MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Drewno na podłodze u alergika


Drewno na podłodze u alergika

Drewno jest odpowiednim dla alergików materiałem do wykańczania mieszkań. Trzeba jednak pamiętać o środkach ostrożności w trakcie montowania go i odpowiednim użytkowaniu oraz utrzymywania w czystości.

Jakie materiały stosować? Eksperci sugerują, że najlepiej z punktu widzenia alergików stosować gotowe już produkty do wykładania podłóg. Przeważnie nie wymagają one od nas klejenia, co jest sporą zaletą, eliminujemy wtedy przy okazji potencjalne alergeny.

Ponadto ich ułożenie jest bardzo proste. Za jeden z najbezpieczniejszych dla alergików materiałów wykończeniowych uznawany jest korek, z którego wytwarzane są obecnie wytrzymałe wykładziny.

Ads code goes here

Jego trafnym wyborem dla alergików dzięki właściwościom antystatycznym, co oznacza, że nie przyciąga kurzu groźnego dla uczulonych. Poza tym charakteryzuje go odporność na wilgoć, gwarantująca, że nie będzie gnił.

Oprócz korka

Chociaż lakierowany parkiet także ma swoje atuty, bo łatwo się go zmywa, to w trakcie cyklinowania unosi się bardzo dużo pyłu. Poza tym trzeba zwracać szczególną uwagę na to, czym jest on pokryty. Także panele podłogowe mogą być dobrym rozwiązaniem, jednak – ponieważ produkuje się je z wielu różnych, nie zawsze bezpiecznych materiałów – musisz zwrócić na nie uwagę przed zakupem.

O ile drewno i korek są przeważnie bezpieczne, to tworzywa sztuczne mogą zawierać alergeny praktycznie każdego rodzaju. Natomiast materiały drewnopochodne często emitują dużo alergizującego formaldehydu.

Mają też tę przewagę nad parkietem, że nie wymagają cyklinowania i pokrycia lakierem.

Który lakier najlepszy?

Drewno na podłodze u alergikaJeśli zdecydujesz się na położenie parkietu, zadbaj o to, by domowi alergicy nie brali udział w pracach przy jego montowaniu. Sprawdź też czy lakier, którego użyjesz nie będzie emitował już w momencie użytkowania mieszkania alergenów lub powodował nadwrażliwości. Zalecane lakiery są wodorozcieńczalne i nawet w trakcie malowania nimi podłogi nie wydzielają drażniącego zapachu.

Szczególnie zaleca się te lakiery, które spełniają tzw. Normę Bezpieczeństwa Zabawek. Po stronie nieprzeznaczonych dla alergików stoją lakiery rozpuszczalnikowe i chemoutwardzalne, opary tych drugich mogą się utrzymywać nawet kilka miesięcy po malowaniu.

Unikać należy też wosków i olei do pokrywania podłóg, które zawierają rozpuszczalniki organiczne, takie jak terpentyna, kalafonia czy olej lniany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij