  Tacy ludzie podejrzewając, że inni się z nich naśmiewają lub coś przed nimi ukrywają, często izolują się, przez co trudno nawiązać im prawdziwe przyjaźnie.

Jak pokonać kompleksy?

Kompleksy odbierają radość życia i zniechęcają do rozwoju. Nie pozwalają próbować nowych rzeczy, wprowadzać zmian do dotychczasowego życia. Często pojawia się bowiem lęk przed porażką. Jak pokonać kompleksy i odzyskać radość życia? Przede wszystkim trzeba otaczać się dobrymi i wartościowymi ludźmi. Takimi, którzy niczego nam nie zazdroszczą. Nie próbują też wzmocnić własnego ego cudzym kosztem. Z kimś takim można się zaprzyjaźnić. Warto traktować opinie życzliwych osób jako szczere. Jeśli przyjaciółka mówi, że to nie my się skompromitowałyśmy, tylko klientka, uwierzmy, że tak było. Osoby zakompleksione często cierpią na nadmiarowe poczucie winy. Odpowiedzialność za każdą sytuację konfliktową czy ostrzejszą reakcję przypisują sobie. Jeśli zastanawiasz się, jak pokonać kompleksy, musisz zaufać swoim bliskim i przyjaciołom. Oni chcą dla ciebie jak najlepiej, dlatego poinformują cię, gdy popełnisz błąd i pokażą ci, że wcale się go nie dopuściłaś, choć uważasz inaczej.

Jak walczyć z kompleksami? Technika ekspozycji

Kompleksy często oddalają nas od ludzi i sprawiają, że boimy się zranienia. Czasem jednak trzeba wyjść poza strefę komfortu. Może to być próba zagadania do koleżanki z biura, gdy akurat obie jesteście na przerwie śniadaniowej. Kto wie, może spędzicie miło czas, rozmawiając, a z czasem się nawet zaprzyjaźnicie? Nie bój się też miłości i związku. Zaangażowanie odsłania nasze słabe strony, w tym miękkie podbrzusze, ale tylko prawdziwa bliskość z drugim człowiekiem stanowi źródło szczęścia.