Ile czasu spędzamy przed komputerem
Domenico Loia z Unsplash

Żyjemy w czasach, gdzie elektronika stanowi podstawę naszej egzystencji. Przez internet robimy zakupy, opłacamy rachunki, porównujemy oferty różnych sklepów. Poza tym komputer czy tablet służy nam też do pracy, nauki i kontaktu z innymi ludźmi. Urządzenia elektroniczne wykorzystujemy także do zabawy – gry, oglądania seriali, przeglądania mediów społecznościowych i memów. Ma to jednak zgubny wpływ na wzrok. Ile czasu spędzamy przed komputerem? Co możemy zrobić, aby zadbać o wzrok?

Spis treści:

  1. Korzystanie ze smartfona jako sposób na nudę
  2. Jak praca przed komputerem wpływa na wzrok?
  3. Odpoczynek przed telewizorem
  4. Ile czasu spędzamy przed komputerem?
  5. Dlaczego warto zadbać o wzrok?
  6. Jak korzystać z komputera w sposób bezpieczny dla oczu? Odpowiednia odległość od monitora
  7. Elektroniczny detoks przed snem, czyli przerwa od internetu
  8. Higiena pracy przed komputerem
  9. Stosuj krople na zespół suchego oka

Korzystanie ze smartfona jako sposób na nudę

Nie lubimy się nudzić. Doskonale pokazał to eksperyment z elektrowstrząsami. Ludzie zostali poproszeni o to, aby przez pół godziny siedzieli w ciszy bez jakiegokolwiek zajęcia. Alternatywą było porażenie elektrowstrząsami, które powodowały kontrolowany ból. Czy wiesz, że większość osób wolała odczuwać dyskomfort, niż się nudzić? Nic dziwnego, że gdy jedziemy autobusem do pracy, siedzimy w poczekalni u dentysty albo stoimy w kolejce w supermarkecie, tak chętnie sięgamy po smartfon z dostępem do internetu. Ten pozwala nam bowiem przegnać nudę.

Jak praca przed komputerem wpływa na wzrok?

Komputer stanowi dziś narzędzie pracy większości z nas. To na nim księgujemy faktury, wymieniamy korespondencję służbową, przygotowujemy raporty, prezentacje, grafiki etc. Trudno sobie wyobrazić, że mogłoby go nagle zabraknąć. Praca przed ekranem komputera znacznie usprawnia wiele kwestii. Na dodatek pozwala wykonywać swoje obowiązki w domowym zaciszu. Musimy jednak pamiętać, że 8 godzin przed ekranem komputera ma swoje konsekwencje dla wzroku. Może doprowadzić do jego pogorszenia czy zespołu suchego oka.

Odpoczynek przed telewizorem

Także wieczorami i w weekendy, gdy mamy czas wolny, nie rezygnujemy z urządzeń elektronicznych. Choć mogłoby się wydawać, że internet wyprze telewizję, to jednak większość z nas ogląda również tę drugą. Nawet młodzi ludzie mają w swoich domach telewizor, z którego szczególnie skwapliwie korzystają w soboty i niedzielę. On również negatywnie wpływa na wzrok.

Ile czasu spędzamy przed komputerem?

Ile czasu spędzamy przed komputerem? Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie urządzenia elektroniczne (laptop, smartfon, tablet, telewizor), to w dni powszednie wyjdzie nam ponad 10 godzin. To bardzo dużo. Oznacza to bowiem, że głównie śpimy i korzystamy z elektroniki. Nasze oczy zmuszamy do tego, by wciąż wpatrywały się w ekrany, co im szkodzi.

Dlaczego warto zadbać o wzrok?

Bardzo mocno przyzwyczailiśmy się do korzystania z elektroniki i z niej nie rezygnujemy, bo ta znacznie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Możemy łatwo wymieniać się korespondencją, wykonywać wspólny projekt, pracując z różnych miejsc na świecie. Internet przyczynił się też do powstania nowych zawodów i zaniknięcia niektórych.  Urządzenia elektroniczne są nam potrzebne. Musimy umieć je posługiwać. Cyfrowy analfabetyzm bowiem nie popłaca w dzisiejszych czasach. Niemniej musimy też dbać o wzrok, zanim będzie za późno i dorobimy się poważnej wady.

Jak korzystać z komputera w sposób bezpieczny dla oczu? Odpowiednia odległość od monitora

To teoretycznie niezwykle banalna kwestia, ale często przez nas pomijana, zwłaszcza w domu. Często bierzemy laptop na kolana i nie zwracamy uwagi na to, czy jego ekran nie znajduje się zbyt blisko naszych oczu. Jeśli tak jest, możemy dorobić się wady wzroku.  Prawidłowa odległość to taka, w której ekran znajduje się na wyciągnięcie naszych rąk.

Elektroniczny detoks przed snem, czyli przerwa od internetu

Czy wiesz, że urządzenia elektroniczne emitują światło niebieskie, które utrudnia zasypianie, gdyż zmniejsza syntezę melatoniny? Ponadto wykazano, że osoby, które korzystają z laptopa, tabletu, smartfona czy telewizora przed snem, nawet jeśli zmrużą oczy, to nie uzyskają wysokiej jakości odpoczynku. Tymczasem ten odgrywa kluczową rolę. Podczas snu nasze oczy odpoczywają.

Higiena pracy przed komputerem

Skoro wiemy już, ile czasu spędzamy przed komputerem, możemy przejść do higieny pracy. W tej należy wykonywać 5-minutową przerwę co godzinę. W tym czasie najlepiej przejść do okna i spojrzeć w dal. Pozwala to odpocząć naszym oczom od ciągłego wpatrywania się w blisko usytuowany ekran.

Stosuj krople na zespół suchego oka

Praca przed komputerem stanowi spore obciążenie dla wzroku. Wykazano, iż może powodować zespół suchego oka. Ta przypadłość charakteryzuje się suchością, pieczeniem, swędzeniem i uczuciem piasku pod powiekami. Gdy dostrzeżesz u siebie niekorzystne dolegliwości lub chcesz im zapobiec, stosuj krople na zespół suchego oka. Kupisz je w aptece bez recepty. Ich działanie opiera się na kwasie hialuronowym i jego solach.

Zapraszamy do lektury: