jak często należy myć ręce

Mycie rąk to podstawa, której nie należy zaniedbywać. Gdy nie spełniamy tych podstawowych wymogów higienicznych, możemy przenieść do jamy ustnej groźne bakterie i wirusy. Żółtaczka typu A nie bez powodu określana jest także chorobą brudnych rąk. Wirus HAV przenosi się bowiem na brudnych rękach, zanieczyszczonych przedmiotach i niemytych owocach. Jak często należy myć ręce.

Nadmierna higiena a alergia

Przede wszystkim musimy znaleźć złoty środek. Zacznijmy od tego, że zbyt częste mycie rąk może doprowadzić do pozbawienia ich naturalnej bariery ochronnej. Skóra ulega wysuszeniu, zaczyna pękać, a przez uszkodzenia mechaniczne mogą wnikać potencjalne patogeny, w tym gronkowiec złocisty. Jakby tego było nadmierna higiena prowadzi bardzo często do rozwoju alergii skórnych. Wysuszona skóra staje się niezwykle wrażliwa na środki myjące obecne w mydłach w płynie. W rezultacie mogą one wywoływać wykwity skórne. Jakby tego było mało, nadmierne mycie rąk pozbawia nasze dłoni dobrych bakterii kwasu mlekowego, które stanowią naturalną barierę ochronną. To także sprzyja rozwojowi alergii.

Na rękach przenosimy patogeny

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z mycia rąk. Wręcz przeciwnie, ich higiena jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Pomyśl tylko, gdy jedziesz autobusem MZK i trzymasz się uchwytów, to narażasz się na grypę, żółtaczkę typu A, jelitówkę itp. Nie wiesz bowiem, kto przed chwilą dotykał tej samej powierzchni. Może tym kimś była mocno zakatarzona osoba, której dosłownie ciekło z nosa? Smarkając w mokrą chusteczkę przeniosła na swoje ręce rynowirusy, które następnie powędrowały na powierzchnię w autobusie MZK. Teraz ty jej dotykasz i możesz przenieść rynowirusy do swojego organizmu, po czym przez 7 dni męczyć się z grypą.

Kiedy należy bezwzględnie umyć ręce?

W przypadku mycia rąk obowiązuje kilka elementarnych zasad. Przede wszystkim myjemy je przed każdym posiłkiem, aby nie wprowadzić do swojego przewodu pokarmowego groźnych mikrobów prowadzących do zatrucia. Myjemy także dłonie za każdym razem, gdy przystępujemy do przygotowywania posiłku. Bardzo ważne jest mycie rąk po każdym powrocie do domu i korzystaniu z przestrzeni publicznej – autobusy, poręcze w centrach handlowych etc. Ręce należy też myć za każdym razem, gdy korzystamy z toalety. Niestety, tej zasady przestrzega zaledwie 50% kobiet i 30% mężczyzn. O myciu dłoni należy też pamiętać po każdej zabawie ze zwierzętami, czyszczeniu ich klatek i boksów z odchodów. Oczywiście ręce należy umyć też wtedy, gdy są wyraźnie brudne, bp np. kopaliśmy w ziemi, wyrywaliśmy chwasty, pracowaliśmy w warsztacie, ucieraliśmy buraki na surówkę.

Jak myć ręce?

5-sekundowe mycie dłoni to zdecydowanie za krótko, aby pozbyć się z nich wszystkich potencjalnych patogenów. Pamiętaj, aby najpierw zwilżyć ręce wodą, następnie namydlić je mydłem, nie omijając przy tym przestrzeni między palcami i przegubów dłoni. Następnie spłukujemy mydliny, nie pomijając przestrzeni międzypalcowych pod kranem z bieżącą wodą. Dłonie wycieramy jednorazowym, papierowym ręcznikiem.

Kiedy stosować chusteczki antybakteryjne?

Specjalne środki czystości typu mydło antybakteryjne, chusteczki antybakteryjne, spraye antybakteryjne mogą naruszać naturalną barierę ochronną skóry. W związku z tym stosuj je z umiarem i tylko wtedy, gdy naprawdę wymaga tego sytuacja. Jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody, a przebywasz dużo w miejscach publicznych i chcesz zjeść posiłek, możesz przetrzeć dłonie taką chusteczką lub wybrać danie konsumowane łyżką lub widelcem. Mydła antybakteryjne sprawdzą się, gdy ktoś w twoim domu jest chory i wciąż może zarażać innych. Nie należy jednak nadużywać takich środków, gdyż wysuszają skórę i pozbawiają cię dobrych bakterii.