Jak pielęgnować skórę małego atopika?

W większości przypadków atopicy odczuwają ulgę wraz z nadejściem lata, a zimą kondycja ich skóry ulega pogorszeniu.   Remisja choroby nie oznacza jednak, iż można zrezygnować ze stosowania dermokosmetyków. W związku z tym, iż skóra atopowa jest pozbawiona naturalnej warstwy hydrolipidowej, potrzebuje  wsparcia z zewnątrz. W pielęgnacji kluczową rolę odgrywają emolienty, czyli preparaty natłuszczające. Otulają one skórę filmem, który chroni ją przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, w tym drobnoustrojów chorobotwórczych.

 

Odbudowa naturalnej warstwy hydrolipidowej

Gdy skóra jest przesuszona, pojawia się dokuczliwy świąd, który sprawia, iż chory odruchowo zaczyna drapać problematyczne partie ciała. Z kolei drażnienie mechaniczne dodatkowo uszkadza skórę i tym samym otwiera drogę dla alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych.  Leczenie AZS powinno opierać się na dwóch filarach: redukcji stanu zapalnego i odbudowie naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Mogłoby się wydawać, że ciało małego atopika można smarować dowolnym kremem opracowanym z myślą o dzieciach. Tak jednak nie jest.  Popularne kosmetyki dla niemowląt nierzadko stanowią źródło potencjalnych alergenów, w tym konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych.   Jeśli twoje dziecko zmaga się z AZS, przyjrzyj się ofercie dermokosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej.  Tego typu produkty nie tylko wykazują działanie nawilżające i natłuszczające, ale dzięki obecności składników przeciwzapalnych i przeciwświądowych łagodzą uciążliwe objawy choroby.

Jak pielęgnować skórę małego atopika?

Małego atopika kąp w letniej wodzie

Twoje dziecko boryka się z atopowym zapaleniem skóry?  Pamiętaj o tym, aby nie kąpać malucha zbyt długo w gorącej wodzie, ponieważ może ona przyczynić się do zaostrzenia choroby.  Po dokładnym osuszeniu ciała pociechy, należy sięgnąć po balsam do ciała na bazie emolientów opracowany z myślą o pielęgnacji skóry atopowej.  W okresach, gdy kondycja skóry ulega pogorszeniu, warto zastąpić balsam treściwym masłem do ciała wolnym od alergenów.

Kiedy warto umyć twarz wodą mineralną?

U niemowląt z atopowym zapaleniem skóry często obserwuje się  zmiany na policzkach. Ta część ciała jest niezwykle wrażliwa i łatwo można ją podrażnić, np. myjąc buzię chlorowaną wodą.  Specjaliści zalecają, aby w przypadku stwierdzenia problemu, oczyszczać twarz malucha butelkowaną, niegazowaną wodą mineralną, przy czym należy zwrócić uwagę na to, aby nie była zbyt długo otwarta.

Karina