Jak łagodzić kaszel mokry

Kaszlem mokrym nazywamy kaszel, któremu towarzyszy odpluwanie wydzieliny dróg oddechowych. Inną jego nazwą jest kaszel produktywny. Wydzielina usuwana z układu oddechowego podczas kaszlu jest istotnym elementem nieswoistej obrony organizmu przeciw drobnoustrojom. Do lepkiego śluzu przyczepiają się bakterie oraz wirusy. Poprzez gwałtowne usuwanie śluzu patogeny wyrzucane są z dróg oddechowych. Łagodzenie kaszlu mokrego powinno zatem być skoncentrowane na zmniejszeniu uciążliwości objawu, a nie usunięciu samego kaszlu.

Leki łagodzące kaszel

Łagodzenie kaszlu jest istotnym elementem wspierającym w zdrowieniu. Należy pamiętać, że najważniejsze jest leczenie choroby podstawowej, z której wynika pojawienie się objawu, jakim jest kaszel. Najczęściej za kaszel odpowiadają wirusowe choroby górnych dróg oddechowych. Nieodzowny w leczeniu tych zakażeń jest czas, który należy dać organizmowi na pokonanie infekcji. Leczenie poprzez stosowanie leków jest w tym przypadku leczeniem mającym na celu łagodzenie skutków choroby.

Kaszel mokry charakteryzuje się odpluwaniem wydzieliny. Łagodzenie objawu można uzyskać poprzez wykorzystanie leków upłynniających śluz. Powszechną grupą leków, mającą zastosowanie w kaszlu mokrym, są mukolityki, np. ambroksol, które rozrywają wiązania siarczkowe, naturalnie występujące w śluzie dróg oddechowych. Zerwanie owych molekularnych wiązań nie pozwala na skupianie się białek obecnych w wydzielinie w konglomeraty. Skutkiem tego jest upłynnienie wydzieliny, a zatem ułatwienie jej odkrztuszania. W czasie przyjmowania leków upłynniających śluz trzeba pamiętać o konieczności picia wystarczającej ilości wody – około 2 litrów na dobę. Należy również unikać przyjmowania leków mukolitycznych przed snem.

Łagodzenie kaszlu inaczej niż lekami

Stosowanie technik nieopartych na przyjmowaniu środków farmakologicznych stanowi cenne uzupełnienie terapii lekami oraz może być stosowane niezależnie od przyjmowania leków.

Łagodzenie kaszlu mokrego opiera się na usuwaniu wydzieliny poprzez ułatwienie odpluwania lub upłynnianie wydzieliny. Ułatwienie odpluwania uzyskać można poprzez kinezyterapię. Opiera się ona na:

  • odpowiednim ułożeniu ciała podczas leżenia oraz kaszlu,
  • oklepywaniu.

Przyjęcie najbardziej dogodnej pozycji podczas kaszlu wspomaga odkrztuszanie wydzieliny. Równie skutecznie jest odpowiednie oklepywanie pleców, które należy przeprowadzać obiema dłońmi złożonymi w „łódeczki”. Procedurę należy wykonać delikatnie, w sposób bezbolesny i skuteczny, ale z dużą częstotliwością.

Inhalacje oraz stosowanie pokojowych urządzeń do nawilżania powietrza pozwala na zwiększenie wilgotności wdychanego powietrza. Dzięki tej zmianie śluz ulega uwodnieniu, co przekłada się na zmniejszenie dolegliwości związanych z kaszlem mokrym.

W przypadku, kiedy kaszel wydaje się niepokojący lub przeciągający się w czasie, należy zgłosić się do kontroli przez lekarza.