Alergie pokarmowe NABIAŁ NAJNOWSZE ŻYWNOŚĆ

Gdy dziecko zmaga się z alergią na mleko modyfikowane

alergia-na-mleko-modyfikowane

Alergie coraz częściej dotykają dzieci, nawet tych najmłodszych. Co zrobić, gdy dziecko zmaga się z alergią na mleko modyfikowane?

Alergia pokarmowa

Organizm dziecka może różnie reagować na spożywane pokarmy. Nie jest w pełni wykształcony i potrzebuje czas, aby oswoić się z danymi produktami. Wiele z nich, zawiera niestety szkodliwe alergeny. Uczulenie bardzo często jest związane z alergią występującą u rodziców dziecka. Ich alergia zwiększa ryzyko jej pojawienia się u malucha. Uczulać może praktycznie wszystko, ale prawdziwą zmorą są alergie pokarmowe.

Mleko, czyli źródło alergenów

Alergia na mleko występuje u dzieci bardzo często. Zwykle mija po 2 czy 3 roku życia. Mleko jest podstawowym elementem diety każdego dziecka. To od matki jest dla dziecka najzdrowsze. Zwykle uczula mleko krowie, poprzez białka, które wywołują reakcje alergiczne takie jak wysypki, zaczerwieniane skóry oraz problemy z układem pokarmowym. Szkodliwe alergeny zawiera również mleko modyfikowane. Spożywanie preparatów zastępczych zwiększa ryzyko wystąpienia innych alergii pokarmowych w przyszłości.

Gdy dziecko zmaga się z alergią na mleko modyfikowane

mleko

W przypadku alergii na mleko modyfikowane może zdecydować się na karmienie dziecka piersią. Nie zawsze to rozwiązanie jest możliwe, ponieważ ilość pokarmu może być zbyt mała, aby karmić w ten sposób malucha. Na rynku dostępne są specjalne mieszanki mleka modyfikowanego w postaci preparatów zastępczych. Konsultacja z lekarzem pediatrą oraz alergologiem pomoże w doborze odpowiedniej mieszanki, która nie będzie zawierała szkodliwych dla dziecka alergenów. Taki, mlekozastępczy pokarm musi być podawany w ściśle określonych dawkach. Mleko powinno się rozrabiać w wodzie mineralnej. Istotne jest zachowanie właściwych proporcji, dzięki którym dziecko otrzyma odpowiednią dawkę składników odżywczych. Każdą zmianę mieszanki powinniśmy najpierw skonsultować z lekarzem. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych dla dziecka dolegliwości, związanych z reakcjami alergicznymi. Lekarze zalecają także podawanie mleko sojowego, szczególnie w przypadku nietolerancji laktozy.

Bóle brzucha czy wysypka to jedne z najpopularniejszych objawów alergii na mleko modyfikowane. Gdy dziecko zmaga się z taką alergią, najlepiej zgłosić się do lekarza. W miarę możliwości możemy karmić dziecko naturalnie, czyli piersią. Właściwe rozwiązanie problemu pozwoli cieszyć się okresem dorastania naszego malca, bez zmartwień na temat alergii.

Komentarze

Izabela Matuszewska

9 lat temu

Synek dostawał taki preparat mlekozastępczy ale równocześnie karmiłam go piersią do 14 miesiąca

Komentarze są wyłączone.