emolient

Alergie skórne to duży problem dla wielu osób, zwłaszcza dzieci. Lekiem na tego typu problemy okazały się emolienty, którymi zasypują nas producenci kosmetyków. Czego o nich nie wiecie?

Emolienty – tajemnicze preparaty

Emolienty to preparaty natłuszczające skórę. Tworzą na powierzchni skóry niewidoczną warstwę, która chroni ją i zapobiega wysuszaniu. Składniki natłuszczające uniemożliwiają parowanie wody, przez co skóra jest cały czas działania kosmetyku nawilżona. Emolienty mają śliską strukturę. Pochłaniają wilgoć z otoczenia, co także sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Preparaty tego typu są stosowane na różnego rodzaju alergie skórne, w tym atopowe zapalenie skóry. Mogą mieć formę balsamu, kremu, lotionu, maści czy oliwki. Tworzą je tłuszcze i kwasy, które w połączeniu, pozytywnie działają na skórę dziecka.

Nie tylko kosmetyki, ale także składniki

Wiele firm określa swoje produkty do pielęgnacji skóry alergicznej, atopowej czy wrażliwej jako emolienty. Lecz nie tylko nazwa handlowa odgrywa tutaj istotną rolę. Najważniejsze są składniki kosmetyków. One same mogą być emolientami, ze względu na swoje właściwości emoliencyjne. W składzie naszego balsamu czy kremu możemy odnaleźć substancje, które są emolientami. W kosmetykach do pielęgnacji skóry dzieci znajdziemy takie składniki jak olej parafinowy czy gliceryna. Substancje te nie są rozpuszczalne w wodzie, więc idealnie nawilżają i natłuszczają skórę, szczególnie podrażnioną.

Olej parafinowy dla skóry dziecka

Jednym z emolientów jest parafina, która nie cieszy się zbyt dobrą opinią wśród rodziców. Wbrew powszechnej opinii, olej parafinowy jest emolientem, który jak najbardziej nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry malucha.  wykorzystywana w kosmetyce jest bezbarwna i bezwonna. Nie rozpuszcza się w wodzie, więc ma właściwości emoliencyjne. Bardzo ważna jest kwestia bakterii, które nie rozwijają się w oleju. Można bezpiecznie stosować go na skórę, w formie składniku kosmetyków pielęgnacyjnych. Wiele osób obawia się parafiny, która mogłaby uniemożliwiać oddychanie skóry. Nic takiego nie ma miejsca. Skóra dziecka, nawet ta ze zmianami chorobowymi może swobodnie oddychać, pozostając przy tym właściwie nawilżona.

preparatyEmolienty, takie jak gliceryna czy parafina oraz kosmetyki z ich zawartością najlepiej stosować na jeszcze wilgotną skórę dziecka, tuż po wyjściu z kąpieli. Wtedy zapobiegniemy utraty wody, niezbędnej do nawilżenia skóry i jej szybkiej regeneracji. Przed zakupem kosmetyków dla dzieci dokładnie sprawdzajmy ich skład. Może się okazać, że niepozorny krem czy balsam ma w sowim składzie emolient, który korzystnie wpłynie na stan skóry malucha.

Katarzyna Antos