Alergie skórne

Grzybica paznokci – wstydliwy problem! Jak sobie z nim poradzić?

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci, czyli onychomikoza to jedna z najczęściej występujących chorób paznokci o charakterze infekcyjnym. To dolegliwość, która powstaje w wyniku zakażenia grzybami chorobotwórczymi. Najczęściej jest spotykana na paznokciach u stóp, głównie dlatego, że drobnoustroje, które są odpowiedzialne za zmiany powstałe na płytce paznokciowej najlepiej czują się w środowisku wilgotnym, ciemnym i ciepłym, które tworzy się w obuwiu.

Grzybica paznokci może dotyczyć wyłącznie jednej płytki paznokciowej, jak i kilku. Warto również wiedzieć, że może być wywołana przez różne rodzaje grzybów chorobotwórczych, na przykład przez dermatofity, grzyby drożdżopodobne lub pleśniowe.

Jak objawia się grzybica paznokci? Na co zwrócić uwagę?

W przypadku grzybicy paznokci możemy wymienić kilka charakterystycznych objawów dla tego typu zmian. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:

 • przebarwienia płytki paznokciowej (na kolor żółty, brązowy lub biały);
 • nadmierna kruchość paznokcia;
 • rogowacenie podpłytkowe;
 • nierówna powierzchnia paznokcia;
 • zgrubienie płytki paznokciowej;
 • nieprzyjemny zapach;
 • onycholiza, czyli odwarstwienie się płytki paznokciowej od łożyska;
 • stopniowe wykruszanie się paznokcia.

Przyczyny grzybicy paznokci

Typowymi miejscami, które sprzyjają zakażeniom grzybiczym są miejsca użytku publicznego, takie jak sauna, basen, przymierzalnia, sala fitness, czy gimnastyczna. Oczywiście to nie jest jedyna możliwa droga zakażenia. Grzybicą paznokci możemy się zarazić również w momencie, gdy korzystamy z cudzego obuwia, skarpet lub przyborów do pedicure. Pamiętajmy, że grzyby chorobotwórcze uwielbiają miejsca ciepłe, wilgotne oraz ciemne. A noszenie krytego obuwia, na dodatek wykonanego z tworzywa sztucznego sprzyja ich rozwojowi.

Jakie jeszcze czynniki sprzyjają zakażeniom grzybiczym? Są to:

 • nadpotliwość stóp,
 • osłabiony układ odpornościowy,
 • przyjmowanie sterydów,
 • antybiotykoterapia,
 • noszenie butów i skarpet z nieprzewiewnych tkanin,
 • noszenie zbyt ciasnego obuwia,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia tarczycy,
 • zaburzenia krążenia,
 • łuszczyca, liszaj płaski
 • nieodpowiednia higiena stóp lub jej brak,
 • mechaniczne uszkodzenie paznokci.

Na czym polega leczenie zakażeń grzybiczych paznokci?

Aby leczenie grzybicy paznokci było skuteczne, na samym jego początku powinno zostać wykonane badanie mykologiczne, które pozwoli upewnić się, czy na pewno mamy do czynienia z zakażeniem grzybiczym. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, dzięki badaniu od razu mamy zweryfikowany rodzaj grzyba chorobotwórczego, który wywołał zmiany na płytce paznokciowej. Materiał do takiego badania jest pobierany przez podologa w gabinecie podologicznym lub dermatologa. Następnie jest odsyłany do laboratorium. Czas oczekiwania na wynik, jest uzależniony od rodzaju grzyba, który zainfekował paznokieć. W przypadku dermatofitów wynosi zwykle 4-6 tygodni, w przypadku grzybów drożdżopodobnych 5 dni, natomiast w przypadku grzybów pleśniowych 7 dni.

Obecnie wyróżnia się dwie metody leczenia – miejscowe oraz ogólne. Sposób dobierany jest indywidualnie do przypadku, w zależności od przyczyny infekcji, współistniejących chorób, jak i rozległości zmian.

Leczenie miejscowe opiera się na stosowaniu preparatu przeciwgrzybiczego bezpośrednio na zainfekowany paznokieć. Zwykle jego składnikami aktywnymi są cyklopiroks 8% oraz amorolfina 5%. Czas trwania danej terapii zwykle wynosi od 6 do 12 miesięcy. Aby zwiększyć jej skuteczność, należy co około 3-4 tygodnie oczyszczać paznokieć zmieniony chorobowo w gabinecie podologicznym. Dzięki takiemu zabiegowi preparat lepiej działa.

Z kolei leczenie ogólne jest dobierane w sytuacji, gdy zmiany są mocno nasilone i przewlekłe. Obejmują nie tylko jeden paznokieć, ale także kilka sąsiadujących. W przypadku takiej terapii wdrażany jest itrakonazol w terapii pulsowej, flukonazol lub terbinafina. Oczyszczanie paznokcia jest również wskazane, w celu uzyskania lepszych efektów.

Podolog Katarzyna Menkała

Autorem artykułu jest specjalista podolog Katarzyna Menkała prowadząca gabinet podologiczny CzasNaStopy.pl w Warszawie przy ul. Fieldorfa 10 lok. 328.

Komentarze (13)

kinia

3 lata temu

Grzybica z jednego paznokcia lubi się często rozejść na pozostałe.

krysia

3 lata temu

Grzybicy nie można przeoczyć, gdyż to wiele komplikuje.

ewusia

3 lata temu

Ja kiedyś miałam grzybicę paznokci i pamiętam, że dość długo chodziłam do dermatologa po specjalny lakier na receptę.

vivian

3 lata temu

Grzybica paznokci wygląda paskudnie. Szkoda, że nie każdy zgłasza się z nią do specjalisty.

fabcia

3 lata temu

Najgorzej, gdy grzybica rozejdzie się także na pozostałe paznokcie.

marcia

4 lata temu

Na pewno grzybicy paznokci nie można ignorować i wypada się z nią zgłosić do specjalisty.

justyna

4 lata temu

Trzeba dbać o stopy, aby zapobiec grzybicy paznokci.

anja

4 lata temu

Pamiętam, że koleżanka z trudem pozbyła się grzybicy paznokci.

ptysia

4 lata temu

Grzybica to dość problematyczna przypadłość, bo czeka nas wymiana butów, skarpet i rajstop.

kamila

4 lata temu

Leczenie grzybicy paznokci wcale nie jest takie łatwe, więc warto jej zapobiegać, a gdy pojawi się problem, od razu zgłosić się do specjalisty.

enya

4 lata temu

Grzybica paznokci to nic przyjemnego, dlatego warto jej zapobiegać.

jaśka

4 lata temu

Moja koleżanka miała kiedyś grzybicę paznokci, potem musiała wyrzucać część butów, które nosiła podczas infekcji. Dbajmy więc o nasze stopy.

afro

4 lata temu

Teraz nosimy takie buty, że często sami narażamy siebie na grzybicę paznokci.

Komentarze są wyłączone.