KOSMETYKI Życie z alergią

Hipoalergiczne cienie do powiek

Hipoalergiczne cienie do powiek

Czasem używamy wszystkich jednocześnie, czasem tylko kilku z nich. Ale niejednokrotnie łzawią nam lub puchną oczy, dostajemy wysypki, piecze nas skóra. Czy to alergia? Prawdopodobnie tak.

Zacznijmy od cieni do powiek

Jeśli poświęcimy trochę uwagi, które cienie powodują u nas niepożądane objawy, odniosłyśmy już połowę sukcesu. Następną połowę osiągniemy przestając ich używać.

Kobiety najczęściej skarżą się na występowanie uczuleń po zastosowaniu cieni w kolorach zielonym, fioletowym, różowym i brązowym, a także cieni z połyskiem.

Co nas uczula?

Sztuczne pigmenty. Odpowiednio: w cieniach zielonych to tlenek chromu, w fioletowych i różowych – karmin, a w brązowych – tlenek żelaza, zanieczyszczony niklem.

Hipoalergiczne cienie do powiekBłyszczące cienie zawierają masę perłową i tu należy bardzo uważać, dlatego, że perłowe opiłki mogą uszkodzić skórę, a nawet, jeśli dostaną się do oka, spojówki.

Pigmenty jednak to nie wszystko. Lanolina, która jest często stosowana jako podkład do produkcji cieni, również mocno uczula. Uczulać mogą także występujące w kosmetykach naturalne składniki: laka czyli żywica drzew lakowych, pigmenty na bazie kalafonii (żywicy miękkiej), pochodne związków węglowych.

Czy istnieje alternatywa?

Choć cierpimy na alergię, nie oznacza to, że jesteśmy pozbawione możliwości korzystania z substytutów. Istnieją wszak kosmetyki hipoalergiczne Zawarte w nich pigmenty są oczyszczane (np. tlenek żelaza nie zawiera niklu) lub są w nich stosowane osłonki, które zapobiegają podrażnieniom.

Hipoalergiczne cienie do powiekZawierają również substancje lekko łagodzące podrażnienia – wodę termalną czy d-panthenol. W perłowych cieniach ich cząsteczki są możliwie najbardziej rozdrobnione tak, żeby nie uszkadzać skóry i spojówek i jak najmocniej przylegać do powieki.

Konserwanty zawarte w kosmetykach hipoalergicznych są tak dobrane, żeby dodatkowo chronić je przed grzybami, pleśniami i bakteriami.

Nie musimy się więc martwić, bo również pozostałe kosmetyki da się zastąpić bezpiecznymi dla nas.
(MF)

Komentarze

Ania

4 lata temu

Ja używam tylko i wyłącznie naturalnych kosmetyków do makijażu od Earthnicity 🙂 Są boskie, dają super krycie, świetny efekt i co najważniejsze nie podrażniają skóry 🙂

Zostaw komentarz