ABC alergii LECZENIE ALERGII

Czarnuszka i krwawnik pospolity – zioła przydatne w leczeniu alergii

Czarnuszka i krwawnik pospolity – zioła przydatne w leczeniu alergii

Terminem alergia określamy niewłaściwą reakcję układu immunologicznego skierowaną przeciwko niegroźnej substancji np. sierści psa. Do najczęściej spotykanych objawów uczulenia zaliczamy katar, kaszel, zapalenie spojówek, trudności w oddychaniu i wysypki.  Choć zazwyczaj alergia nie jest groźna, utrudnia normalne funkcjonowanie.  Śmiertelne zagrożenie niesie ze sobą anafilaksja, czyli nagła i gwałtowna reakcja o podłożu alergicznym o charakterze ogólnoustrojowym. U osoby, u której wystąpił wstrząs anafilaktyczny, jednocześnie obserwuje się kilka różnych dolegliwości np. swędzącą wysypkę, trudności z oddychaniem i wyraźny spadek ciśnienia tętniczego.

Co najczęściej uczula Polaków?

Z przeprowadzonych badań  wynika, iż 40% Polaków zmaga się ze schorzeniem o podłożu alergicznym. Na  wystąpienie uczulenia w sposób szczególny narażone są osoby, które mieszkają w dużych miastach. Wynika to ze stopnia zanieczyszczenia powietrza. Jeśli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń i zaczniemy wprowadzać działań proekologicznych,  z roku na rok będzie przybywać alergików.  Choć uczulać może praktycznie wszystko, począwszy od kurzu, a skończywszy na wodzie, wyróżniamy grupę najczęściej spotykanych alergenów. Należą do niej roztocza, pyłki roślin oraz zarodniki pleśni.

Choć walka z alergią w głównej mierze opiera się na eliminacji alergenu z otoczenia chorego i zażywaniu leków antyhistaminowych w okresie zwiększonej ekspozycji na alergeny, w łagodzeniu objawów uczulenia pomocne mogą okazać się zioła.

Czarnuszka i krwawnik pospolity – zioła przydatne w leczeniu alergii

Zioła – szkodzą czy pomagają alergikom?

Jak to możliwe, że zioła leczą alergię, skoro pyłki roślin należą do najczęściej spotykanych alergenów? Kluczową rolę w fitoterapii odgrywa sposób podania ziół. Napary i wywary roślinne mogą okazać się pomocne w zwalczaniu dolegliwości o podłożu alergicznym, ponieważ bardzo często zawierają one kwercetynę. Ten cenny związek chemiczny zaliczany do flawonoli i stosowany jako naturalny barwnik tkanin bawełnianych, hamuje syntezę histaminy, czyli substancji odgrywającej kluczową rolę w kształtowaniu odpowiedzi alergicznej. Kwercetynę znajdziemy w ziołach takich jak lukrecja, świetlik, dziurawiec czy krwawnik.

Lukrecja gładka  hamuje syntezę histaminy

Lukrecja gładka w dwojaki sposób zwalcza objawy alergii. Z jednej strony przyczynia się do poprawy pracy systemu odpornościowego, z drugiej hamuje syntezę histaminy, czyli mediatora stanów zapalnych.  Lukrecja gładka znalazła zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Przynosi świetne rezultaty w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz schorzeń o podłożu alergicznym, vide łuszczyca. Ponadto  kosmetyki zawierające ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej są zalecane osobom cierpiącym na trądzik, ponieważ wykazują działanie przeciwbakteryjne.

Co wspólnego z katarem siennym ma krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity to roślina, którą znajdziemy w wielu polskich ogrodach. O jej właściwościach leczniczych wiedzieli już starożytni, którzy ze względu na obecność substancji antyseptycznych wykorzystywali sok z kwiatów krwawnika w leczeniu wielu chorób, w tym stanów zapalnych gardła.   Na tę roślinę powinny zwrócić uwagę osoby, które borykają się z katarem siennym.

Czarnuszka siewna – oręż  w walce z alergią

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się czarnuszka siewna, szerzej znana jako kmin rzymski.  Przed laty wykorzystywana jako przyprawa do chleba, marynat i nalewek, dziś robi zawrotną karierę w fitoterapii i ziołolecznictwie.  Czarnuszka korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ stanowi bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych usprawniających pracę układu immunologicznego.  Ze względu na obecność substancji przeciwzapalnych,  kuracja z wykorzystaniem kminu może okazać się pomocna w leczeniu kataru siennego i atopowego zapalenia skóry.

Czarnuszka i krwawnik pospolity – zioła przydatne w leczeniu alergii

Dziurawiec zwyczajny źródłem substancji przeciwbakteryjnych

Dziurawiec zwyczajny stanowi bogate źródło cennych substancji, w tym witaminy A oraz rutyny.  W związku z tym, iż wykazuje właściwości antybakteryjne, stosowanie okładów z dziurawca może okazać się pomocne w przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Kolonizacja skóry atopowej przez gronkowca złocistego jest 20-krotnie większa niż skóry zdrowej.  Warto również wzmocnić organizm od wewnątrz, pijąc napary z dziurawca zwyczajnego.  Nie bez powodu ta roślina zielna cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które zmagają się z zatruciami pokarmowymi.

Ulgę podrażnionym oczom przyniesie świetlik

Wraz z początkiem wiosny oczy wielu osób stają się przekrwione i zaczerwienione. Wszystkiemu winne są pyłki roślin, które unoszą się w powietrzu i u alergików wywołują zapalenie spojówek.  Aby przynieść ulgę oczom, osoby specjalizujące się w fitoterapii i ziołolecznictwie polecają świetlik lekarski.  Ta niepozorna roślina przynosi świetne rezultaty w zwalczaniu obrzęku i stanów zapalnych.  To zasługa fenoli,  które wykazują działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.  Świetlik lekarski stanowi istotny składnik kropli do oczu, w tym preparatów łagodzących objawy alergii. Znajdziemy go również w kremach i żelach pod oczy, ponieważ przynosi wyraźną ulgę oczom zmęczonym długotrwałą pracą przed komputerem.

Irmina