Alergie skórne

Jak dbać o dłonie przy częstym myciu rąk?

Jak dbać o dłonie przy częstym myciu rąk

Ze względu na epidemię koronawirusem jesteśmy zmuszeni do częstego mycia rąk. Należy to robić po każdym wejściu do biura/domu, przed każdym posiłkiem, nakładaniem kremu, po każdym odbiorze paczki od kuriera. Niestety, mydło wysusza dłonie. Te z czasem stają się nieprzyjemnie chropowate, a skóra miejscami zaczyna pękać aż do krwi. Jak dbać o dłonie przy częstym myciu rąk?

Wybierz dobre mydło

Każde mydło rozpuszcza tłuszcz, czyli także otoczką lipidową koronawirusa. Jednak poszczególne mydła mają różny skład. Czasem dodatek aloesu czy oliwy z oliwek może powodować pokrzywkę, gdy jesteśmy uczuleni na ten składnik. Dobrze jest sięgać po mydła o naturalnym składzie, które wykazują właściwości nawilżające dzięki dodatkowi olejków. Co ciekawe, wysuszać i podrażniać mogą też substancje zapachowe, dlatego czasem warto sięgnąć po bezwonne mydło. Nie ma znaczenia, czy używamy mydła w płynie czy kostce, to pierwsze niewątpliwie jest bardziej higieniczne, poza tym nie tworzy ciapowatego tworu w mydelniczce. Niektóre mydła w płynie wysuszają dłonie, a niektóre w kostce je nawilżają. Działa to też w drugą stronę. Tak naprawdę należy patrzeć na skład mydła.

Używaj kremu do rąk z mocznikiem

Mocznik jest silnie nawilżającą substancją, dlatego wykorzystuje się go w emolientach, które są dedykowane chorym na atopowe zapalenie skóry.  Regularne używanie kremu do rąk z tym składnikiem pozwala uniknąć przesuszenia skóry dłoni. Tutaj także pamiętaj o tym, że niektóre substancje zawarte w kosmetyku mogą wykazywać działanie podrażniające i w rezultacie powodować pokrzywkę, która gdy schodzi, sprawia, że skóra staje się suchym plackiem.

Co kilka dni rób sobie maseczkę na dłonie

Skóra dłoni przy częstym myciu rąk potrzebuje intensywnej regeneracji. W drogeriach możemy znaleźć specjalistyczne maseczki do skóry dłoni. Jeśli jednak takowej nie posiadamy, możemy wykorzystać zwykłą maseczkę do twarzy.

Porządki wykonuj w rękawiczkach

Pamiętaj o tym, aby ograniczać kontakt skóry dłoni z drażniącymi chemikaliami. Mycie podłogi bez rękawiczek dodatkowo wysusza skórę rąk. Dlatego do porządków domowych załóż rękawice, które ograniczą kontakt z wodą i środkami czystości.  Twoje dłonie będą ci za to wdzięczne.